Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sürekli televizyon seyretmek çocuklarda yürümeyi ve konusmayi olumsuz etkiliyor!

Televizyonun otokontrol üzerindeki etkisi nedir? Televizyon gelisme çagindaki çocuklari nasil etkiliyor. Fazla televizyon seyreden çocuklarin dikkati daha çabuk mu dagiliyor? Tüm sorularini cevabini KadiköySifa Saglik Grubu Pedagoji Uzmani Yaprak Veziroglu verdi!

Beyinde dil gelisimi ve hareket sistemi aynidir. Yürümek için de, konusmak için de beyin ‘siralama’ becerisini kullanir. Nasil yürümek için önce emeklemek, sonra ayaga kalkmak, tutunmadan ayakta durmak, dengeyi saglamak ve adim atmak gibi becerilerin sirayla gelismesi gerekiyorsa, konusmak için de sirayla bazi becerilerin gelismesi gerekir: duymak, duyulan sesleri taklit etmek, heceleme, heceleri birlestirme, kelime söyleme, ve cümle kurma. Örnegin pedal çevirmeden konusma baslamaz, merdiven çikmaya baslamadan tuvalet aliskanligi gelismez. Dolayisiyla kas kontrolü için kullanilan beyin fonksiyonlari, zihinsel becerileri de gelistirir. Gelisimsel koordinasyon bozuklugu, dil gelismesinin de gecikmesine neden olabilir. Kas gevsekligi, konsantrasyon bozuklugu demektir. Bilinir ki dikkat eksikligi olan çocuklarin hem kas koordinasyonu zayiftir (yani geç yürürler, zor dengeyi saglarlar, sakardirlar) hem de konusmalarinda gecikme olabilir. Bu nedenledir ki konusmayan çocuklara yardim ederken fizyoterapi önerilir. ‘Duyu bütünleme terapisi’ olarak da adlandirilan bu yöntemle kaslar gelisirken zihinsel faaliyetler de fayda görür. Özellikle 4 yas alti çocuklar için bu terapi çok faydalidir.

Televizyona gelince. Bu bilgiler isiginda degerlendirirsek, yürümeye yeni baslayan çocuk için gerekli olan en son sey uzun sürelerle sabit kalarak vücut kaslarini kullanmamaktir. televizyonun çocuklari neredeyse ekranin karsisina yapistiran özelligi düsünülürse, sadece yürümeyi geciktirmekle kalmayip konusmayi ve dikkat gibi birçok diger zihinsel beceriyi de olumsuz etkileyecegini söyleyebiliriz.

Lütfen unutmayalim ki çocuklarin bir seyden hoslanmalari, o seyin onlar için faydali veya egitici oldugunu göstermez. Birçok çocuk saatlerce televizyon izlemektedir. Ama yetiskinler mutlaka buna belli sinirlar getirmeli, oturarak geçirilen zamanin yani sira çocuklarin hayatina hareketli faaliyetleri de yeterince sokmalidir.

Ögrenme hem eglencelidir, hem de çok çalisma gerektirir. Yeni yürümeye baslayan çocuklarin bu konuda çok çalismasi gerekir. Motivasyonu artiran sey de çok çalisma, güçlükleri asma ve bunun sonunda kazanilan basaridir. Bunu engelleyen her sey çocugu kisisel basari zevkinden alikoyar. Ayrica zihinlerinin disiplinsiz, düzensiz olmasina yol açar. Oysa arastirmalar gösteriyor ki hayatta basarinin sirri otokontroldür: bir ise yogunlasip disiplinli çalisma (yani odaklanma) ve odagi yani dikkati bozucu engelleyicilerden kendini koruma. Bunlar olmadigi zaman kisi sadece kendine zevk veren seylerle ugrasir, yapmasi gerekenleri tamamlamaz, sabirsiz, çabuk sikilan bir birey olur.

Otokontrol nasil gelisiyor?

Bir kitabi uzun süre okumak otokontrol gerektirir. Basladigini bitirmek de öyle. Çocuk henüz okuyamayacak yastaysa, ona kitabi siz okuyabilirsiniz. Özellikle 1 yastan sonra (hatta önce) çocugunuza kitap okumaya baslamalisiniz. Tabi bunu yaparken sayfalarca yaziyi okumaktan kastedilmiyor. Bir kitabin sayfalarini çevirmek ve resimlerine bakip neler gördügünü anlatmak bu yaslar için yeterlidir. Uzun süre dinleyebilmek otokontrolü artirir.

Televizyon ise otokontrolü zayiflatir. Hizli tempolu çocuk programlarinin beynin gelisim kaliplarini degistirdigini ve ilerde okuldaki konsantrasyonu bozdugunu biliyoruz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası