Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KARIN AGRISI DEYIP GEÇMEYIN…

Agri toplumda en çok görülen sikayetlerden biri olup, karin agrilari da hemen herkesin yasami boyunca en az bir kez karsilastigi bir durumdur. Karin agrisinin birçok nedeni var.Özellikle ani baslayan karin agrilarinda mutlaka hekime danisilmasi ve danisilmadan agri kesici ilaç alinmamasi gerekir...Istanbul Egitim ve Arastirma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmani Op.Dr.A.Kerim ÖZAKAY karin agrisinin önemli bir bulgu olabilecegini belirterek bir çok önemli noktanin altini çiziyor.

Karin Agrisi Nedir ?

Kaburgalarin alt kenarindan baslayip kasiklara kadar olan vücut bölümünün agrili durumlarina kisaca karin agrisi denir.

Karin agrisinin sebepleri nelerdir? Neden olur ?

Karin agrisi karin boslugundaki organlarin hastaliklarindan kaynaklanabilecegi gibi karin boslugu disindaki organlarin hastaliklarinda yansiyan agri seklinde de olusabilir.Karin agrisi yapan durum ve hastaliklar oldukça fazladir. Basit bir üsütmeden, gida zehirlenmesinden, ameliyat gerektiren ciddi hastaliklara kadar çok sayida karin agrisi sebebi vardir. Örnegin,kalp krizinde ya da akcigerlerin iltihapli hastaliklarinda karin agrisi gözlemlenebilir.

Karin agrisi hangi hastaliklarin isareti olarak degerlendirilebilir?

Karin agrisi yapan hastaliklari Akut (ani baslangiçli) karin agrisina sebep olan hastaliklar ve Kronik (uzun süren,tekrarlayan) karin agrisina sebep olan hastaliklar olarak kabaca ikiye ayirabiliriz.Akut karin agrisina sebep olan hastaliklara Apandisit ve böbrek tasi düsürmeyi,kronik karin agrisina sebep olan hastaliklara da safra kesesi taslari,oniki parmak bagirsagi ülserini örnek verebiliriz.

Karin agrisi olunca endiselenmeli miyiz?

Her karin agrisinin altindan ciddi bir hastalik çikmayabilir.Agri sebeplerini arastirirken pek çok degiskeni degerlendirmek gerekir.Kisinin yasi,cinsiyeti,agrinin yeri,süresi,beraberindeki sikayetler,var olan baska hastaliklar,tetkik sonuçlari önemlidir.Tek basina agri teshis için yeterli degildir.Hafif ama sürekli bir agrinin altindan mide kanseri gibi ciddi bir hastalik çikabilecegi gibi siddetli,kivrandirici bir agri küçük bir böbrek tasi sebebiyle olabilir.

Hangi tip karin agrisinda korku duymamiza gerek yoktur?

-Agriya ates,kusma,genel durum bozuklugu,gaz ve gayta çikaramama eslik etmiyorsa
-Gelip geçici gaz sikismasi seklinde agrilar çok sik tekrarlamiyorsa
-Agri hafif ,kisa süreli ve yandas sikayetleri yoksa

Hangi tip karin agrisinda endise duymaliyiz?

-Agrinin yaninda ates,bulanti,kusma,ishal,kanama,kabizlik gibi yandas sikayetler varsa,
-Ani baslayip giderek siddetlenen geçmeyen agrilarda
-Agri hafif bile olsa çok uzun süren (günler,haftalar süren agrilar) agrilarda

Yukarida belirtilenleri gözlemlediginiz anda kesinlikle hekime basvurmalisiniz.Bazen saatler kaybetmek tedavide ciddi sorunlara yol açar.Mesela delinmis ülser durumunda acilen hasta ameliyat edilmelidir.

Agri olunca agri kesici almak dogru mudur?

Agrinin sebebi bilinmeden kullanilan agri kesici ilaçlar bazen teshiste kullanilan ipuçlarini ortadan kaldirdigi için teshis zorlasiyor. Kural olarak karin agrisinin sebebini tam olarak belirlemeden agri kesici kullanmayi önermiyoruz. Bu konuda en sik karsilastigimiz olumsuz örnek apandisit olan kisilerdir. Apandisit ilk basladiginda agri belirsiz oldugundan ya hekim tarafindan ya da hasta kendisi agri kesici alir. Hastanin agrisi kesilir ama apandisit iltihabi da alttan ilerlemeye devam eder. Sonunda bu hastalar gecikmis olarak, bazen patlamis apandisit olarak hekimin karsisina gelirler.

Karin agrisinda hasta ne yapabilir?

En çok dikkat çekmek istedigimiz nokta, hemen agri kesici ilaç almamaktir. Belki basit bir gida hazimsizligi veya soguk alginligidir. Ama siddetli, birkaç saat geçmesine ragmen dinmeyen bir agri varsa, agri ile birlikte kisiyi günlük hayatindan alikoyan sikâyetleri varsa hekime basvurulmalidir.

Toplumumuzda en çok görülen karin agrisi nedeni nedir?

Eriskinlerde en sik görülen karin agrisi sebeplerinin basinda kadinlarda jinekolojik kaynakli agrilar,erkeklerde mide ve bagirsak hastaliklarina bagli agrilar geliyor.Kadinlarda ikinci sirada safra kesesi taslarina bagli agrilariyla karsilasilir.Çocuklarda ise en sik bazi bakterileri ve parazitlerin neden oldugu mide , bagirsak hastaliklari nedeniyle karin agrisi görülür.

Karin agrisinin en tehlikeli göstergesi bilinen hastalik hangisidir ?

Ihmal edilen ve uzun süren karin agrilarinda en tehlikeli durum karin içi organlarinin kanseridir. Akut agrili durumlarda en tehlikeli durum ise aort anevrizmasinin yirtilmasidir.Sonuç ölümcüldür.(Aort, kalpten çikan ve vücudun tüm atardamar aginin kaynak aldigi ana arterdir. Aort anevrizmasi ise, vücudun en büyük atardamari olan aortun duvar yapisinin zayiflamasi ve çapinin genislemesi anlamina gelir.)

Karin agrisi olan kisiler hangi hekime basvurmali?

Öncelikle aile hekimine muayene olmak uygundur. Eger karin agrisi sebebiyle bir uzmana muayene olmak gerekirse çocuklar için çocuk hastaliklari uzmanina, yetiskinler için de genel cerrahi uzmanina muayene olmak gerekir.

Karin agrilarinin psikolojik sebepleri de var midir?

Çok evhamli kisiler, hastalik hastaligi olan kisiler, bazi ilaç aliskanligi olan kisiler, hastalik taklidi yapanlar ve en sik da psikosomatik rahatsizligi olanlar karin agrisindan yakinirlar. Mesela ailesinde bagirsak kanseri görülmüs kisiler en ufak karin sikayetinde agri var diye doktora basvurur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası