Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Robotik cerrahi ile jinekolojide yeni bir pencere açiliyor!

Robotik cerrahinin jinekolojide kullanilmasi sayesinde pek çok kadin agri çekmeden, uzun süre hastanede kalmadan tedavi imkanina kavusacak. Miyomlarin alinmasindan tikali tüplerin açilmasina kadar birçak alanda kullanilabilen robotik cerrahi ile artik açik ameliyatlar tarihe karisacak. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Prof. Dr. Fuat Demirci robotik cerrahinin jinekolojide sagladigi kolayliklari anlatiyor.

Jinekolojik ameliyatlarda robotik sisteminin kullanilmasi 2005 yilinda FDA tarafindan onaylanmistir. Robotik cerrahinin onaylanmasi ile birlikte tüm dünyada jinekolojide robotik cerrahi kullanimi büyük bir hizla artmistir. Son 5 yilda ABD'de 500.000 üzerinde jinekolojik ameliyatta da Vinci Robotik Sistem kullanilmistir. Avantajlari nedeniyle çok sayida jinekoloji klinigi artik zor cerrahi girisimlerde da Vinci Robotik Sistemi kullanmaktadir.

Jinekolojik ameliyatlarin %95'i robotik cerrahi sistemle yapilabilmektedir. Robotik cerrahi sistem laparoskopik ameliyatlar sirasinda cerrahin karsilastigi tüm teknik zorluklari ortadan kaldirmistir. Karin içinde konforlu bir sekilde dikis atabilme ve hatta aletleri bilegin dönemeyecegi kadar döndürerek dikis atabilme avantaini getirmistir. Ayrica dokulari 10 kat daha büyük ve ayrintili görme, karnin yan alanlarinda el bileklerinin giremeyecegi alanlara aletleri sokabilme ve bu alanlari detayli görüntüleyebilme ek avantajlaridir.

Jinekolojide da Vinci robotik cerrahi sistemin kullanildigi alanlar:

da Vinci robotik cerrahi jinekolojinin hemen hemen tüm alanlarinda kullanilabilmektedir

 Robotik cerrahi ile miyomektomi (miyomun çikarilmasi):

Robotla gerçeklestirilen miyomektomi operasyonu rahim miyomlarinin tedavisinde kullanilan en gelismis yöntemdir. Çocuk sahibi olmak isteyen ya da rahimini kaybetmek istemeyen hastalarin tercihi rahimin alinmasi yerine miyomektomi olmaktadir. Çagdas yaklasimda menopoza yakin bile olsa artik rahimin alinmasi yerine kapali cerrahi yöntemlerle miyomun alinmasi tercih edilmektedir ve robotik cerrahi bu is için biçilmis kaftandir.

Laparoskopik cerrahide mümkün olmayan rahimin iki ya da üç kat olarak dikilmesi robotik cerrahi ile kusursuz yapilabilmektedir. Ayrica yine laparoskopi ile rahmin içine yakin bölgelerdeki miyomlar alinamazken robotik cerrahi bize bu avantaji vermektedir. Bunlara ek olarak laparoskopi ile ulasilmasi ve diklis atilmasi zor olan rahmin yan ve arka taraflarindaki miyomlar robotla kolayca çikaribilmektedir.

 Robotik cerrahi ile histerektomi (rahmin alinmasi):

Rahmin alinmasini gerektiren her tür hastalikta robotik cerrahi büyük avantaj saglamaktadir. Özellikle diger organlara yapisik rahimlerin alinmasinda hem hastaya hem hekime ciddi konfor saglamaktadir.

 Robotik cerrahi ile çift olan rahimin teke inirilmesi.

Robotik cerrahi ile dogustan çift olan rahim karin açilmadan teke indirilebilmekte ve hastanin gebe kalip dogurmasi saglanmaktadir.

 Robotik cerrahi ile sarkan rahmin asilmasi (sakroservikopksi/ sakrokolpopeksi);

Rahim ya da vajen kubbesi sarkmalarinda robotik cerrahi ile vajen ve rahim anatomisi eski haline getirilmekte, ameliyat sirasinda dügüm atma kolayligi ile ameliyat kisa sürede bitmektedir. Robotik cerrahi vajen arkasi ve omurga önü alanlarinin daha kolay ve kusursuz olarak ortaya çikarilmasini saglar.

 Robotik cerrahi ile tüp cerrahisi;

Tikali tüplerin eski haline getirilmesi için laparoskopik cerrahi basarili sekilde uygulanmaktadir. Fakat, özellikle dikis atmak ve tüpü manüpüle etmek laparoskopide zordur. Robotik cerrahide ise dikis atma ve manüpülasyon kolayligi sayesinde tüpler eski haline döndürülmekte ve gebe kalmak için tüp bebek uygulamalarina gerek kalmamaktadir. Böylece dogal yolla gebe kalmak mümkün olmaktadir.

 Robotik cerrahi ile tüplerin ve yumurtaliklarin etrafindaki yapisikliklarin giderilmesi (adhezyolizis)

Tüpler ve yumurtaliklar etrafindan bulunan yapisikliklar (adhezyon) tüp ve yumurtaliklarin fonksiyonu engelleyip kisirlik ve agriya neden olabilir. Bu yapisikliklar robotla kolayca açilabilir ve hastanin gebe kalmasi saglanir. Yapisikliklar agriya neden ise agri ortadan kalkar.

 Robotik cerrahi ile tubal re-anastomoz (baglanmis tüplerin tekrar uc uca getirilerek açilmasi)

Bazi kadinlar istedikleri sayida çocuk sahibi olduktan sonra kendi istegi ile tüplerini baglatmaktadir. Ancak, yeni evlilik, çocugunu kaybetme gibi nedenlerden dolayi tekrar çocuk sahibi olmak isteyebilirler. Bu durumda bir çok yerde bu hastalara tüp bebek önerilmektedir. Oysa bu hastalarda robotik cerrahi ile tüpler eski haline getirilerek normal yolla gebe kalmalari saglanilabilir.

 Robotik cerrahi ile tüp tikanikliklarinin açilmasi

Tüpleri herhangi bir yerinden tikali olan kadinlar çocuk sahibi olamamktadir. Bu durumda robotik cerrahi ile tikali olan tüplerin tikali olan parçalari çikarilip tüpler karsi karsiya getirilerek eski haline getirilir. Böylece gebelik önündeki engel kaldirilir.

 Robotik cerrahi ile tüplerin çikartilmasi (Salpenjektomi)

Tüp uçlarinin tikandigi, ileri derecede sistigi (hidrosalpenks) ya da hasarli oldugu durumlarda tüplerin operasyonla açilmasi gebelik sansini düsürür. Bu hastalarda tüp bebekten önce tüplerin alinmasi tüp bebek basarisini artirmaktadir. Bu durumda tüpleri almak için robotik cerrahi basari ile kullanilmaktadir.

 Robotik dis gebelik operasyonlari

Normal bir gebelikte bebek rahim içinde gelisirken dis gebelikte ise gelisme genellikle tüplerde olusur. Dis gebelik tedavisinde tüpü almak yerine laparoskopi ya da robotik cerrahi ile tüp açilip içinden gebelik ürünü alinir ve gebe kalma potansiyeli korunur.

 Robotik cerrahi ile Çikolata kisti (endometrioma) çikarilmasi

Çikolata kistleri çogu zaman yumurtaliklari, tüpleri, rahimi, birbirlerine yapistirmaktadir. Bu durumlarda laparoskopi ile ameliyat zordur. Robotik cerrahide ise yapisik organlar daha iyi açilmakta olup doku planlari daha iyi görülür ve enerji modaliteleri daha hassas kullanildigi için yumurtalik dokusuna daha az zarar verilmis olunur. Özellikle ileri endometriozis ve çikolata kisti tedavisinde büyük avantaj saglamaktadir. Böylece karin içerisindeki ve yumurtalardaki endometriozis odaklarinin tümüyle kontrol edilip çikolata kisti tedavisinde mükemmel basari elde edilmesi saglanmis olur.

 Robotik cerrahi ile diger yumurtalik kistleri ve kanserlerinin ameliyati

Yumurtaligin diger kistleri de (basit, seröz, müsinöz, dermoid v.b) basariyla çikarililabilir. Ayrica yumurtaliklarin biri ya da ikisi de robotik cerrahi ile alinabilir (ooferektomi). Erken dönemde saptanan yumurtalik kanserleri de robotik cerrahi ile ameliyat edilebilmektedir.

 Robotik cerrahi ile rahim kanseri ameliyatlari

Rahim kanseri ameliyatlari karin ön duvarindan baslayip gögüs kafesine ve kasiklara kadar genis bir kesi ile yapilmaktadir. Robotik cerrahide hastaya bu kesi yapilmaz ve el bileginin giremedigi zor döndügü durumlarda da robotun kollari avantaj saglar, daha etkili ve kanamanin az oldugu ameliyat gerçeklestirilir. Ayrica gözle görmekte zorlandigimiz karin içinin yan ve derin noktalarini da kamera ile daha iyi görüntüleyebilmekteyiz. Kanser ameliyatlarinda gerekli olan lenf dügümlerinin çikarilmasi islemi de bu teknoloji ile yapilabilmektedir. Ameliyat sonrasi hasta hemen ayaga kalkmakta ve isine dönebilmektedir.

Robotik cerrahinin bu özellikleri sayesinde günümüzde Amerika'da kanser ameliyatlarinin %40'nin robotla yapildigi merkezler vardir ve bu oran giderek artmaktadir.

 Robotik cerrahi ile rahim agzi kanseri ameliyatlari.

Robotik cerrahi ile rahim agzi kanseri ameliyatlari da rahim kanserine benzer bir sekilde yapilabilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası