Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KISIN HAREKETSIZ KALMAK VARISE DAVETIYE ÇIKARIYOR

Kis aylarinda havanin soguk olmasi nedeni ile sosyal aktivitelerimizle birlikte günlük hareketimiz de azaliyor. Karli ve yagmurlu havada disari çikmak yerine evde oturup keyif yapmayi seçerken; bir yere gitmek için de yürümeyi degil arabaya binmeyi tercih ediyoruz. Hal böyle olunca hareketsiz yasam tarzina alismak da kaçinilmaz oluyor. Bu durum ise kilo almaktan, çesitli ortopedik rahatsizliklara kadar pek çok saglik sorununu da beraberinde getiriyor. Bu rahatsizliklar arasinda varisler ilk siralari aliyor. Memorial Atasehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Arif Tarhan, “varis ve tedavi yöntemleri” hakkinda bilgi verdi.

Varis depresyona bile neden olabilir

Varisler genellikle çok ileri evrelere gelene kadar önemsenmediginden bazen tedavide geç kalinip çok iyi sonuçlarin alinmadigi bir hastalik grubudur. Bunun için tedavinin en önemli kismini erken evrelerde teshis konulmasi olusturmaktadir. Bacak damarlarinin görünür halde olmasi her zaman hastalik anlamina gelmemektedir. Ancak varisler gelistiginde de damarlar ciltten kabarik, mor renkte ve hos olmayan bir görünüme neden olurlar. Varisler neredeyse bazi kisilerin bacaklarindan utanir hale geldigi ve ne yapacagini bilemedigi durumlardir. Hatta bu hastalik nedeniyle yalnizlasan ve depresyona giren kisiler oldugu görülmektedir. Varis olusumunda en büyük etkenlerden biri de hareketsiz yasamdir.

Genetik olmakla birlikte düzensiz yasam tarzi da varis olusumunu kolaylastiriyor

Toplardamar sistemindeki genislemenin en önemli nedeni genetik olarak (ailesel) yatkinligin bulunmasi ile yasam tarzinin durumu daha kötülestirmesidir. Ayakta sabit olarak çok fazla duran bireylerde bacak toplardamarlarinda dolasim zorlasir ve damarlar genisler, içlerindeki kapaklarda zamanla yetmezlik gelisir ve sonuç olarak varisler olusur.

Toplardamarlarda kan yerçekimine karsi hareket eder

Kan, kalpten vücuda atardamarlar yoluyla tasinir. Dokular için gerekli olan oksijen ve besleyici maddeler hücrelere verildikten sonra kullanilmis kan, ortamdaki artik maddeleri toplar ve rengi koyulasarak toplardamarlar yoluyla kalbe geri dönmektedir. Kanin toplardamarlarda kalp gibi bir pompanin yardimi olmaksizin, yerçekimi kuvvetine karsi tasinmasi bu damarlarin içlerindeki tek tarafli çalisan kapaklar (check valve) sayesinde olur.

Bacak toplardamarlari temel olarak 3 çesittir:

• Yardimci toplardamarlar: Cilt altinda yerlesiktirler ve bazilari gözle görülebilirler.

• Ana (Derin) toplardamarlar: Komsu olduklari atardamarla birlikte bacagin derinliklerinde kaslarin arasinda bulunurlar.

• Birlestirici (Perforan) sistem: Yardimci sistemden sistemden ana sisteme kanin tasinmasini saglar.

Bacaklardan kalbe dönen kanin %90’i ana sistemle tasinir. Yardimci damar sistemi, Yardimci damar sisteminde zaman zaman iltihaplanma, olusan pihtilarla tikanma ya da damarlarin genislemesi gözlenebilir. Ana sistem daha nadir bozulur.

Hastanin durumuna en uygun tedavi yöntemi seçilir

Ameliyatla tedavi yapilabildigi gibi günümüzde hastaya daha az zarar veren modern yöntemler ile daha estetik sonuçlarin elde edilmesi mümkün olmaktadir. Bu estetik yöntemlerde özellikli modern cihazlarin ve yöntemlerin deneyimli cerrahlar tarafindan kullanilmasi daha iyi kozmetik sonuçlar ortaya çikmaktadir.

• Endovenöz lazer ablasyonu (Ameliyatsiz tedavi): Günümüzde tüm dünyada en popüler tedavi büyük varislerin içten lazer ile kapatilmasidir. Bizim de en sik tercih ettigimiz yöntem, renkli doppler ultrason esliginde Endovenöz lazer ablasyonu tedavisidir. Artik bu yöntem gelismis ülkelerde cerrahinin yerini almis bulunmaktadir. Venöz cerrahi klinigimizde, hastalarimizin tanisi doppler US esliginde konulduktan ve bacak toplardamar haritalamasi yapildiktan sonra, genel anesteziye gerek olmadan lazer islemi uygulanmakta ve hastalarimiz biran önce ayaga kaldirilarak yürümeleri saglanmaktadir. Bir gece hastanede yatisin ardindan hastalarimiz evlerine gidebilmekte ve ertesi gün islerine dönebilmektedirler. Öncelikle lokal anestezi altinda yapilabilmesi, islemin 30 dakika gibi kisa bir sürede tamamlanabilmesi, hastanin islem sonrasi hemen ayaga kalkabilmesi lazerin en önemli avantajlaridir. Girisimin basarisi %99 gibi çok yüksek bir orandadir. Bu yöntem varis yakinmasi bulunan hastalarin %90’ine uygulanabilmektedir. Islem sirasinda gelisebilecek komplikasyonlar ameliyata kiyasla çok azdir.

• Dikissiz ameliyat: Cerrahi gereksinimi bulunan hastalara kesi uygulamadan ameliyatta dikise gerek olmaksizin mükemmel kozmetik sonuçlar elde edilmektedir.

Varisleri baslangiç evresinde bulunan hastalarin tedavileri köpük skleroterapisi ve yüzeysel radyofrekans ablasyon yöntemi ile saglanabilmektedir.

• Köpük skleroterapi: Bacaktaki varislerin içine çok ince ignelerle özel bir yapistirici köpük verilerek istenmeyen damarin tikanmasi islemidir. Biz bu yöntemi sadece çapi 1-3 mm olan varislerde uygulamaktayiz. Çünkü daha genis varislerde hem istenmeyen etki oranlari yüksek olmakta hem de kozmetik sonuçlari bekleneni vermemektedir. Bu islem seanslar halinde uygulanmaktadir. Hasta girisim sonrasi yürüyerek evine gidebilmekte ve araba kullanabilmektedir.

• Yüzeysel radyofrekans ablasyon tedavisi: Bu yöntem skleroterapi uygulanamayacak incelikteki her tür kilcal varise rahatlikla uygulanabilmektedir. Yüksek frekansli ses dalgalarinin uygulanmasi ile damar yok edilmektedir. Bu tedavi vücudun her bölgesine her mevsim uygulanabilmektedir. Islem sonrasi güncel yasamla ilgili hiçbir kisitlama yoktur. Yanik ve istenmeyen renk degisiklikleri olmaz, seanslar sik sik yapilabildiginden tedavi kisa sürer. Hiçbir yan etkisi olmadigi gibi islem tamamen agrisizdir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası