Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’nin Prostat Kanseri Haritasi Çikarildi

Türk erkegi prostat kanserini yakin takibe aldi. Bilinçlenen Türk erkegi daha sik doktora gittigi için hastalik erken evrede teshis ediliyor.

Üroonkoloji Dernegi’nin projelendirdigi, Saglik Bakanligi Kanser Kayit Dairesi’nin destekledigi ve sanofi-aventis firmasinin sponsorlugunu yaptigi PROSTATTÜRK Çalismasi ile Türkiye’nin prostat haritasi çikarildi.

Prof. Dr. Ferruh Zorlu, “Türkiye’de prostat kanseri Orta Avrupa ve Akdeniz ülkelerine yakin bir oranda görülüyor, daha önceki veriler Türkiye’deki prostat kanserinin daha az oldugu yönündeydi. Erkeklerin prostat kanseri hakkinda bilinçlenmesi, hekimlerin daha sik gerekli tetkikleri yaptirmasi sonucu hastalik daha erken teshis ediliyor” dedi.

Üroonkoloji Dernegi’nin projelendirdigi, Saglik Bakanligi Kanser Kayit Dairesi’nin destekledigi, sanofi-aventis firmasinin sponsorlugunu yaptigi PROSTATTÜRK Çalismasi ile Türkiye’nin prostat haritasi çikarildi. Bu yil ikincisi düzenlenen Disiplinlerarasi Üroonkoloji Toplantisi’nda PROSTATTÜRK Çalismasi’nin sonuçlari açiklandi. PROSTATTÜRK Çalismasi sonuçlarini açiklayan Proje Koordinatörü Dr. Ferruh Zorlu, “Bu çalisma ile Türkiye’nin prostat kanseri haritasini çikardik. Türkiye’de prostat kanseri Orta Avrupa ve Akdeniz ülkelerine yakin bir oranda görülüyor. Daha önceki veriler Türkiye’deki prostat kanserinin daha az oldugu yönündeydi. Erkeklerin prostat kanseri hakkinda bilinçlenmesi, hekimlerin daha sik PSA bakmasi ve prostat kontrolleri erken tani oranlarini arttirdi. Hastalik daha belirgin hale gelmeden, 2.5 ila 12 yil arasinda erken teshis edilebiliyor ve iyilestirici tedavi imkanlari hastalara sunuluyor” dedi.

Istanbul ve Ankara’da sik görülüyor

Istanbul, Ankara, Izmir, Adana, Trabzon, Edirne, Kayseri, Gaziantep, Erzurum, Malatya, Eskisehir, Zonguldak’ta yürütülen PROSTATTÜRK Çalismasi’na 4150 hasta katildi. Çalisma sonuçlarina göre prostat kanserinin en sik Istanbul ve Ankara’da görüldügünü belirten Dr. Ferruh Zorlu, sözlerini söyle sürdürdü: ”Prostat kanserinin erken teshisinde ilk adim olan PSA (Prostat Spesifik Antijen) testinin siklikla bakildigi üniversite, egitim-arastirma hastanelerinin yogun oldugu bölgelerde prostat kanseri daha sik teshis edilmektedir. Ankara ve Istanbul’da yasayanlarda bu oran 100 binde 40’i geçmektedir. En az ise 100 binde 17.7 oraniyla Edirne’de görülüyor. Adana’da ise 33.8 ile Türkiye ortalamasina (35/100 000) yakin prostat kanseri görülüyor » dedi.

Prostat kanseri en sik Amerika’da en az Çin’de…

Prof. Dr. Ferruh Zorlu, prostat kanserinin dünyada en sik Amerika’da görüldügünü belirterek “Dogu ülkelerine dogru gidildikçe görülme sikligi azaliyor. Türkiye’de bir yilda 100 bin erkegin 35’ine prostat kanseri tanisi konuluyor. Bu oran Amerika verilerine göre 100 binde 157, Norveç’te 76, Isveç’te 84.6, Ispanya’da 56, Israil’de 50, Japonya’da 20, Çin’de 15” dedi.

Robotlar ameliyata girince kanama azaldi

Cerrahi tekniklerin ilerlemesi ile daha küçük kesilerle ve kisa sürede prostat kanseri ameliyatlarinin yapildigina dikkat çeken Zorlu, tedavideki gelismeler hakkinda söyle bilgi verdi: ”Robot sayesinde daha az kan kaybiyla ameliyat yapilmaktadir. Radyoterapi tekniklerindeki gelismelerle tedavi basarilari artarken yan etki oranlari azaldi. Riskli hastalarda radyoterapi ile beraber hormon kullanimi hastaligin tekrarlama oranlarini azaltarak yasami uzatmaktadir. Hastaligin ileri asamasinda ise yeni gelistirilen kemoterapi ajanlari hastalarin hem yasam kalitesini arttirmakta hem de yasam süresinin uzamasini sagliyor.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası