Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARINIZI “BRONSIOLIT”TEN KORUYUN!..

Akcigerlerin küçük hava yollarinda tikanikliga neden olabilen iltihabi bir durumu olan Bronsiolit, kis ve ilkbaharin ilk aylarinda, bazen salginlar seklinde de görülebiliyor.

Istanbul Medipol Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Ömer Ceran, kis mevsimiyle birlikte hastaliklarin da kapimizi çalmaya basladigini söylüyor.

Kapimizi en çok çalan hastaligin ise bronsiolit oldugunu belirten Ömer Ceran, “Bu hastaliktan çabuk etkilenen de küçük çocuklar olunca söylenecek çok söz var” diyor.

Bronsiolitin, akcigerlerin küçük hava yollarinda tikanikliga neden olabilen iltihabi bir durum oldugunu açiklayan Dr. Ömer Ceran, “Genellikle 1 aydan büyük ve 2 yastan küçük çocuklarda ve en sik olarak da 6 aylik bebeklerde rastlanir. Akut bronsit ise, akcigerdeki büyük hava yollarinin iltihabi durumudur. Biraz daha büyük çocuklarda gribal bir üst solunum yolu enfeksiyonunu izleyerek gelisir” diye konusuyor.

Belirtilere dikkat!..

Bronsiolitlerde ailede geçirilmis gribal bir enfeksiyon hikayesi (yüzde 90) oldugunu hatirlatan Dr. Ömer Ceran, hastaligin belirtileri hakkinda su bilgileri veriyor: “Hafif üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri (hapsirma, burun akintisi, öksürük), 38 derece civarinda ates, istah kaybi, solunum zorlugu belirtileri (aralikli sesli öksürük, nefes almada zorluk, irritabilite), beslenme güçlügü görülebilir. Akut bronsit ise çogu kez, nezleden 3-4 gün sonra kuru, kisa süreli, balgamsiz ve giderek artan, bazen de nöbetler seklinde olabilen öksürükle baslar. Gögüs agrisi ve 38 dereceyi asmayan bir ates olabilir. Hafif vakalarda hastalik belirtileri bir ile üç günde geriler. Agir vakalar bir-iki saatte ilerleyip, agirlasabilir. Hava açligi, morarma, burun kanadi solunumu, gögüs kemiklerinde anormal hareketler olabilir. Ates 38 dereceyi asmaz. Eger ates 38 dereceyi asarsa zatürre açisindan dikkat etmek gerekir. Baslangiçta berrak olan balgam iltihabi görünüm alabilir, bes ile on gün içinde öksürük azalmaya baslar, balgam kaybolur.”

Salgina dönüsebilir

Bronsiolit kis ve ilkbaharin ilk aylarinda, bazen salginlar seklinde görülebilecegini de aktaran Dr. Ceran, “Hastalarin yüzde 90’inin ailesinde gribal bir enfeksiyon hikayesi mevcuttur. Hastalarin yaklasik yüzde 50’sinde etken RSV yani respiratuar sinsityal virüstür. Ayrica parainfluenza 3, mycoplasma, bazi adenovirüsler, rhinovirus ve influenza virüsler etken olabilir. Bunun yani sira soguk, nem, ani isi degisiklikleri ve özellikle sisli, kirli hava, ev tozlari, çiçek tozlari ve çesitli polenler hazirlayici etkenler arasindadir” açiklamasini yapiyor.

Nasil tedavi edilir?

3 ayliktan küçük çocuklar hastaneye yatirilarak tedavi edilir. Ayrica morarma, solunum durmasi bulgulari, solunum sayisinin dakikada 60’in üzerinde olmasi, kanda oksijen degerlerinin düsmesi, karbondioksit degerlerinin yükselmesi durumunda da her yastaki çocuklar hastaneye yatirilarak tedavi edilir. Amaç oksijenizasyonu saglamak için nemli oksijen tedavisi, balgami yumusatip öksürük ile atilimi kolaylastirmak için nebulizatör ile brons genisletici ilaçlar, balgam söktürücü ilaçlar ve sivi kaybi olusmussa sivi tedavisidir. Normalde antibiyotik tedavisi gerekmez. Ancak akciger filminde iltihabi alanlar mevcutsa ve ates yükselmis, kanda iltihabi hücreler artmissa antibiyotikler kullanilabilir. Agir vakalarda bronslardaki ödemi azaltici etkisinden dolayi nadiren steroidler kullanilabilmektedir.

Tekrarlayan bronsiolit; gizli kalmis astim, tüberküloz, kistik fibroz, kalp yetmezligi, yabanci cisim yutma, bogmaca, organik fosfor zehirlenmesi ve immun yetersizlik gibi hastaliklardan ayirt edilmeli ve altta yatan asil sebep tedavi edilmelidir. Özellikle tekrarlayan bronsioliti olan çocuklar astim açisindan degerlendirilmeli ve ona göre tedavi planlanmalidir.

Bronsiolit hastalarina tavsiyeler

• Hastaligin en sik sebebi aile içi gribal durumdur. Bu nedenle tüm aile bireyleri gribal durumdan korunmali, gerekirse çocuga maskeyle yaklasilmalidir.

• Hastalik basladiktan sonra çocuklara bol sivi verilmeli ve sik sik akcigerlerine belli araliklarla masaj (fizyoterapi) yapilmalidir.

• Kirli, tozlu ,dumanli ortamlardan uzak durulmali, bin metreden yüksek yerlere gidilmemelidir.

• Aile içinde sigara kullanimi engellenmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası