Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YEMEGIN TADINA BAKMADAN TUZ ATMAK KALP HASTALIKLARINA VIZE VERIYOR

Az tuzlu yemekler size tatsiz geliyorsa, hazir soslar tam size göre ise, aksamlari tv karsisinda sikça cips ve çekirdek tüketiyorsaniz, herhangi bir rahatsizliginiz olmasa bile, bu durum çok kisa bir zaman içinde kalp hastaliklarinin kapinizi çalabilecegi anlamina gelir. Asiri tuz tüketimi basta kalp rahatsizliklari olmak üzere pek çok ciddi hastaliga zemin hazirliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Rifat Eralp Ulusoy, kalp sagligi için tuz tüketiminin sinirlandirmasi gerektigini belirtti ve konu ile ilgili önerilerde bulundu.

Tuz kan basincini yükselterek birçok hastaligi tetikliyor

Tuz, vücut fonksiyonlari için mutlak gerekli olmasina ragmen fazlasinin zararli oldugu bilinmektedir. Yüksek kan basincinin ise ilerleyen zaman içerisinde kalbi büyüterek, kalp krizi, kalp yetmezligi ve felç riskini artirdigi, böbrek fonksiyonlarini bozdugu ve görme kayiplarina neden oldugu bildirilmistir. Dünya Saglik Örgütü verilerine göre; felçlerin %62’sinden ve koroner kalp hastaliklarinin %49’undan yüksek kan basinci sorumludur. Yüksek kan basinci, insanlardaki en fazla ölüm nedenlerinden birisi olup, yüzyilin salgini olarak kabul edilmektedir.

Asiri tuz tüketen saglikli kisiler bile hasta olabilir

Fazla tuz, kan basinci normal olanlarda da kalp damar sagligina zararli olabilir. Felç riskinde ve kalp büyümesinde artisa, böbrek hastaliginda kötülesmeye, ölüm riskinde artisa neden olmaktadir. Ayrica böbrek tasi ve osteoporoz riskini artirdigina, obeziteye yol açtigina, mide kanserine neden olduguna ve astim ataginin siddetini artirdigina dair de giderek artan kanitlar mevcuttur.

Dünyanin en çok tuz tüketen ülkesi Türkiye

Pek çok ülkede günlük tuz tüketimi günde 9-12 gram iken, ülkemizde tuz tüketimi günde ortalama 18 gramdir. Eriskin nüfusun yaklasik her üçte birinde hipertansiyon mevcut oldugunu düsünürsek bu tüketim miktari çok yüksektir. Kan basinci düzeyi ortalamamiz da Japonya, Çin, Ingiltere ve ABD den daha yüksek olarak saptanmistir. Bu da acilen toplum genelinde tuz kisitlamamiz geregini ortaya koymaktadir. Ülkemizden örnek vermek gerekirse; francala bir ekmegimizde bulunan ortalama tuz miktari yaklasik 14-16 grami bulmaktadir. Bu bize günde bir ekmek tüketimi ile ihtiyacimizin neredeyse iki kati tuz tükettigimizi açikça ifade etmektedir.

Tuzu az tüketmek hipertansiyon, mide kanseri ve böbrek hastaligi riskini düsürüyor

Diyette tuzun azaltilmasi sadece kan basincini düsürmez, ayni zamanda yeni olusabilecek koroner kalp hastaligi, miyokard enfarktüsü ve felç riskini sirasi ile % 16 ve % 25 oranlarinda azaltmaktadir. Ayrica tuzun az tüketilmesi ile hipertansiyon, mide kanseri, böbrek hastaligi riski azalir, kemikler korunur. Çünkü vücudumuzun isleyisi bakimindan önem arz eden tuz yani sodyum azaltilirken; buna karsilik vücudun metabolik dengeyi saglamak adina kaybettigi yani vücuttan uzaklastirdigi potasyum ve kalsiyum dengeli bir sekilde vücudumuzda kalir. Bu da bize kemiklerimizin korunmasinda, böbreklerimizin korunmasinda ve kalp ritmimizin düzgün bir sekilde korunmasinda çok büyük faydalar saglar.

Asiri tuzlu olan hazir gidalardan kaçinin

Diyette tuzu kisitlarken, tüm kaynaklardan gelen tuzun azaltilmasi gerekir. Özellikle gidalarin islenmesi sirasinda kullanilan tuzun azaltilmasi esastir. Çünkü endüstrilesmis ülkelerde tüketilen tuzun %75-80’i islem görmüs, ambalajli, hazir olarak satilan gidalardan aliniyor. Pisirirken veya yerken ilave edilen tuz sadece %10’luk bir orana denk geliyor. Kalan tuz gidalarda dogal olarak bulunur. Asya ve Afrika ülkesinde ise tuzun asil kaynagi, pisirme sirasinda ilave edilen veya soslar ve baharatlarda bulunan tuzdur.

Günde bir çimdik tuz yeterli

Dünya Saglik Örgütü, kronik hastaliklari önlemek için eriskinlerin günde 5 gramdan az tuz (2 gram sodyum /gün) kullanmalarini önermektedir. Ülkemizde gida ile baslica tuz alim kaynaklari beyaz peynir, tursu, zeytin, eriste, ayçiçegi çekirdegi, salça ve yemegin tadina bakmadan tuz atmaktir. Kabaca bir çimdik tuz (Yaklasik olarak 2.5-3 gr’a denk gelmektedir) bizim günlük ihtiyacimizi karsilamaktadir.

Tuzluklari sofradan kaldirin

Tuzu birdenbire kesmenin çok zor oldugu malumdur. Yavas yavas azaltilirsa birkaç hafta içinde tat alma duyumuz bu duruma alisir. Bu nedenle de önemli olan ve hekim tarafindan tavsiye edilen de sofra tuzu kullaniminin azaltilmasidir. Çünkü yukarida sayilan durumlar nedeni ile ek olarak tuz kullanmak saglik açisindan tehdit olusturmaktadir. Birakalim yemek ve yemek içerigi kendi tuzu ile pissin, biz ise bu duruma ek tuz kullanmayarak sagligimizi koruyalim. Çünkü tuzun tamamen kesilmesi de saglik açisindan zararlidir. Bu durumda vücudumuzda kandaki tuz oranimiz (Sodyum) azalacak ve bu durumda da suur degisikliklerinden ölümcül ritim bozukluklari ve tehlikeli klinik durumlar gelisebilecegi akilda tutulmalidir. Bu nedenle yemeginizi pisirirken fazla tuz eklemeyin. Sofradaki tuzluklari ortadan kaldiralim. Eger illaki tuz tadi alinmak isteniyorsa, o zaman potasyumdan zenginlestirilmis ve sodyumu azaltilmis tuz, bu isi görebilir.

Tuzun zararli etkilerinden korunmak için altin öneriler:

• Restoranda yemeginizin tuzsuz hazirlanmasini isteyin. Kahvenizi sade isteyebildiginiz gibi yemeginizi de tuzsuz isteyin.

• Masadan tuzlugu kaldirin. Farkli tatlandiricilar (nane, maydanoz, dereotu, çesitli baharatlar, kirmizi toz biber, limon, sirke) kullanin.

• Hazir gidalarin (Sucuk, pastirma, salam vb) tuz içeriginin normal ete göre yüksek oldugunu unutmayin.

• Ketçap, mayonez, hardal, soya sosu gibi hazir sos ve bazi baharatlarin tuzlu oldugu bilin. Hazir sos almak yerine kendi sosunu kendiniz yapin.

• Market alisverislerinizde alacaginiz ürünün içerigine bakmayi aliskanlik haline getirin. Çünkü tuz tadi almadiginiz pek çok gida aslinda tuz deposu olabilir. Markette, rafta bulunan yiyecegin üzerinde bulunan sodyum miktarina göre; tuzsuz (Sodyum içerigi < 5 gr), orta oranda tuz (Sodyum içerigi 145-150 gr) ve yüksek oranda tuzlu (Sodyum içerigi < 150 gr) ibarelerine dikkat edelim.

• Etiketteki degerin tuz veya sodyum olup olmadigina dikkat edin. Verilen sodyum degeri ise; bunu 2.5 ile çarparak tuz degerini bulabilirsiniz.

• Ayni üründe farkli markalarin tuz içerikleri birbirinden çok farkli olabiliyor. Hepsini kontrol edip, ayni gidanin az tuzlu olanini tercih edin.

• Sebze ve meyvelerin tuz içerigi düsük oldugundan özellikle tercih edelim. Bilimsel olarak da ispatlandigi gibi; islenmemis sebze ve meyvenin tuz içerigi islenmis olanlara göre daha düsüktür.

• Atistirma için cips ve kuruyemis yerine meyve yiyin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası