Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda Basma Kusurlari, Düztabanlik, Ortopedik Ayakkabilar

Yirmi alti kemik, elli yedi eklemden olusan ayaklarimiz, en karmasik organlarimizdan biridir. Vücut agirliginin tamamini yere aktaran ve insani "ayakta" tutan bu organin sagligi özellikle çocuklarda büyük önem tasiyor. Gelisme çaginda sik görülen topugun içe basmasi, düztabanlik gibi sorunlar aileleri en çok endiselendiren sorunlar arasinda yer aliyor. Ancak ayakla ilgili sorunlar bunlarla sinirli degil. Ayagimiz ömrümüz boyunca bizi tasiyor ama biz ayagimizi layigiyla düsünmüyoruz. Ayakkabilarimizi saglikli seçmiyor, saglikla üretmiyor veya ticari gayelerle adi ortopedik denilen bir takim pabuçlar satin aliyoruz. Ayagimizin sagligini biraz da ayakkabilarla biz bozuyoruz. Ayakkabi kullanmaya basladiktan sonra medeniyetle beraber ayak sorunlari artmis. Baslangiçta nasirlar, tirnak batmalariyla sorunlar baslamis, yakin yüzyillarda sivri, yüksek topuklu ve dar burunlu pabuçlarin kullanilmasiyla basparmagin dönmesi, diger parmagin üste çikmasi gözlenmis. Ayak agrilari yayginlasmis. Maalesef ayakkabilar, her zaman çok saglikli degil.

Çocuklarimizin ayak sagligini nasil koruyacagiz?

Ülkemizde çocuk ortopedistlerinin görevlerinin birisi de saglikli çocuklarda bir ila alti yaslar arasinda sik görülen hafif basma kusurlari ve bacak yamukluklarini çok nadir olan kalici sorunlardan ayirmak ve aileye bilgi vermektir. Erken tani açisindan çocukluk döneminde sorunlarin tesbit edilmesi son derece önemlidir. Çocuklarda ayak sorunlarini ikiye bölmek gerekir. Birincisi çocuklarda gelisimsel düztabanlik denilen, sorun olusturmayan degisikliktir. Gelisimsel düztabanlik çok yaygindir, çocuklarin yüzde 60, 70, bazi çalismalara göre 80’inde hafif düztabanlik ve hafif içe basma vardir. Bu durum bebek tipi yag dokusunun cilt altinda yerlesmesinden kaynaklanir. Çocuk yürüdükçe bu yag dokusu ezile ezile kaybolur ve çocugun ayaklari normale döner. Bazi hekimler bu durumlari hastalik olarak kabul edip, tedaviye alir. Ancak tedavi olarak verilen ortopedik botlar, tabanliklar veya bir takim baska özel kaliplarla yapilan pabuçlarin hiçbiri etkili degildir, tersine bilim disidir. Tip dünyasi gelisimsel düztabanlikta ayakkabi ve tabanlik kullanimini 1950’lerden 70’lere kadar arastirmis, Amerika, Kanada ve Avrupa ülkelerindeki meslektaslarimiz konunun üzerinde ayrintilariyla durmuslardir. Varilan sonuçlar hiçbir sekilde tabanlik, pabuç veya özel bir tedaviye gerek olmadigidir. Dogustan çarpik ayak denilen ikinci grup hastalikta bebekler dogduklarinda ayaklari içe dönük olarak dogar. Bu durum bin bebegin birinde görülür. 70 milyon nüfuslu ülkemizde dogustan çarpik ayakli olan çocuk sayisi da fazladir. Erkek çocuklarinda kizlarin 5-6 kati siklikla görülen bu sorun sakatliga neden oldugu için erkenden alçiyla tedaviye baslanmasi gerekir. Çocuk dogar dogmaz, dokular esnekken alçi, daha sonra gerekirse ameliyatla tedavi edilir.

Bu açiklamalardan da anlasilacagi gibi ülkemizde çok önemsenen düztabanlik, içe basma, O – bacak ve X – bacak gibi sorunlar çocuklarin çogunda aslinda kendiliginden geçerler. Bir zamanlar yaygin olarak kullanilan özel ayakkabilara, tabanliklara, ayak jimnastiklerine ve ilaç tedavisine gerek yoktur. 1950’lerden itibaren yapilan arastirmalar ortopedik ayakkabilarin hiçbir düzeltici etkisi olmadigi hatta rahatsizlik verdigini göstermis ve gelismis ülkelerde ortopedik ayakkabi kullanimi tamamen terk edilmistir. Çocuklarin çogunda ayaktaki ve bacaktaki sekil bozukluklari 5-6 yaslar civarinda kendiliginden geçtigi için çocuguna ‘ortopedik ‘ ayakkabi veya tabanlik kullandirtan anne-babalar bu düzelmenin ayakkabi sayesinde oldugunu düsünebilirler.

Oysa özel ayakkabilar kullanmayan çocuklarda da ayni düzelme görülmektedir. Her yastaki çocuga ayakkabi seçerken aranacak özellikler: esnek, rahat, hafif, kolay giyilip çikartilan, kaymaz ve ucuz olmasidir. ‘Ortopedik’ olarak satilan veya özel yaptirilan ayakkabilarin modern ortopedi bilimi ile hiçbir ilgisi yoktur. Tabanlik ve ortopedik bot kullaniminin ayak gelisimine dair hiçbir seyi degistirmedigi, daha çok aile kesesine yük oldugu, çocugun da ayagini rahatsiz ettigi bilimsel gerçeklerdir. Dogru olan yumusak, hafif ve rahat ayakkabilarin kullanimidir.

Ortopedik ayakkabilar ve özel olarak yapilan yürüme cihazlari ‘ortez’lerin kullanim amaci çocuk felci, spastik hastalik (serebral palsi), dogustan omurilik felci (spina bifida), dogustan veya sonradan olusan ve düzeltilemeyen ayak kemik hastaliklari gibi ciddi sorunlarda yürümeyi kolaylastirmaktir. Bu konuda ülkemizde yaptigimiz bilimsel arastirmalar ortopedi hekimleri de dahil olmak üzere çocuk hekimlerinin çocuk düz tabanliginin tedavi edilmesi gerektigini düsündüklerini gösterdi. Bu yanlis inanis özellikle ailelerde, anneanne, babaanneler, dedeler arasinda çok yaygin, onlar muhakkak çocuga ortopedik bot verilsin, tabanliklar kullanilsin istegindeler. Bu inanislar bilim disidir ve ailelerin bu konuda egitilmesi önemlidir. Çocuguna ortopedik ayakkabi almis olan insanlar bunlarin kaba saba, agir, hantal ve sert oldugunu, çocuklarin rahat etnediklerini, agri ve sikinti çektiklerini bilirler.

Düztabanlik esnek düztabanlik ve rijid düztabanlik olarak ikiye ayrilir. Esnek düztabanlik, toplumda yüzde 20’ye yakin siklikta gözlenir, genelde sorunsuzdur, agri yapmaz. Profesyonel futbolcular, dünya sampiyonu olimpiyat atlerler, agir is yapan insanda da vardir, farkinda bile olunmaz. Askerlikte de sorun degildir. Rijit düztabanlik ise çok nadirdir, kemik hastaliklarindan kaynaklanir ve agrilidir. Bunlari birbirinden ayirmak gerekir.

Çocukluk çaginda 1.5 ila 3 yasinda görülen O harfi seklindeki bacak egrilikleri kendiliginden geçer. Daha sonra da 3 ile 6 yas arasi bacaklarin X seklinde oldugu bir dönem vardir. Bu sefer bacaklar, tatli bir sekilde disa döner. Bu da kendiliginden geçer. Bunlarin hepsi dogaldir. Kalici O bacagi olan çok az sayida bir grup çocuk olabilir. D vitamini eksikliginden kaynaklanan rasitizm hastaligi ise tarihe karismaktadir. Sonuç olarak çocukluk çaginda gözlenen basma kusurlari dogal gelisimin bir parçasi, ve zamanla çocugun yürümesi olgunlastikça kendiliginden düzelmekte. Tabanliklarin, ortopedik botlarin kullanilmasi ayak gelisimine dair hiçbir seyi degistirmedigi gibi aile kesesine yük olduyor ve çocugun da ayagini rahatsiz ediyor. Bu bilimsel gerçek isiginda tabanligi çikartip, çocugu normal pabuçla yasama alistirmak lazim.

Prof. Dr. Mithat Selim Yalçin
Amerikan Hastanesi
Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası