Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AVEA’DAN SAGLIK ALANINDA DEVRIM YARATACAK PROJE: MOBIL TAHLIL

Kaliforniya Üniversitesi (University of California Los Angeles / UCLA ) ve ayni üniversiteden bioteknoloji ve nanoteknoloji alanindaki çalismalariyla fark yaratan Dr. Aydogan Özcan’in saglikta yeni bir dönem baslatan çalismasi, Avea’nin ortakligi ve katkilariyla Mobil Tahlil Projesi olarak hayat buluyor.

Mobil Tahlil Projesi, yakin bir gelecekte zamandan ve büyük yatirimlardan tasarruf edilerek, kan sayimi gibi tahliller ile sitma, AIDS, tüberküloz vb. hastaliklara cep telefonu kullanilarak uzaktan tani ve teshis konulmasini mümkün kilacak.

Türkiye’nin Ar-Ge Merkezi belgesine sahip ilk ve tek operatörü olan Avea, mobil teknolojinin hayatin her alanina katki saglayacak sekilde yayilmasi amaciyla çalismalarina devam ediyor. Bu vizyonla Avea, dünyanin önde gelen üniversitelerden Kaliforniya Üniversitesi’nin yürüttügü uzaktan teshis saglamaya olanak taniyan bilimsel çalismalarini mobil iletisimin sundugu imkânlarla zenginlestiriyor. Saglik alaninda bir devrim niteligi tasiyan ve Mobil Tahlil Projesi adiyla Ar-Ge çalismalari devam eden proje tamamlandiginda, cep telefonu araciligiyla bazi hastaliklarin tetkiki için tahlil yapilabilecek, sonuçlar mobil iletisim yoluyla saglik merkezlerine aninda iletilebilecek.

‘‘Teknoloji Hayal Gücünün Emrinde’’ söylemiyle yola çikan Avea, UCLA’da görev yapan ve mobil saglik konusundaki basarili çalismalariyla adindan söz ettiren Elektrik Mühendisi Dr. Aydogan Özcan’in uzun yillardir üzerinde çalistigi projeyi gerçek hayata tasimak üzere Türkiye’ye getiriyor. Mobil Tahlil Projesi ile önümüzdeki dönemde zamandan ve büyük yatirimlardan tasarruf edilerek kan sayimi gibi tahliller ile sitma, AIDS, tüberküloz vb. hastaliklara cep telefonu araciligiyla uzaktan tani ve teshis konulmasi mümkün olacabilecek. Mobil Tahlil teknolojisi ile hastalarin kan ve teshis için gereken diger kisisel numunelerinin cep telefonu mikroskop gibi kullanilarak, Avea’nin mobil teknolojisi üzerinden teshisi yapilacak ve saglik merkezlerine iletilebilecek.

Bu kapsamda, projenin detaylarinin paylasildigi basin toplantisi, Ulastirma Bakani Sayin Binali Yildirim’in katilimlariyla, Avea CEO’su Erkan Akdemir ve Avea Ar-Ge Direktörü Egemen Kurdoglu’nun ev sahipliginde gerçeklestirildi. Toplantida, proje detaylari Dr. Aydogan Özcan tarafindan canli demonstrasyon araciligiyla paylasildi.

Basin toplantisinda bir konusma yapan Avea CEO’su Erkan Akdemir; “Avea bir iletisim sirketi olmanin ötesinde yalnizca Türkiye’de degil tüm dünyada da ilkleri hayata geçiren bir teknoloji sirketi... Insan için üretiyor, insan için gelistiriyor ve gelistirdiklerimizi tüm insanlarin hizmetine sunuyoruz. ‘Teknoloji Hayal Gücünün Emrinde’ diyerek çiktigimiz yolda Türkiye’ye ilkleri sunarak emin adimlarla yürümeye devam ediyoruz. Ar-Ge Merkezimizden aldigimiz güç ile dünyada yeni teknolojilerin hayata geçirilmesi konusunda çalismalarimizi sürdürüyoruz. Bugün, yine böyle bir proje ile karsinizdayiz. Projemiz, saglik uygulamalarini zamandan ve mekândan bagimsiz kilarak insanlarin ayagina götürecek ve devrim yaratacak bir nitelikte... Üstelik sadece Türkiye’de degil, dünyada örnegi olmayan bu proje ile bilimkurgu filmlerinde göreceginiz uygulamalari hayata geçirmis olacagiz’’ dedi.

Konusmasinda, saglik alani ile mobil teknolojileri birlestirme yolunda ilk adimi attiklarinin altini çizen Avea Ar-Ge Direktörü Egemen Kurdoglu; “Mobil Tahlil Projesi ile saglikta yeni bir formatin yaratilmasi için öncülük ettik. Heyecan verici bir bilimsel çalismayi desteklemenin ve teknolojisini gelistirmenin gururunu yasiyoruz. Projemiz, 7000’e yakin saglik ocagimizi, merkezlerdeki gelismis saglik kuruluslarina baglayacak bir köprü olacak. Mobil Tahlil Projesi ile kan sayimi gibi tahliller, sitma, AIDS ve tüberküloz vb. hastaliklara cep telefonu kullanilarak uzaktan tani ve teshis konulmasini mümkün olabilecek. Bu daha bir baslangiç... Yakin bir gelecekte Avea’dan daha pek çok yenilik göreceksiniz’’ diyerek sözlerini tamamladi.

Toplantida projenin detaylarini anlatan Dr. Aydogan Özcan; “Kalifornia Üniversitesi’ndeki akademik çalismalarimizla, saglik sektörünün en önemli sorunlarindan biri olan zamaninda teshis ve zamaninda müdahale konusuna çözüm bulmaya odaklanmistik. Bir takim hastaliklarin uzaktan teshisini mümkün kilacak yerinde tahlil yöntemleri üzerinde epey mesafe kat ettik. Bu noktada Avea çalismamizin degerini takdir ederek gerçek hayata tasimanin mümkün olabilecegi bir platformda teknolojisi ile destek vermeyi teklif etti. Su an çalismalarimizi Avea’nin deneyimi paralelinde mobil iletisim platformuna tasima yönünde sürdürüyoruz. Saglik çözümleriyle mobilitenin bulustugu bu proje, günlük yasamda yeni bir çigir açacak” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası