Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Myomlarin 21. Yüzyilda Tedavisi

Myom kadinlarda en sik görülen iyi huylu tümördür. 35 yasin üzerindeki kadinlarda daha fazla izlenmelerine ragmen daha genç kadinlarda da ortaya çikabilir. Menopozdan sonra ortaya çikmalari ise nadirdir. Tedavilerinde son yillarda önemli degisiklikler olmustur. Tedavi seçenekleri asagidaki gibi siralanabilir.

1. Tedavi etmeden takip etmek: Bu seçenek giderek daha uygulanmaktadir. Özellikle yakinmasi olmayan kadinlarda belirli araliklarla takip etmek ve büyümeyen myomlara dokunmamak mantikli bir yaklasim olarak giderek daha fazla yayginlasmaktadir. Çocuk istemeyen ve menopoza yakin olan kadinlarda cerrahi müdahale endikasyonu yoktur. Bu myomun boyutlarindan bagimsiz olarak düsünülmesi gereken bir seçenektir. Myomlarin zaman içinde mutlaka büyüyecekleri kurami artik kabul görmemektedir. Ayarca hizli büyüyen myomlarin da kanser acisindan riskli olduklari da kabul edilmemektedir. Bu nedenlerden dolayi tedavisiz takip üzerinde düsünülmesi gereken önemli bir yaklasim seklidir.

2. Cerrahi müdahale: Yakinmasi olan kadinlarda cerrahi müdahale halen altin standarttir. Kanama genellikle rahim bosluguna (kavite) girmis olan myomlardan kaynaklanir ve tedavisinde histeroskopik rezeksiyin tercih edilir. Rahim kas tabakasi içinde büyüyen ve yakinma veren myomnlarin çogu ise laparoskopi adi verilen karin açilmadan küçük deliklerden yapilan bir cerrahi girisim ile çikarilabilir. Myomlarin asiri büyük olmasi veya sayica fazla olmasi (>3) durumlarinda ise karin açilarak müdahale tavsiye edilmektedir. Laparoskopik cerrahi cerrahin deneyimi ile çok yakindan ilgilidir. Laparoskopik myom tedavisinin detaylari icin lutfen bu linki takip ediniz.

3. Embolizasyon: Dogurganligini tamamlamis olan kadinlardaki bazi myomlarin tedavisinde embolizasyon uygulanabilir. Özellikle cerrahiden korkan veya istemeyen kadinlarda embolizasyon ciddi olarak düsünülmesi gereken bir alternatiftir. Dogum yapmamis ve rahim boslugu içinde myomu olan kadinlarda ise embolizasyon önerilmez. Tedavinin endikasyonlari ve detaylari için lütfen bu linki takip ediniz.

Doç.Dr. Bülent Urman
Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölüm Baskani
Amerikan Hastanesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası