Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Pankreas kanserinde erken tani hayat kurtariyor

Belirti vermedigi için erken dönemde çok zor anlasilan ve çevresindeki organlara hizla yayilan pankreas kanseri, yasam kayiplarina neden olan kanserler arasinda ilk siralarda geliyor. Bulgularin, müphem karin agrisi ve dolgunluk hissi gibi özgün olmamasi ve türüne göre yerlestigi bölümün farkli olmasi hastaligin tanisini zorlastiran kriterler arasinda yer aliyor. Tani zorlugu yaratan diger bir unsur da bu tümörlerin pankreasin kanalina basmasi ve buna bagli olarak pankreatit adi verilen pankreas enfeksiyonun gelismesi. Konuyla ilgili Anadolu Saglik Merkezi Genel Cerrahi Uzmani Opr.Dr. Kemal Rasa, pankreas kanseri, tani ve tedavi yöntemleriyle ilgili bilgi verdi.

Pankreas kanserinde erken tani neden önemlidir?

Hem akut dönemde hem de daha uzun dönemde (kronik) pankreatit tanisi konulan hastalarin bir bölümünün takibinde pankreas kanseri oldugu anlasiliyor. Bazi durumlarda ise pankreasta kitle saptayip pankreas kanseri düsünülen hastalarda pankreastaki tümör benzeri olusumun kronik pankreatit oldugu saptanabiliyor. Pankreasta yer alan kistlerde tani zorlugu yaratabiliyor. Bu kistlerin genellikle basit kist oldugunu biliyoruz ama daha seyrek olarak bu kistler iyi huylu tümörlere ve bazen de pankreas kanserlerine eslik edebiliyor. Bu nedenle yapilacak kontrollerle erken tani konulmasi, hastaligin seyrini takip ve müdahale sansini arttiriyor.

Pankreas kanseri tani yöntemleri nelerdir?

Pankreas kanserinde en önemli tani yöntemi radyolojik incelemelerdir. Ultrasonografi, bilgisayarli tomografi ve magnetik rezonans bu tümörlerin saptanmasinda ve ayirici tanisinda faydali yöntemler arasinda yer aliyor. Karaciger fonksiyon testleri, tümör belirteçleri (CA 19-9 ve CEA) ve özellikle adacik tümörlerinde sintigrafik tetkikleri de taninin konulmasinda destek sagliyor. Ayrica girisimsel radyoloji tarafindan yapilan igne biyopsileri de tani koydurucu olabiliyor.

Tani konulduktan sonraki süreç ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Tani konulduktan sonra tümörün sadece pankreasta mi yerlestigi yoksa karaciger ve akciger gibi uzak organlara da mi siçradiginin belirlenmesi gerekir. Tümör eger lokal olarak sadece pankreasta yerlesiyorsa bu tümörün çevre olusumlar ve damarlarla iliskisi de tedavinin belirlenmesinde önemli. Pankreas kanserinin en etkin tedavisi ameliyat ile bu kitlenin çikarilmasi. Ancak ameliyatin anlamli katki saglayabilmesi için tümörün uzak organlara siçramamis ve lokal olarak da yasamsal olusumlardan ayrilabiliyor olmasi gerekir. Bu kosullarin saglandigi erken evre hastalarda ameliyat ve sonrasinda yandas tedaviler (kemoterapi/radyoterapi) ile basarili sonuçlar elde edilebiliyor. Ileri dönem hastalarda ise önce kemoterapi ve radyoterapi ile tümörün küçültülmesi saglaniyor sonra da ameliyat edilebiliyor. Pankreas cerrahisindeki birikimin artmasi, hedeflenmis ajanlarin kullanildigi kemoterapilerin umut veren sonuçlari, IMRT ve cyberknife gibi daha rafine radyoterapi seçenekleri önümüzdeki dönemde daha çok hastaya, daha kaliteli ve daha uzun yasam süresi sunmamizi saglayacak gibi görünüyor.

Pankreas kanserinin nedenleri ve görülme sikligi nedir?

Saglikli pankreas dokusunda yer alan hücrelerin kontrolsüz olarak çogalmaya baslamasi ve farkli biyolojik davranisa sahip bir kütle olusturmasi ile gelisen hastalik; tani konulan kanserlerin %2’sini, bununla birlikte biyolojik olarak agresif seyreden bir tümör oldugu için de kansere bagli ölümlerin %5’ini olusturmaktadir. Ileri yas hastaligi olarak bilinen pankreas kanseri genellikle 40 yas sonrasi kadinlarda ve erkeklerde görülme sikliginin ayni oldugu kabul ediliyor. Birçok kanser gibi pankreas kanserinin de nedeni tam olarak bilinmemesine ragmen, sigara, alkol kullaniminin riski arttirdigini ve genetik unsurlarin da önemli rolü oldugunu söyleyebiliriz.

Pankreas kanserinin belirtileri nelerdir?

Pankreas kanserinin belirtileri köken aldigi hücre grubuna göre degiskenlik gösterebiliyor. Örnegin adacik hücre kökenli ve fazla miktarda insülin üreten bir tümör kan sekerini düsürüyor ve hipoglisemi bulgularina neden oluyor. Pankreasin bas kisminda, oniki parmak barsagina ve ana safra kanalina yakin yerleskedeki bir tümör ise safra yolunun tikanmasina ve hastada sarilik gelismesine neden olabiliyor. Pankreasin gövde ve kuyruk bölümünde yerlesen bir tümör ise çok uzun bir süre hiçbir bulgu vermeden büyümeye devam edebiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası