Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MS (Multiple Skleroz) tedavisinde çaresiz degiliz

BRSHH Multiple Skleroz Polikilinigi’nden Dr. Musa Öztürk, MS hastaliginin kisinin bagisiklik sistemindeki bozukluk sonucu beyin ve omurilikte çok sayida plaklar olusmasiyla seyrettigini söyledi.

Bundan 20 – 30 yil öncesine göre MS tedavisinde çok daha fazla seçenegimiz oldugunu belirten Dr. Musa Öztürk, 2011 – 2012’de MS tedavisinde yeni haplarin da kullanima girecegini bildirdi.

Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E.A Hastanesi (BRSHH) Multiple Skleroz Polikilinigi’nden Dr. Musa Öztürk, Türkiye’de yaklasik 35 bin MS hastasinin oldugunu söyledi. Hastaligin kadinlarda erkeklerden daha sik görüldügünü belirten Musa Öztürk, “Dünyada yaklasik 2 milyon 500 bin Multiple Skleroz hastasi var. MS tanisi genellikle 20-40 yas arasinda konmaktadir. Ancak hastalik baslangicinin, belirtiler baslamadan daha önce oldugu kabul edilmektedir. 12 yas altinda ve 55 yas üzerinde hastalik tanisi nadiren konur. Bulasici ya da bir akil hastaligi degildir” dedi.

Multiple skleroz (MS) kisinin bagisiklik sistemindeki bozukluk sonucu beyin ve omurilikte çok sayida plaklar olusmasiyla seyreden bir hastalik oldugunu belirten Dr. Öztürk, hastalik hakkinda su bilgileri verdi: “Vücudu savunmakla görevli hücrelerin nedeni bilinmeyen bir sekilde sinir hücrelerinin çevresinde bulunan myelin kilifini, vücuda yabanci bir madde gibi algilamasi ve onu yok etmeye çalismasi ile hastalik belirtileri ortaya çikar. Sonuç olarak MS’li hastalarda, bagisiklik sistemi yanlis yönlenme ile kendine zarar vermekte, bir süre sonra bunun farkina varip düzeltmeye çalismaktadir. Bu saskinligin nedeni günümüzde halen bilinmemektedir. Beyin ve omuriligin herhangi bir yerini tutabilen MS’de, o bölgeye ait belirtiler ortaya çikar. Bu belirtiler birkaç gün ila birkaç hafta sürer. Görme bulanikligi, çift görme, bir kolda, ayni taraf kol ve bacakta , ya da her iki bacakta uyusma veya güçsüzlük, yürümede dengesizlik, bir veya iki elde titreme, konusma bozuklugu, idrar kaçirma ya da yapamama gibi yakinmalar MS’de ortaya çikan bozukluklardir. Bu belirtiler tek basina olabilecegi gibi birkaçi ayni anda da ortaya çikabilir. Bu belirtileri olan hastalarin ilk basvuracagi doktor nörolog olmalidir. MS tanisini en çok destekleyen inceleme yöntemi, hastanin öyküsü ve muayenesiyle birlikte 'manyetik rezonans görüntülemedir (MRG).”

Dr. Musa Öztürk, MS hastaligi hakkinda bu kisa bilgi sonrasi merak edilen konulari söyle amtariyor: Çevresel etmenler ve MS riski

Muhtemelen çevresel etmenlerin rolü var, ancak nasil oldugunu bilmiyoruz. Ergenlikten önce yasanilan yer MS çikma riskini kismen etkileyebilmektedir Sari ve kismen siyah irkta koruyuculuk beyaz irka göre daha fazladir. Ayrica Kuzey Avrupa ve Amerika ve Kanada’nin kuzeyinde hastalik en yüksek, ekvator bölgesinde düsük oranda görülmektedir.

MS’de genetik

Tam olarak bilinmemekle birlikte bir yatkinlik oldugundan söz edilmektedir. MS’li anne veya babanin çocuklarinda ayni hastaligin görülme orani toplumdaki ayni yas grubu kisilerle kiyaslandiginda 7-10 kat fazladir. Ancak MS’in Türkiye’deki sikligini 100.000 de 35-70 oldugunu varsayarsak bu 100’de bire denk gelmektedir ki oldukça düsük bir görülme oranidir.

MS hastalarinin dikkat etmesi gerekenler

MS’li hastalara hastalik üzerine olumsuz etkisi oldugundan sigara içmemesini önermekteyiz. Bol sebze, meyve ve yagsiz kirmizi et yiyebilirler. Asiri yagli kizartmalardan ve kati yagdan kaçinmalarini gereklidir. MS’li hastalar kaplica, sauna ve hamam gibi asiri sicak yerlerden kaçinmalidirlar. Bu yerler hastaligi ortaya çikarmaz ancak kisi kendini yorgun ve kötü hisseder. Günes D vitamini yapimi için gereklidir. Bu yüzden yazin güneslenebilirler ancak asiriya kaçirmamak sartiyla.

MS ve Yasam Süresi

Hastalarin çogu normal ömürlerine yakin yasarlar.

MS ve Hamilelik

Hamileligin hastaligi kötülestirdigine ait bilimsel kanit yoktur. Hatta hamilelik döneminde atak riskinin genellikle azaldigi, dogumdan sonra ise arttigi arastirmalarda gösterilmistir. MS’in üremeyi etkiledigi, düsük, ölü dogum gibi bozukluklara yol açtigina dair hiçbir bilimsel veri bulunmamaktadir. Hastalik ile ilgili ilaç kullanmayan hastalar istedikleri zaman hamile kalabilirler. Ancak hastalik ile ilgili ilaç kullanan hastalarin bu tedavi döneminde en az 2-3 yil ilaç kullanimi ve hastalik seyrinde stabillesme sonrasi hamile kalmalari daha uygun olur. En iyisi takip edildikleri hekim ile konusup tüm riskleri bilerek hamile kalmalaridir.

MS ve Cinsel Hayat

Bazi hastalarda cinsel hayat olumsuz etkilenebilir. Ancak bunlar büyük ölçüde tedavi edilebilir bozukluklardir. Burada önemli olan bu yakinmalarini takip edildikleri hekim ile paylasmalaridir.

MS ve Asilanma

Hastalik belirtilerinde artisa neden olabilir, bu yüzden takip edildigi hekimle birlikte karar vermesi daha uygundur.

MS ve Egzersiz

Kisinin aktif yasamina devam etmesini öneririz. Yürüme, yüzme, evde yapilacak bazi özel egzersizler komplikasyonlarin önüne geçebilecegi gibi hastanin kendisini iyi hissetmesine de katkida bulunur. Yapilacak egzersiz ve spor kisinin hastaligi nedeniyle olusan kisitlanmasina göre düzenlenmelidir.

MS hastalarina psikolojik destek

Hastalarin hem kendine hem de yakinlarina gerekmektedir. MS’li hastalarda depresyon görülme orani % 30-40 olarak bildirilmektedir. Ayrica hastaligin nasil seyredecegini bilmemek hem hasta hem de yakinlarinda sikintiya yol açmaktadir. Öncelikle hasta ve yakinlarina hastaligi kabullenme ve MS’le yasamak için psikolojik destek gereklidir. MS’in her hastada mutlaka özürlülüge yol açmadigi anlatilmalidir.

MS’in tedavisi

MS tedavisini atak, hastalik seyrini degistirici ve belirtilerin tedavisi olarak üç bölümde incelemek uygun olur.

Her atak tedavi gerektirmez. Bazi çok hafif seyreden ataklarda sadece istirahat yeterli olabilir. Tedavi gerektiren durumlarda yüksek doz kortizon serum içinde 5-10 gün süre ile verilir. Bazen çok agir ataklarda plazma degisimi gerekebilir.

Günümüzde halen hastaligin kesin tedavisi yoktur. Ancak ataklarin siklik ve siddetini azaltmaya, hastaligin ilerlemesini yavaslatmaya yönelik ilaçlar mevcuttur. Bunlarin hepsi igne olarak kasa veya derialtina yapilmaktadir. Beta interferonlarin günasiri, haftada bir veya üç kez, glatiramer asetatin ise her gün yapilan formlari mevcuttur. Bu tedavilerden baska, klinik olarak daha kötü giden MS’lilerde ayda bir uygulanan yeni bir ilaç kullanima girmistir. Ayrica 2011 veya 2012’de MS tedavisinde haplar da kullanima girecektir. Yani bundan 20-30 yil öncesine göre MS tedavisinde çok daha fazla seçenegimiz mevcuttur.

MS ve Kök Hücre Tedavisi

Kisitli sayida çalisma vardir. Halen arastirma safhasindadir.

Son söz MS’li hastalarimiza: Kendinizi bir baska MS’li ile karsilastirmayin, sizin hastaliginiz o genel içinde size özel belirtiler gösterir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası