Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SOGUK HAVALAR SEKER HASTALARININ KORKULU RÜYASI

Giderek soguyan havalar saglikli insanlari hastalik riski ile karsi karsiya getirdigi gibi kronik hastaliklar için de tehlike doguruyor. Özellikle seker hastalarinin kis aylarinda beslenme düzeni, spor aktivitesi, vücut bakimi gibi pek çok konuda dikkatli olmasi gerekiyor. Memorial Etiler Tip Merkezi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Murat Görgülü,“Seker hastalarinin kis mevsiminde dikkat etmesi gereken noktalar” hakkinda bilgi verdi.

Çantanizda mutlaka yiyeceginiz olsun

Hastalar uzun süre aç kalmamali, bir kerede çok fazla yemek yememelidir. Gerek insülin, gerekse oral olarak seker düsürücü ilaç kullanan hastalarin bu ilaçlarin etkilerinin maksimum oldugu dönemlerdeki ara ögünlerini atlamamalari çok önemlidir. Azalmis aktivite ve buna bagli olarak ögün saatlerinin aksatilmasi, hastalarda “hipoglisemi” denilen seker düsüklügüne neden olabilir. Bu durum, diyabet hastalari için çok tehlikeli sonuçlar dogurabileceginden; uzun yürüyüs, yolculuk gibi durumlarda ara ögünlerin aksatilmamasi için yanlarinda yiyecek tasimalidirlar. Uyku saatine ve süresine dikkat edilmeli, alkol alimi da kan sekeri ayarini bozacagindan alkolsüz ve sekersiz sivi gidalarin tüketimine önem verilmelidir.

Kis meyveleri de seker deposu

Kis mevsiminde hastalarimiz için sikça karsilasilan bir durum da, evde kalma süresinin artmasi ile birlikte özellikle karbonhidrat agirlikli beslenme ve özellikle portakal, mandalina gibi turunçgillerin fazlaca tüketilmesidir. Ölçülü yenildiklerinde vitamin ve enerji deposu olan bu meyveler fazla tüketildiginde kan sekerinin ayarini bozabilir. Kis meyvelerini yerken ögünlerde ve ara ögünlerde kalori degerleri göz önüne alinarak doktor tavsiyesine göre tüketilmesine özen gösterilmelidir. Uygun miktarda yenildiginde büyük yarar saglayan diger meyveleri de çok miktarda tüketmek kan sekerinde yükseklige ve buna bagli rahatsizliklara yol açabilir. Kisin lezzetli yiyecegi tatlilar da maalesef kan sekeri ayarini bozan yiyecek gruplarindan biridir; ancak sekersiz üretilmis, diyet, yagsiz sütten yapilmis tatlilar doktor kontrolünde yenebilir. Bunda da asiriya kaçmamak gereklidir, çünkü bu ürünlerde bildigimiz normal seker olmasa da (meyve sekeri) fruktoz, gibi daha düsük kalorili sekerler ve tatlilarin yapildigi besinlerin kalorileri vardir. En iyisi bu ürünleri hiç tüketmemektir.

Kan sekerinizi kontrol altinda tutun

Hava sicakliginin düsmesi, günlerin kisalmasi ve aktivite azalmasi sonrasinda vücudun kalori harcamasi ve buna bagli olarak da metabolizma hizinda azalma olusur. Daha aktif oldugumuz yaz aylarinda kan sekerinin normal olmasini saglayan diyet ve ilaçlar, kis mevsiminde daha az etkili olabilir. Insan vücudu kis aylarinda vücut isisini koruyabilmek için metabolizmasini yavaslatir, bu da kan sekeri ayarinin bozulmasinda bir etkendir. Bu dönemde hastalar kan sekerini bir dönem için sik kontrol etmeli, diyet ve tedavide olusabilecek degisiklikleri hekimine danismalidir.

Ayaklariniz ekstra bakim ister

Kis aylarinda ayak bakimi da çok önemli bir konudur. Kisin; rahat kesimli, ortopedik tabanli, iç astarli ayakkabi ve yumusak, sikmayan çorap giyilmelidir. Ayaklar her gün yikanip, herhangi bir yara ya da renk degisikligi var mi diye kontrol edilmelidir. Özellikle diyabetik nöropati gelismis hastalar ayaklarinda sürekli üsüme hissi olacagindan soba ve diger isiticilara ayaklarini yakin ve uzun süre tutmakta bu da ayak yaniklarinin kisin fazlaca görülmesine yol açmaktadir. Bu konuya özellikle dikkat edilmelidir.

Soguga maruz kalmamaya çalisin

Kis aylarinda asiri soguklardan korunmak önemli bir konudur. Seker hastaligina bagli olarak duyu kusuru olusmus hastalarda dis ortamda ya da çalisirken uzun süre soguga maruz kalma nedeniyle özellikle; el, burun gibi uç organlarda soguga bagli ülserler gelisebilir. Soguga bagli olarak metabolizma hizinda degisikliler olusabilir; hastalarin iç ve dis ortama uygun, yünlü ya da pamuklu giysileri tercih etmesi önerilir.

Kis tatili güzel ama…

Diyabetik hastalar kis tatilleri için çok fazla soguk ve yagisli olmayan, ulasimin rahat oldugu, saglik merkezlerinin yakin oldugu bölgeleri tercih etmelidir. Özellikle kayak yapmak isteyen diyabetik hastalar, ayaklarini travma ve soguga karsi çok iyi korumali ve her gün kontrol etmelidir. Tatil süresince diyete de çok dikkat edip, gerekirse durumlarina uygun menü hazirlatmalari gerekmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası