Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANNE ADAYLARINA “AGRISIZ DOGUM”

Dr. Filiz Arslan, “Agrisiz dogum ile anne, agri stresi olmadigindan, daha iyi nefes alir, doktoruyla birlikte doguma aktif olarak katilarak, bebek için normal doguma göre çok daha iyi bir ortam hazirlamis olur” diyor.

Istanbul Medipol Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmani Dr. Filiz Arslan, anne adaylarinin artik korkmadan, çekinmeden dogum yapabilecegini söylüyor.

Pek çok anne adayinin dogumdan korktugunu belirten Arslan, “Bebek bekleyen anne adaylari için artik korkmak, çekinmek ‘Ben nasil dogum yapacagim diye!’ kara kara düsünmek sona erdi” diyor.

Günümüzde; bele yapilan ince bir igneyle, (sancilar basinç seklinde algilaniyor) anne adayinin doguma aktif olarak katildigini belirten Arslan, “Böylece dogum rahat ve kolayca gerçeklesiyor. Anne sanci çekmedigi, bitkinligi, yorgunlugu olmadigi için dogumdan hemen sonra bebegini kucagina aliyor, seviyor ve besleyebiliyor. Bu yöntemle dogum sonrasi agrilar da tamamen ortadan kalkiyor” diye konusuyor.

Sezeryan gerektigi durumlarda ise ilave hiçbir müdahaleye ve genel anesteziye (narkoza) gerek kalmadan ayni yolla biraz daha ilaç vererek rahat bir operasyon yapilabildigini ifade eden Dr. Filiz Arslan, sunlari kaydediyor: “Rahim (uterus) ve rahim agzinin kasilmalari, legen kemigi (pelvis) ile apisarasi (perine) dokularinin gerilmesi dogumda agrinin kaynaklaridir. Özellikle ilk dogumlarda ve menstruasyonu (adet) sikintili geçen anne adaylarinda bu dogum agrisi daha da siddetli olabilmektedir. Dogum eylemindeki bu agri; annede morali bozmakta, yorgunluk ve geriliminde etkisiyle dogum süresini de etkilemektedir. Bu nedenle agrisiz dogum son dönemlerde çogunlukla tercih edilmektedir.”

Istanbul Medipol Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmani Dr. Filiz Arslan, agrisiz dogum yöntemi konusunda siklikla merak edilen sorulari yanitladi:

Agrisiz dogum nedir?

Rahim kasilmalariyla olusan rahatsizlik ve agriyi ortadan kaldirmak için belden ilaç enjekte edilerek bu bölgedeki sinirlerin uyusturulmasidir.

Agrisiz dogumda bölgesel anestezi nasil uygulanir?

Hasta genelde (sol) yan yatarak veya oturur pozisyonda iken uygulama yeri olan “bel omuru” cildi, enfeksiyon açisindan antiseptik solüsyonla silinmekte ve bu bölge steril örtü ile kapatilmaktadir. Yapilacak girisimde agri duymamak için 1 cm. çapli bölgenin derisi-cildi (ince ve kisa uçlu igne) uyusturulur. Kalinligi yaklasik 1 milimetre olan özel igne ile, anestezi uzmaninca bel omur kemigi arasindan geçilerek ciltten yaklasik 4-6 cm. derinlikteki “epidural” mesafeye ulasilir. Anestezi doktorunuz uygun bölgeye ulastiginda, ignenin içinden 0.5 milimetre kadar kalinlikta incecik bir kateteri (naylon, teflon) yerlestirir.

Artik bu yoldan yani kateterden gerek dogum eylemi ve agrisiz dogum için veya gereginde “sezaryen” için gerekli olan anestezik maddeler verilebilecek, agri ortadan kalkacaktir.

Anne ne hisseder?

Belirgin olarak agrilar azalacak, dogum agrilari tamamen geçecek ancak, rahim kasilmalari hafif bir basinç seklinde hissedilecektir. Bu da dogumun asamalarindan annenin agrisiz bir sekilde haberdar olmasini ve ikinarak doguma katilip onu çabuklastirmasini saglayacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası