Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Philips’ten Global Saglik ve Iyi Yasam Endeksi:

Insanlarin saglikli ve iyi hissetme düzeyi, yasadiklari ülkelerin refahina bagli degil

Türkiye’nin de aralarinda bulundugu 23 ülkede, 31 binin üzerinde kisi arasinda gerçeklestirilen Philips Global Saglik ve Iyi Yasam Endeksi arastirmasi, insanlarin saglik ve iyi yasam anlayislarini global bir bakis açisiyla ortaya koyuyor:

Gelismekte olan ekonomilerde halkin saglik ve iyi yasam endeksi yüksekken, gelismis ülkelerde bu endeks oldukça düsük

Kilo konusundaki memnuniyetsizlik tüm ülkelerde yaygin; Türk halkinin yüzde 73’ü ise kilolu olmadigini düsünüyor.

En stresli ülkeler; Hindistan (%95), Tayvan (%94) ve Kore (%94)

Türkiye’de birincil stres sebebi yüzde 76 ile ekonomik kosullar

Orta Dogu’da (BAE %75, Suudi Arabistan %63) çalisanlar islerinden en memnun olanlar; en az memnun olanlar ise Japonya (%21) ve Ingiltere (%27)

Avustralyalilarin yüzde 50’si en az 90 yasina; Türk halkinin yüzde 41’i ise en az 71 yasina kadar yasayacagini düsünüyor

Türk halki, sagligini tehdit eden ilk üç potansiyel tehlike olarak; kalp krizi, yüksek tansiyon ve kanseri siraliyor

Royal Philips Electronics (AEX: PHI, NYSE: PHG) “Philips Global Saglik ve Iyi Yasam Endeksi: Küresel perspektif” raporunu yayinladi. Rapor, Hindistan, Birlesik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan Kralligi ve Singapur’da yasayanlarin; Japonya, Avrupa’nin büyük bölümü ve Amerika gibi dünyanin en gelismis ekonomilerine sahip ülkelerinde yasanlara oranla, saglik ve iyi yasam kosullari hakkinda daha pozitif hissettiklerini ortaya koyuyor. Bu sonuçlar, raporda saglik ve iyi yasamin temel etmenleri olarak tanimlanan saglik, is ve kisisel iliskilerle baglantili konulara, kisilerin verdigi önem ve memnuniyet derecelerindeki farkliliklari yansitiyor1.

Philips Saglik & Iyi Yasam Merkezi Direktörü Katy Hartley konuya iliskin görüslerini “Philips insan odakli bir kurumdur ve Philips Endeksi, giderek artan dünya nüfusunun gereksinimlerini karsilayabilmek için insanlarin saglik ve iyi yasam anlayisina yön veren etkenleri arastirmak amaciyla gerçeklestirilmistir” diye ifade etti.

Dünya çapinda saglik ve iyi yasam alaninda mega trendleri inceleyen rapor, Philips Saglik & Iyi Yasam Merkezi tarafindan, 23 ülkede 31 binin üzerinde kisiyle gerçeklestirilen anket ile küresel ölçekte genis kapsamli bir tüketici arastirma girisiminin temelini olusturuyor.

Arastirmanin yapildigi ülkeler arasinda Türkiye de yer aliyor. Türk Philips CEO’su ve Saglik Bakim Genel Müdürü Willem Rozenberg “Toplumlarin saglik ve yasam kalitesini gelistirmek için çalisan bir firma olarak, 80 yildan bu yana basariyla faaliyet gösterdigimiz Türkiye’de gerçeklesen bu arastirma, Türk halkinin saglik ve yasam aliskanliklarini, egilimlerini, mevcut durumlarini net bir biçimde anlamamiza ve ihtiyaçlarini daha bir dogru biçimde tespit etmemize fayda saglayacaktir” dedi.

Refah demek saglik demek mi?

Rapor, on katilimcidan altisinin; genel saglik ve iyi yasam kosullarini “iyi” olarak tanimladigini gösteriyor. Ancak daha derin analiz edildiginde; ABD, Brezilya ve Avrupa’nin büyük bölümünde yasayan insanlarin, Asya ve Asya-Pasifik ülkelerinin çogunda yasayanlarin aksine, düsündükleri kadar iyi durumda olmadiklari ortaya çikiyor. Özellikle BAE (%88), Suudi Arabistan Kralligi (%78) ve Hindistan’da (%72) yasayanlar, saglik ve iyi yasam memnuniyeti açisindan en yüksek sonuçlari verirken, Japonya (%27) en alt sirada yer aliyor. Bu arastirmanin Türkiye kisminda ise, Türk halkinin yüzde 66’si saglik ve yasamini “iyi veya çok iyi” olarak degerlendiriyor.

Türk halkinin %73’ü kilolu olmadigini düsünüyor

Fiziksel Saglik Endeksi2 dogrultusunda Japonlar (%24), ve Ingilizler (%40) fiziksel saglik açisindan en düsük sonuçlar arasinda yer alirken; BAE (%93) ve Hindistan (%84) en üst siralarda yer aliyor. Kilo konusundaki memnuniyetsizlik tüm ülkelerde yaygin olarak görülen bir sorun olarak dikkat çekiyor. Özellikle kadinlar arasinda, kilo ile genel fiziksel saglik memnuniyeti arasinda güçlü bir bag gözleniyor. Rapora göre, Türk halkinin yüzde 73’ü ise kilolu olmadigini düsünüyor.

Stres saglik kosullarini etkileyen önemli bir etmen

Ruh Sagligi Endeksi’ne3 gelinde de sonuçlar, büyük ölçüde fiziksel saglik sonuçlarina benzer oranlar sergiliyor. BAE (%94) yine en üst sirada yer alirken Japonya’nin (%26) en kötü durumda oldugu görülüyor ki bu da fiziksel ve ruhsal sagligin birbiriyle iliskili oldugunu gösteriyor. Normal olarak, stres de saglik ve iyi yasam kosullarimizi belirleyen önemli bir etmen. Katilimcilarin yüzde 70’inin stresten etkilendigi görülürken, en yüksek oranlarin Hindistan (%95), Tayvan (%94) ve Kore’de (%94) oldugu görülüyor. Türk halkinin stresten etkilenme orani ise, yüzde 65 düzeyinde. Pek çok ülkede saglik bakim masraflarinin karsilanmasiyla ilgili kaygilar, baslica stres kaynaklarindan biri. Türkiye’de stres sebebi olarak ekonomi (%76) birinci sirada yer alirken, saglik bakim masraflari(%66) üçüncü sirada yer aliyor.

Sagligimiza yeterince önem veriyor ve bu konuda çaba harciyor muyuz?

Arastirmaya katilan on kisiden dokuzu, sagligina dikkat etme sorumlulugunun kendi ellerinde olduguna inaniyor. Ancak kisisel sorumluluk duygusunun, insanlari her zaman harekete geçirmedigi de ortaya çikan sonuçlardan biri. Insanlarin yaklasik üçte ikisi, belirli bir saglik sorunu oldugunda doktora gidiyor; ama yarisindan çogu (%51) doktorun tavsiyelerini uygulamiyor ve sadece %39’u gerekli testleri yaptiriyor. Rapor sonuçlarina göre, Türk halkinin geneli doktor sözü dinliyor.

Ankete katilanlarin neredeyse yarisi, gerektigi kadar spor yapmadigini söylüyor ve sadece yüzde 36’si ülkelerindeki diger insanlardan daha saglikli beslendigini düsünüyor.

Yasamak için çalismak mi çalismak için yasamak mi?

Çalisilan isler de saglik ve iyi yasam kosullarini belirleyen ana etmenlerden biri ve faturalari ödemek, gelecek için birikim yapmak ve isten atilma tehdidi gibi isle ilgili konular en önemli stres kaynaklari olarak gözleniyor. Özellikle kazanilan para miktari ve geçim masraflari, saglik ve iyi yasam konusundaki algiyi büyük oranda etkiliyor.

Sasirtici sekilde, geçim giderleri konusundaki memnuniyet açisindan en büyük bosluklar; Japonya (%-65), Ingiltere (%-57) ve ABD (%-54) gibi gelismis ekonomilerde görülüyor. Hiç süphesiz bu ülkelerin genel saglik ve iyi yasam degerlendirmelerindeki düsük sonuçlarina katkida bulunan bir faktör. Sadece gelirlere dayanarak4, Türkler (%46) en memnunken Japonlar (%-67) ve Brezilyalilar (%-45) en alt sirada yer aliyor. Is disinda kalan zamanda ise, Türkler (%34) ve Fransizlar (%16) en memnun durumdayken; Asya’daki pek çok ülkede tatillerin az olmasi kaygi verici bir sorun. Is Endeksi sonuçlarina göre5, Orta Dogu’da (BAE %75, Suudi Arabistan %63) çalisan insanlar islerinden en memnun olanlar; en az memnun olanlar ise Japonya (%21) ve Ingiltere’de (%27) çalisanlar.

Eslerimizden ziyade arkadaslarimizdan memnunuz

Stresli isler ve ekonomik kosullar, genel saglik ve iyi yasam kosullarini olumsuz yönde etkilerken; evde, aileyle ve dostlarla iyi vakit geçirmek iyi yasam duygusunu artirmanin baslica yolu. En belirgin oranda Orta Dogu ve Asya’da görülen bu durumun, bu bölgelerin büyük bölümünde elde edilen, yüksek orandaki saglik ve iyi yasam degerlendirmelerine dogrudan katkisi bulunuyor. Ancak bu etkinin en az oldugu Japonya, ilginç bir sekilde en düsük endeks sonuçlarini veriyor. Almanlar, Amerikalilar ve Ispanyollar evde ya da disarida aileleriyle ve arkadaslariyla vakit geçirmeyi seviyorlar. Hollandalilar aile ve arkadaslarla vakit geçirmek yerine evde dinlenmeyi tercih ederken, Koreliler hobilerine zaman ayirmayi seçiyor.

Rapor genel olarak aile ve arkadaslarla kurulan iliskilerden memnun olundugunu gösterse de, büyük çogunluk onlara yeterince zaman ayiramamaktan sikayetçi. Arastirmanin gerçeklestirildigi –istisnasiz- tüm ülkelerde, katilimcilarin, eslerinden ziyade arkadas iliskilerinden memnun olduklarini belirtmis olmasi esler açisindan endise verici bir sonuç olarak dikkat çekiyor.

Saglikli yaslaniyor muyuz?

Katilimcilar beklenen yasam süresi konusunda iyimser yaklasim sergiliyor. %45’i, 80 yasin üzerine kadar yasayacagina inanirken; yaklasik üçte ikisi ebeveynleri kadar ya da daha uzun yasayacagini düsünüyor. Rapora göre, Türk halkinin yüzde 41’i en az 71 yasina kadar yasayacagini düsünüyor.

Avustralyalilar uzun ömür konusunda en iyimser toplum; yüzde 50’si en az 90 yasina kadar yasamayi umuyor, ancak 65 yas üstü nüfus, saglik ve iyi yasam memnuniyeti açisindan dünya siralamasinda en altlarda (%21) yer aliyor.

Buna ek olarak global rapor, kendi basina yasama becerisi üzerinde dogrudan etkisi olabilecek görüs kaybi (%30) ve artrit (%28) gibi dejeneratif hastaliklar konusunda; ölümcül hastaliklar olan kanser (%16) ve kalp krizinden (%15) daha endiseli oldugumuzu gösteriyor. Türkiye verilerine bakildiginda ise, Türk halki, sagligini tehdit eden ilk üç potansiyel tehlike olarak; kalp krizi, yüksek tansiyon ve kanseri siraliyor.

Dipnotlar:

1. Saglik ve Iyi Yasam Endeksi; saglik ve iyi yasam alanindaki 17 bilesen için belirtilen önem dereceleriyle, kisinin bu bilesenlerden her biriyle ilgili memnuniyetinin karsilastirilmasi yöntemiyle hesaplanan, saglam ve genis kapsamli bir genel saglik ve iyi yasam degerlendirmesidir.
2. Fiziksel Saglik Endeksi; fiziksel saglik ve kilo konusundaki sorulara verilen cevaplarda belirtilen önem derecesi ve memnuniyet oranlarinin agirlikli ortalamasidir.
3. Ruh Sagligi Endeksi; ruh sagligi, stres, bos zaman konularindaki sorulara verilen cevaplarda belirtilen önem derecesi ve memnuniyet oranlarinin agirlikli ortalamasidir.
4. Arastirilan bilesenlerle ilgili daha detayli sonuçlar vermek için, belirtilen önem derecesi ve memnuniyet arasindaki fark bildirilmistir.
5. Is endeksi; gelirler, is arkadaslariyla iliskiler ve tatil süreleriyle ilgili sorulara verilen cevaplarda belirtilen önem derecesi ve memnuniyet oranlarinin agirlikli ortalamasidir.

Arastirmanin Türkiye Künyesi

Arastirmanin Türkiye ayagi, ERA Research & Consultancy tarafindan Philips için gerçeklestirilmistir. Ankara, Antalya, Balikesir, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Istanbul, Izmir, Kayseri, Samsun, Trabzon ve Van olmak üzere 12 ilde telefonla anket (CATI – Computer Aided Telephone Interviewing) yöntemi kullanilarak 1018 görüsme yapilmistir. Görüsmeler kentsel ve kirsal alanlarda gerçeklestirilmistir. 18 yas ve üzeri kitleyi temsil eden kadin ve erkeklerle görüsülmüstür. Saha çalismasi 19 Temmuz – 11 Agustos 2010 tarihlerinde gerçeklestirilmistir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası