Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KIS DEPRESYONU SIZI ESIR ALMASIN!

BASIT YÖNTEMLERLE ÖNLEYEBILIRSINIZ!

Yüzünü daha az gösteren ‘günes’ nedeniyle çogumuz enerji yoksunlugu ve hayattan keyif alama gibi sorunlarla bas etmek zorunda kaliyoruz! Aslinda ‘Kis depresyonu’ olarak adlandirilan ve özellikle kadinlari etkisi altina alan bu hastaliktan korunabiliriz. Isin püf noktasi ise haftada en az 2 kez balik tüketmek ve bol bol egzersiz yapmak!

“Çok uykum olmasina ragmen gece uykuya dalmakta zorluk çekiyorum, sabahlari da zar zor uyanip gün boyu halsiz oluyorum”, “Kimse ile görüsüp konusmak istemiyorum”, “Çok mutsuzum, içimden bazen aglamak geliyor”, bu tarzi yakinmalari kis mevsiminde çevremizden sikça duyuyor ya da kendimiz de dile getiriyoruz… Acibadem Eskisehir Hastanesi’nden Psikolog Orhan Öztürk, özellikle kadinlari etkisi altina alan kis depresyonunun yasami çekilmez hale getirdigine, oysa bu hastaliktan korunmanin mümkün olduguna dikkat çekerek, “Kis mevsimi bazi kisiler için oldukça zor geçiyor. Çünkü enerji yoksunlugu, gün içinde asiri uyuklama, sabahlari geç uyanma ve hayattan keyif alamama gibi durumlar yasam kalitesini ciddi boyutlarda bozabiliyor. Ancak alinacak olan bazi önlemler ile kis mevsimini enerjik ve keyifli bir sekilde geçirmek mümkün” diyor.

Toplumun yüzde 10’unu etkiliyor!

Kis depresyonu, yilin diger zamanlarinda zihinsel durum açisindan oldukça saglikli olmalarina karsin, soguk aylar yaklastikça depresyon belirtileri gösteren kisilerde görülen ruhsal bir düzensizlik durumu olarak tanimlaniyor. Teknik adi “mevsimsel duygu durum bozuklugu” olan bu rahatsizlik nadiren de olsa diger mevsimlerde ortaya çikabiliyor. Kis depresyonu yasayan kisilerin en belirgin özellikleri ise her sene kis aylari yaklastikça gözlenen depresyona özgü mutsuzluk, keyifsizlik, hayattan tat alamama ve enerji azalmasi gibi durumlar yasamalari. Yapilan çalismalar özellikle kadinlari etkisi altina alan kis depresyonunun tüm yetiskinler arasinda yüzde 1.5 - 10 gibi yüksek bir oranda gözlendigine isaret ediyor.

Belirtileri neler?

Psikolog Orhan Öztürk, genellikle soguk ve az isikli aylar yaklastikça giderek artan belirtileri söyle siraliyor:

• Enerjisi yoksunlugu,
• Sabahlari güç uyanma,
• Isteksizlik,
• Genel keyifsizlik,
• Gün içinde asiri uykulu olma,
• Konsantrasyon güçlügü,
• Performans düsüklügü gibi depresyona özgü durumlar yasaniyor.
• Siklikla karbonhidratli besinler tercih edildigi için kilo aliniyor.

Depresyonu önlemenin 7 püf noktasi!

• Kis boyunca gündüz saatleri süresince olabildigince dogal günes isigi almalisiniz. Bu nedenle penceresi olmayan ve yapay isikla aydinlatilan ortamlarda çalisiyorsaniz, sabah mesai saatinden önce ve hafta sonlari günesli ortamlarda bulunmaya çalisin.
• Evde ve isyerinde aydinlatma için dogal günes isigi tarzinda isik veren ampuller kullanin.
• D vitamini açisindan zengin olan balik etini haftada en az 2 kez tüketin. Bol sivi ve meyve suyunu ihmal etmeyin.
• Mümkünse kis tatillerinizi günesli ve rahat ortamlarda geçirin.
• Uyku aliskanliklarinizi degistirmeyin, hafta sonlari geç saatlere kadar uyanik kalmayin.
• Haftada 3-4 gün egzersiz yapin. Böylelikle hem kendinizi daha dinç hissedecek, hem de gece daha rahat uykuya dalacaksiniz.
• Yapmak isteyip de devamli ertelediginiz sosyal aktiviteler için kis mevsiminin iyi bir firsat oldugunu akildan çikarmayin.

Uzmana ne zaman basvurmali?

Psikolog Orhan Öztürk, degisken sosyal ve fizyolojik sartlara bagli olarak ortalama ruh halindeki dalgalanmalarin herkeste görülebildigini ve bu durumun bir seviyeye kadar son derece olagan oldugunu belirterek sunlari söylüyor: ‘Kis depresyonu bir uzmana basvurulmadigi durumlarda baharin gelmesiyle de pekala kendi kendine geçebilir. Ancak duygu durumdaki düsüsler her sene kis aylarinda belirgin olarak ortaya çikiyorsa ve kisinin psikolojik, sosyal, ailevi ve akademik hayatini ciddi derecede etkilemeye baslamissa, artik bir uzmana görünme vakti gelmistir. Böylelikle profesyonel yardim alan hastalar bir sonraki yilin kis depresyonuna karsi daha hazirlikli olur ve hastalikla çok daha verimli metotlarla basa çikmayi ögrenirler”

Isik terapisi ile etkili çözüm!

Psikolog Orhan Öztürk, kis depresyonunda diger depresif bozukluklarin tedavisinde kullanilan klasik yöntemler olan bilissel-davranisçi psikoterapi ve ilaç tedavisinden farkli olarak, isik terapisi (fototerapi) ile melatonin hormon destegi uygulamalarina yöneldiklerini belirterek tedavi sürecini söyle anlatiyor: “Özellikle isik terapisi ve psikoterapi kombinasyonu ile hastaya ilaç vermeden ve olasi yan etkilerden uzak kalarak çok basarili sonuçlar elde etmek mümkün oluyor. Tedaviye yanit orani kisiden kisiye ve kullanilan yöntem kombinasyonuna bagli olarak degisiyor. Ortalama bir isik terapisi seansi 30-60 dakika sürüyor ve hastalar genellikle ilk 1 hafta sonrasinda iyilesme fark etmeye basladiklarini ifade ediyor”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası