Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YENI YILDA KALICI KILO KONTROLÜNÜ OPTIMAL BESLENME ILE SAGLAYIN

“Kalici Kilo Kontrolü”, bu konuda problem yasayan her bireyin yeni yil hedefinde yer almaktadir. Ancak kalici kilo kontrolü için hiçbir besin, sistem ya da ürünün, bir mucize olmadigi kabul edilerek, “Optimal Beslenme” nin bir yasam sekli haline getirilmesi gerekir.

Memorial Sisli Hastanesi Kilo Kontrolü ve Obezite Tedavi Merkezi’nden Dyt. E. Yasemin Sancak, yeni bir yilin saglikli kilo verme süreci için güzel bir baslangiç oldugunu belirterek optimal beslenme ile kalici kilo kontrolü hakkinda bilgi verdi.

Her besin grubundan yeterli ve dengeli tüketim

Obezitenin neden oldugu saglik problemlerinin giderilmesi, saglikli ve formda olabilme hedefinin yerine getirilebilmesi için çesitli yöntemler denenmektedir. Saglikli kilo kontrolünde; bazen bir yiyecek veya içecek, bazen bir tarif, bazense belli basli besinler ve/veya besin destekleri, “mucizevi” olarak adlandirilmaktadir. Bazi yiyecekler ise “zararli”, kesinlikle tüketilmemesi gereken besinler olarak degerlendirilmektedir. Oysaki hiçbir besin, sistem veya ürün mucize degildir. Önemli olan yerini artik “OPTIMAL BESLENME” tabirine birakan, “Yeterli ve Dengeli Beslenme” nin ve “Düzenli Egzersiz”in, “Yasam Sekli” haline getirilmesidir. ‘Optimal Beslenme bir “puzzle”a benzetilebilir. Tüm besin gruplari (karbonhidratlar, yaglar, proteinler, vitaminler, mineraller, posa ve su) bu puzzle’in en önemli parçalaridir. Dönem dönem ön plana çikan ve mucize gibi sunulan bazi önerilerse, yine bu puzzle’in minik parçalari olmaktan öteye gidemez. (yesil çay tüketimi, ön plana çikan bazi meyveler, otlar vb…) Hiçbir öneri mucize yaratamaz, tümü dikkatle kullanilmalidir. Tüm besin gruplarindan, her ögünde, kisinin ihtiyacina özel olarak, beslenme ve diyet uzmaninin önerdigi yeterli ve dengeli miktarlarda tüketmek gereklidir.

Yeni Yilda Kalici Kilo Kontrolü Için Öneriler:

• Boyunuza uygun agirligi hedefleyin. Saglikli agirliga sahip iseniz, kilo almaktan kaçinin.

• Kilolu veya sisman iseniz önce daha fazla agirlik artisini önleyin ve sagliginizi korumak için uzman bir ekip kontrolünde agirlik kaybetmeyi hedefleyin.

• Az yag eklenmis sebze, yagsiz beyaz et- balik- asiri olmayan kirmizi et, kurubaklagiller, yagi azaltilmis süt-yogurt, meyve ve tam tahillari tüketerek saglikli beslenme aliskanligi kazanin.

• Ögünlerinizi ertelemeyin. Ana ve ara ögünleri atlamayin.

• Günde en az 1.5, ortalama 2.0-2.5 litre su için.

• Vücut agirliginizi korumada davranislarinizin önemli oldugunu unutmayin.

• Psikolog tarafindan davranis degistirme tedavisi destegi saglayin.

• Karbonhidratlar, ana ve ara ögünlerin temelini olusturur. Tam tahilli ekmek, tam tahilli kahvaltilik gevrekler, esmer pirinç pilavi, kepekli makarna, tam bugday eristesi, bulgur, tam tahilli bisküviler, sebze ve meyveler basit olmayan, dogru karbonhidrat kaynaklaridir.

• Protein ve yaglarin dengeli alinmasi, hayvansal – bitkisel kaynaklardan gelen oranlarin dogru dengelenmesi gerekir.

• Hiçbir besin veya besin desteginin mucize yaratabilecegine inanmayin. Vücut biyokimyasi tüm besin gruplarini ayni anda alip kullanmasi gereken bir havuz sistemi ile çalisir. Bu nedenle herhangi bir besinin asiri tüketimi yarar degil zarar bile yaratabilir.

• Günde 7-9 porsiyon (en az 5 porsiyon) sebze ve meyve tüketimine dikkat edilmelidir.

• Yag ve sekeri asiri tüketmekten kaçinin. Etiket okumak yardimci olacaktir.

• Yasam kalitenizi artirmak, daha dikkatli olmak ve beslenmenizdeki problemleri saptamak için, diyetisyeninizle paylasacaginiz günlük tutun.

• Küçük tabaklar tercih edin. Porsiyon ölçülerinize dikkat edin.

• Kizartmalar yerine, firinda pisirme, izgara, haslama vb. yöntemleri kullanin. Barbekü yaparken atesten 15 cm. uzakliga dikkat edin.

• Yavas yemeye dikkat edin. Yedikten sonra pisman olmayin, yerken keyfini çikarin ve tüketim miktar ve sikligini dengelemeyi ögrenin.

• Ara ögünlerde veya caniniz tatli istediginde sebze ve meyveleri tercih edin.

• Uyandiginizda güne 1 saat içinde kahvalti etmeye dikkat ederek baslayin.

• Daha aktif olun. Günde 30 dakika orta seviyede aktivite yapmayi hedefleyin. Bunu yavas yavas 45, hatta 60 dakikaya çikarmayi hedefleyin.

• Haftada 0.5-1.0 kilodan fazla agirlik kaybetmeyi hedefleyen diyetlerin gerçekçi ve saglikli önerilerde bulunmadigini unutmayin.

• Diyetinizdeki degisiklikleri yavasça yapin ve unutmayin; “Iyi veya kötü besin yoktur, dengeli veya dengesiz diyet vardir.”

Memorial Kilo Kontrolü ve Obezite Tedavi Merkezi’mize basvuran hastalar, obezite konusunda uzman endokrinolog doktor; kisilerin kalici kilo kontrolü ve/veya mevcut saglik problemleri için tibbi beslenme tedavisini planlayan ve yasam sekli haline gelmesi için beslenme egitimini veren uzman diyetisyen; yeme davranis bozukluklari tedavisi konusunda deneyimli davranis terapisti psikolog ve psikiyatrist; kisiye özel ve fiziksel durumuna uygun egzersizleri planlayan fizik tedavi uzmani ve fizyoterapistlerce birlikte degerlendirilmektedir. Obezitenin yol açtigi ek sorunlar, bu ekibe destek veren diger uzmanlarla birlikte çözülmektedir. Hastalar “butik konsept”te bagimsiz bir birimde, bütüncül bakis açisi ve kisiye özel programla tedavi edilmektedirler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası