Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YASAM BIÇIMINIZ DOGURGANLIGINIZI ETKILIYEBILIR

Saglikli yasam biçimi davranislari, sadece herhangi bir hastalik ya da rahatsizligi önlemeye yönelik olmayip, bireyin genel saglik ve iyilik durumunu iyilestirmeyi amaçlayan davranislardir. Fertiliteyi olumsuz etkileyen degistirilebilir aliskanliklar, davranislar ya da durumlar olarak en fazla üzerinde durulan konular; sigara içme, obezite, zayiflik, egzersiz, alkol, kafein, çevresel zararli maddeler, stres, anne yasi ve cinsel yolla bulasan hastaliklardir.

Sigara içme:

Sigara dogurganligi ve YÜT tedavisini en fazla etkileyen yasam biçimi faktörlerinin basinda gelmektedir. Sigara içenlerde infertilite riskinin normal populasyona göre 1,6 kat fazla oldugu bildirilmektedir. 1-4 yil erken menopoz ile iliskili oldugu, yumurta gelisimi,yumurtlama, döllenme ve embriyonun erken gelisimi üzerine olumsuz etkilerinin bulundugu, hatta gebeliginde sigara içenlerde bebegin ilerideki dogurganlik yeteneginin azaldigi belirtilmektedir. Yardimci üreme teknikleri ile tedavide sigara içenlerde, ayni sayida embriyo transfer edildiginde bile gebelik oraninin %50 daha az oldugu ve gebelik için yaklasik 2 kat fazla siklusa gerek oldugu bildirilmektedir. Ayni zamanda yumurta gelisiminin uyarilmasi (ovulasyon indüksiyonu) tedavisine cevap daha kötü olmaktadir. Erkek sigara içtiginde mikro enjeksiyon (ICSI) ve tüp bebek (IVF) sansi azalmaktadir. Tedavideki pasif içicilerin de benzer risk altinda oldugu bildirilmektedir.

Obezite:

Obezite kadinlarda yumurtalik üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle, adet düzensizligi, adet görmeme, yumurtlama ile ilgili sorunlar, erkeklik hormon düzeylerinde artis, kiz çocuklarinda ilk adetin erken olmasi, polikistik over sendromu, düsük riskinde artis, yardimci üreme tekniklerinde düsük gebelik oranlari gibi sorunlara neden olarak dogurganlik sansini düsürmektedir. Gebelik öncesi kilosu 80 kg ve üzeri ya da (Beden Kitle Indeksi- BKI >25) olanlarda gebelik için beklenen zamanin iki kat fazla oldugu bildirilmektedir. Obez erkeklerde ise sperm sayisi %20 daha az oldugu ve sperm kalitesinin bozuldugu belirtilmektedir.

Obezitenin yardimci üreme teknikleri tedavisi üzerinde de olumsuz etkileri oldugu gösterilmistir. Yumurtaliklarda yumurta gelisiminin uyarilmasi için daha fazla dozda ilaca gereksinim vardir. Yetersiz folikül gelisimi nedeniyle daha sik siklus iptali olabilir (normalde %5; obezlerde %25). Daha az sayida yumurta elde edilir. Gebelik için denenen siklus sayisi artar. Ilk siklustan canli dogum orani BKI > 27 ise yaklasik % 33 azalir. Bu kisilerin %50’sinde ilk 3-6 siklusta, %75’inde ilk 9 siklusta gebelik olusur. Bel/kalça oranindaki her 0.1’lik artisin siklus basina gebelik oranini % 30 azalttigi bildiren arastirmalar bulunmaktadir.

Zayiflik

Fazla kilolar kadar asiri zayifligin da fertilite üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadir. BKI<19 olan kadinlarda gebelik için beklenen zamanin 4 kat daha fazla oldugu ve gebelik için ortalama 29 ay bekledikleri bildirilmistir. Gebelik için beklenen bu süre normal BKI’li kadinlarda 6,8 aydir. Erkekte ise BKI < 20 oldugunda sperm kalitesinin azaldigi bulunmustur. Ayni zamanda kadinlarda zayifligin gebelikte bebekte gelisim geriligi ve gebelik kayiplari ile iliskili oldugu görülmüstür.

Egzersiz

Saglikli beslenme ile birlikte düzenli egzersizin genel saglik durumunu iyilestirdigi ve normal kilonun korunmasini sagladigi düsünülmektedir. Egzersizin insülin duyarliligi arttirarak ve yumurtalik fonksiyonlarini düzenleyerek gebelik sansini yükselttigi iddia edilmektedir. Farkli egzersiz düzeylerinin dogurganlik üzerine etkisi arastirmalarda net olarak gösterilememistir. ABD’de ilk IVF siklusuna alinan 2,232 kadin üzerinde yapilan bir arastirmada 1-9 yil süreyle haftada 4 saati asan egzersiz yapan kadinlarda daha fazla olumsuz IVF sonuçlari oldugu bulunmus ve infertilite sorunu olan çiftlerde egzersizin haftada 4 saati geçmemesi önerilmistir.

Kafein

Kafeinin fertilite üzerine etkisi son zamanlarda çok arastirilan konulardan biridir ancak sonuçlari tartismalidir. Normal, saglikli bir yetiskinde orta düzeyde kafein aliminin risk olusturmadigi belirtilmektedir. Ancak, dogurgan çagdaki kadinlar risk grubu kabul edilmekte ve günde 300 mg ↑ önerilmemektedir. Günde 7 ve ↑ fincan kahve ya da çay tüketiminin dogurganligi olumsuz yönde etkiledigi bildirilmektedir.

Alkol

Haftada 7-8 bardak alkolün dogurganligi belirgin sekilde azalttigi, hatta haftada bir bardak alkol alindiginda bile alkol içmeyenlere göre döllenme sansinin azaldigi bildirilmistir. Yumurtalik fonksiyonunun olumsuz etkilendigi ve bebekte kromozom anomali riskini yükselttigi belirtilmektedir. Yapilan bir arastirmada haftada 1-5 bardak alkolün fertiliteyi %100’den % 61’e, haftada >10 bardak ve üzerinin fertiliteyi %34’e düsürdügü bulunmustur. Ayrica alkolün düsük riskini arttirdigi düsünülmektedir.

Çevresel Zararli Maddeler

Çevremizde siklikla bulunan birçok kimyasal maddenin dogurganlik, gebelik kayiplari ve kusurlu bebek dogurma ile iliskili oldugu gösterilmistir. Pestisit (tarim zehiri) ve solventlere (temizlik ve yag çözücü maddeler, boya ve boya çikaricilar, yapistiricilar ve kozmetikler vb maddelerde bulunur) maruz kalmanin sperm sayisini %40 azalttigi belirtilmektedir. Yüksek isi maruziyeti nedeniyle kaynakçilik, sperm sayisinda azalma için risk olusturmaktadir.

Stres

Stres hormonlar üzerine, sinir sistemi ve bagisiklik sistemine etki ederek dogurganligi etkileyebilmektedir. Stresin YÜT üzerindeki etkileri oldukça fazla arastirilan konulardan biridir. Ancak stres nedenini, düzeyini tanimlamak ve ölçmek zordur. Stresin toplanan yumurta sayisini ve gebelik orani azalttigi gösterilmistir. Yumurta toplama ve embriyo transferi gibi stresli anlarda, adrenalin düzeyi fazla olan kisilerde gebelik oraninin azaldigi ve gevseme/stresle basetme programlarinin gebelik oranlarini yükselttigi seklinde arastirma sonuiçlari mevcuttur.

Ileri Yas

Egitim, kariyer, ekonomik nedenler ve evlilik anlayisindaki degisiklikler gibi faktörlerle son 30 yilda kadinlarda ilk dogum yasi giderek artis göstermistir. Ileri yas infertilite için önemli bir risk faktörüdür. Dogurganlik 35 yasa kadar yavas bir azalma gösterirken, bu yastan sonra hizli bir düsüs göstermektedir. Benzer sekilde YÜT tedavisinde de, klinik gebelik orani, transfer edilen embriyo basina canli dogum orani anlamli sekilde azalmaktadir.

Cinsel Yolla Bulasan Enfeksiyonlar

Cinsel yolla bulasan enfeksiyonlar, tüplerde yapisikliklara neden olarak infertiliteye yol açabilir. Hazneyi yikama (vaginal dus) aliskanliginin da enfeksiyon, dis gebelik ve infertiliteye neden olabildigi gösterilmistir. Yukarida siralandigi gibi dogurgan çagdaki kadin ve erkeklerde fertiliteyi olumsuz etkileyen birçok degistirilebilir davranissal risk faktörleri bulunmaktadir. Bireyler fertilite ile ilgili bu risk faktörlerinin, özellikle de yasam biçimlerine bagli olan ve degisime uygun olan bu faktörlerin farkinda olmalidir.

Çogu kadin bu risklerin farkinda olmayabilir ya da yanlis bilgi sahibi olabilir. Çiftler, sigarayi birakma, alkol içmeme, kafeini azaltma, stresle basa çikma, kilo verme gibi önlemlerle tedavi sonucunu olumlu yönde etkileyebilir.

Doç.Dr. Bülent Urman
Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölüm Baskani
Amerikan Hastanesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası