Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


24 SAAT SONRA SÜNNET, ENFEKSIYONDAN KORUYOR

Erkek bebeklerde olusan pipi kanali darligi ve enfeksiyon riskine karsi yapilmasi önerilen “yenidogan sünnet”, bebegin dogumunun ardindan 24 saat beklenip gerçeklestiriliyor. Yenidogan sünnetinin erkek bebekleri enfeksiyondan korumada 10 kat avantaj sagladigini belirten Acibadem Fulya Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmani Dr. Cem Kara, sünnetin lokal anestezi ile ve dikissiz olarak gerçeklestirildigini söylüyor.

Yenidogan sünnetini son yillarda bilinçli anne babalarin yaptirmayi tercih ettigini söyleyen Dr. Cem Kara, “Yurtdisinda ise farkli bir dine mensup olmalarina karsin bebeklerini enfeksiyondan korumak isteyen anne babalar da bu sünneti yaptiriyor. Ancak yeni dogmus bebeklerde örnegin cinsel organda sekil anomalisi varsa, idrar deligi altta ya da üstteyse, 6-7 ay sonra genel anestezi ile ameliyat seklinde sünneti yapmak gerekiyor” diyor.

Erkek bebeklerde ilk bir yil içinde sünnet derisinde daralma ve idrar yolu enfeksiyonu olustugunu anlatan Dr. Cem Kara, yenidogan sünnetinin avantajlarini söyle siraliyor:

• Lokal anestezi sayesinde bebekler genel anestezinin olumsuzluklarindan uzak kaliyor.
• Yara iyilesmesi daha kolay oluyor.
• Enfeksiyondan korunuyorlar.
• Evde bakim kolayligi oluyor.
• Sünet olduktan sonra bebek ayni sekilde giydirilebiliyor.
• Pansumana ihtiyaç olmuyor.
• Bebegin agrisinin olma ihtimaline karsin annenin emzirmesi agrinin dinmesini sagliyor.
• Bebegin yarasi en az 24-48 saatte iyilesiyor.
• Evde bebegi sabah ve aksam kullanilmasi amaciyla bir krem veriliyor.
• Yenidogan bebekler sünnet olduktan 48 saat sonra banyo yapabiliyor.


NEDEN 24 SAAT BEKLENIYOR?

Yenidogan sünneti yapabilmek için dogumdan sonraki 24 saatlik süreyi geçirmek gerekiyor. Bu sürede bebegin hayatla bagdasmasi izleniyor, kalp ve akcigerinde sorun olup olmadigina bakiliyor. Dr. Cem Kara bebekler dogdugunda K vitamini ignesi yapildigini, bunun da kanamayi önledigini, karacigerin bazi maddeleri yeterince üretememesi, barsaktaki bakterilerin yapilamamasi nedeniyle K vitamininin olumlu etki yaptigini söylüyor. K vitamininin etkisi de 24 saatte görülebiliyor.

Ailelerin bebek daha anne karnindayken bu karari vermelerinin daha dogru oldugunu, bebek dogduktan sonra anne babalarin duygusallasip sünnet yaptirmaktan kaçindiklarini anlatan Dr. Cem Kara sunlari söylüyor:

“Anne ve babalarin bu durumda ilk bir ayi beklemelerini öneriyoruz. Ilk 24 saati geçirip sünnet yapmak bebeklerin agri duygusunun çok az olmasi nedeniyle sikinti yaratmiyor. Annenin bebegini emzirmesi, sütteki bazi maddelerin yatistirici etkisi bebegin bu süreci daha rahat atlatmasini sagliyor. Böylece sünnet sonrasi agri kecisiye gerek kalmiyor, annenin emzirmesiyle halloluyor.”

YA IKI YASINA KADAR, YA ALTI YASINDAN SONRA SÜNNET

Sünnet konusunda dogru yasin ne oldugu her zaman merak ediliyor. Dr. Cem Kara dogduktan sonraki ilk 24 saatte yapilmiyorsa, 0-2 yas arasinda sünnet yapilmasini önerdiklerini, 2-4 yas arasindaki çocuklarin sünnet konusunda psikolojik travma yasayabileceklerini belirtiyor. Bebeklerin bir ayi geçtikten sonra genel anestezi altinda sünnet edilmeleri gerektigini vurgulayan Dr. Cem Kara, “ABD’de yenidogan sünnetini Müslüman olmayanlar bile çocuklarini idrar yolu enfeksiyonlarindan korumak için yaptiriyor. Bu nedenle kanal darliklari, idrarini yapma güçlükleri nedeniyle yenidogan sünnetinde artis görülüyor. Arap toplumlarinda sünnet ilk 40 günde yapiliyor. Bir tek Türklerde büyük çocuklarda sünnet töreni de eklensin diye büyük yasta yapiliyor” diyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası