Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anne sütü ne zaman kadar?

“Bebek mümkün oldugu kadar anne sütü ile beslenmelidir. Çünkü anne sütü, bebek daha anne karninda iken onu besleyen kana en çok benzeyen besindir” Buharali Ibni Sina (980 – 1037)

Günümüzde bebeklerin dogumdan itibaren ilk ati ay boyunca yalniz anne sütü ile beslenmesi ve bu süre içinde su dahil hiçbir ek besin verilmemesi önerilmektedir. Ilk alti ay tek basina anne sütü ile beslenme ardindan, uygun ek besine devam edilerek yilda 1.3 milyon bebegin ülümünü önlenebilecegi hesaplanmaktadir. Hastaliklari önlemesi, maliyetinin çok düsük olmasi nedenleri ile anne sütü ile beslenme en yararli, en ekonomik ve en çevre dostu beslenme biçimidir. Dogal beslenme olarak tanimlanan bu beslenme biçimi ile süt çocuklarin da basta enfeksiyon hastaliklari olmak üzere, birçok hastaligin görülme sikligi azalmakta ve beyin gelisimi daha iyi olmaktadir. Anne sütü ile beslenenlerde ileri yaslarada alerji, kanser, multil skleroz, ateroksleroz vb hastaliklar, alkolizm gibi süregen sorunlara daha az rastlanmaktadir. Emziren annelerde meme kanseri, yumurtalik kanseri, osteoproz ve anemi daha az görülmektedir. Hamilelik dönemlerinde anne adayi emzirme konusunda bilgilerilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Emzirme dogumdan yarim saat sonra baslamalidir. Özellikle ilk haftada salgilanan kolostrum dedigimiz yogun kivamli gelen süt yasamsal önem tasir. Çünkü bagisikligin olusmasi için gereken tüm maddelerin transferi kolostrum sayesinde olmaktadir. Kolostrum asi özelligi tasir ve benzeri üretilememektedir. “sütüm iyi degil” ve ya “yeterli sütüm yok” vaya “bebegim artik emmek estemiyor” oldukça sik duydugumuz cümlelerdir. Emzirme ile ilgili sorunlar genellikle geçicidir. Bununda beraber saglikli bebek açtir. Eger bir anne bebeginin artik memeyi istemedigini veya biberonu tercih ettigini söylüyorsa sebep aranmalidir.

Emrizmenin yararlarinin anneye çok iyi açiklanmasi ve annenin suçlu hissetmesine neden olmadan emzirmenin yeniden baslatilmasi gerekmektedir. Bir çok hasta anne bebegini hiçbir sakinca olmadan emzirebilir. Örnegin üst solunum yolu enfeksiyonu geçmez annenin bebegini emzirmesinde sakinca yoktur. Aksine bu durumda annenin emzirmesi hastalik sirasinda vücudunda yapilan antikorlari bebege vermesi açisindan koruyucudur. Ishal geçirmekte olan anne bebegini emzirebilir. Bebekler hastalandiklarinda birçok besini redderken anne sütünü kolayca alirlar. Bu nedenle hastalanan bebekleri özellikle annelirden ayirmamaya özen göstermek ve anneleri de emzirmeye tesvik etmek gerekir. Bazi bebekler memeyi reddener ve bu durumda annede büyük strese neden olabilir. Anne istenmedigini, ise yaramadaigini düsünebilir. Bebekteki orta kulak iltihabi, burun tikanikligi, agizinin pamukcuk veya dis çikarmadan dolayi acimasi memeyi reddetmesine neden olabilir. Anneden ayrilma yeri bakica ya da sik bakici degistirme aile düzeninde degisiklik annenin adet görmesi veya annenin kokusundaki degisiklikte bebgin memeyi reddetmesine neden olabilir.

Memeyi reddetme durumunda anne bebgi kendine yakin tutmali ve sik emzirmeye çalismalidir. Toplumda anne sütünün sadece ilk alti ay faydali oludgu daha sonra bebegin emmesinin faydasiz oldugu görüsü oldukça yaygindir. Bu oldukça yanlis bir düsünce biçimidir. Eger bugün bebekler ilk alti ayda sadece anne sütüyle beslense ve bu bebeklere alti aydan sonra iki yasina kadar anne sütünün yaninda besleyici gidalar verilse her sene bes yasin altindaki 1.5 milyon bebek ölümden kurtulacaktir. 2 yasina kadar anne sütü alan bebeklerin ishal, zatüre ve benzeri hastaliklara yakalandiklarinda hastaneye yatis oranlarinin anne sütü almayanlara göre çok daha düsük oldugu çalismalarda gösterilmistir. Dünya Saglik Örgünü, UNICEF ve Amerikan Pediatri Akademisi anne sütü ile beslenmenin dogmudan hemen sonra anne sütü verilmesini veemzirmenin alti aydan sonra uygun besin katviyeriyle iki yas ve üzerine kadar devam etmesi önerilmektedir.

Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü
Dr. Aylin Simsek
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası