Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ISTE KIS HASTALIKLARINA MEYDAN OKUYAN BESINLER HAVUÇ, SARIMSAK, BAL KABAGI, DOMATES VE YULAF

Mendili adeta aksesuar gibi elinden düsürmeyen, kirmizi burunlu ve sürekli hapsiran kisiler… Hazir olun! Bir sicak bir soguk seyreden havalarda nezle ve grip gibi kis aylarinin korkulu hastaliklardan dogru bir beslenme programiyla kurtulabilirsiniz.

Zuhal Olcay, Ali Sunal, Gökçe Bahadir, Metin Özülkü, Sebnem Bozoklu, gibi pek çok ünlünün beslenme danismanligini yapan Diyetisyen Nil Sahin Gürhan, kis boyunca havuç, bal kabagi, Domates ve yulaf gibi bagisiklik sistemini güçlendirici sebzelerin ve C vitamini açisindan zengin turuncu sebzelerin sofralardan eksik edilmemesi gerektigini söyledi. Gürhan’a göre ispanagin içindeki demirden daha fazla yararlanmak için ispanakla beraber portakal suyu içilmesi gerekiyor. Dogal antibiyotik sarimsagi ise haftada 2- 3 kez tüketmek vücut direncini artiriyor.

Bagisiklik sistemine güç katan sebzeleri sofranizdan eksik etmeyin:

Domates: Düzenli domates tüketen insanlarin enfeksiyonlara karsi daha dirençli oldugu tespit edilmistir.

Havuç: Vücutta A vitaminine çevrilebilen beta-karotenden zengin olmasi nedeniyle kisin bagisiklik sistemimize güç veren sebzeler arasindadir. Beta-karotenin etkinlik gösterebilmesi için havuç salataniza bir tatli kasigi zeytinyagi ekleyebilirsiniz.

Yogurt: Içerdigi laktik asit ile mikroplara karsi koruma saglayan yogurdun düzenli tüketildiginde soguk alginligina yakalanma riskini azaltir. Günde 1-2 su bardagi yogurt özellikle kis aylarinda ihal etmemeniz gereken besinlerin basinda geliyor.

Yulaf ezmesi veya yulaf ekmegi: yulafin içinde bulunan beta-glukan isimli diyet lifinin hastaliklara karsi direnci artirdigi ve bagisiklik sistemini güçlendirdigi bilimsel çalismalarla kanitlanmistir. Kis süresince kahvaltilarda haftada 1-2 defa yulaf ezmesi ve ögünlerinizde 1-2 dilim yulaf ekmegi tercih ederek hastaliklardan korunabilirsiniz.

Kuruyemisler: Içerdikleri yogun magnezyum, çinko, omega-3 yag asitleri ve E vitamini ile bagisiklik sistemini güçlendirme konusunda oldukça basarililar. Fakat içerdikleri enerji miktari fazla oldugundan tüketim miktarlarina dikkat etmek gerekir.

Karbonhidrati eksik etmeyin: Karbonhidrat eksikligi kisinin kendini bitkin hissetmesine neden olur. Çünkü vücudun baslica enerji kaynagi karbonhidratlardir. Bu nedenle karbonhidrat, protein ve yag açisindan dengede olan menülerin tercih edilmesi gerekir.

Turuncu sebzeler: Kis aylari boyunca turunçgiller, havuç ve bal kabagi turuncu sebze ve meyveler A vitamini öncüsü ve güçlü bir antioksidandir. Turunçgiller C vitamini açisindan da zengindir. C vitamini bagisiklik hücrelerinin yapiminda görev aldigi için, bizi hastaliklara karsi koruyan bir vitamindir. Yalniz C vitamini vücutta depolanamaz bu nedenle besinler ile düzenli olarak her gün mutlaka alinmasi gereklidir.

Ispanakla portakal suyu için: Pazi, roka, brokoli ve ispanak gibi kis sebzeleri beslenmemiz açisindan son derece önemli rollere sahiptir. Ispanak demir minerali açisindan da zengindir. Fakat içerisinde bulunan demir vücutta zor kullanilan demir çesididir. Ispanak yemegi tüketirken içinde yer alan demirden daha fazla yararlanmak adina yapmaniz gereken yemegin yaninda taze portakal suyu, domates, patates püresi gibi C vitamininden zengin bir besin kaynagi tüketmek ve az miktarda da olsa et çesidi tüketmektir. Bu sekilde düzenlenmis bir karisim ögün ile ispanaktaki demirden maksimum yararlanmis olursunuz.

Patates enerji katar: Turp, kereviz, yer almasi ve patates gibi sebzeler ile kis sofralarimiza lezzet ve saglik katabiliriz. Kök sebzeler birçok vitamin ve mineral içerir. Ayrica içeriklerinde bulunan antioksidan ögeler ile vücudumuzu serbest radikallere karsi güçlü hale getirirler. Kisin antioksidanlarin düzenli alimi kendinizi enerjik hissetmenizi saglar. Patates potasyum ve C vitamini içerigi ile son derece saglikli bir sebzedir. Patatesin C vitamini içeriginin kabuga yakin kisminda bulundugu unutulmamalidir.

Sogan, sarimsak dogal antibiyotik: Sogan ve sarimsakta kis ayinin vazgeçilmez sebzelerindendir. Içerdikleri kükürtlü bilesenler sayesinde sogan ve sarimsak antibiyotik özellige sahiptir, vücut direncinizi artirir.

Günde 15 bardak su: Kisin su tüketimimiz de belirgin bir düsüs olur. Fakat susuzluk hissi yasamiyor olsak dahi, su içmeye özen göstermeliyiz. Günde 8–15 su bardagi su kendinizi daha iyi hissetmenizi saglayacak.

Kafeinden uzak durun: Asiri tüketildiklerinde vücut su dengesini de bozabilen bu tür içecekler yerine su, taze meyve suyu ve ayrana yönelebilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası