Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜNDE BIR SIGARA BILE BAGIMLILIGA ISARET

OECD’nin arastirma raporu Türkiye’de sigara kullanimi ile ilgili çarpici verilere dikkat çekiyor

OECD’nin açikladigi “Sagliga Bakis 2010” raporuna göre Türkiye en fazla günlük sigara tüketiminde üst siralarda yer aliyor. Yetiskinlerin yüzde 27,4’ü sigara kullaniyor. Ayni zamanda son yillarda yapilan diger arastirmalar da Türkiye’de sigara kullanma yasinin 13’e kadar düstügünü gösteriyor. Anadolu Saglik Merkezi Sigara Birakma Klinigi’nden Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Esra Sönmez Duman, sigara bagimliligi ve tedavisi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Ülkemiz nüfusunun çogunlugunu genç nüfus olusturuyor. Gençlerimizin 1/3'ü sigarayi deniyor ve bunlarin yarisi sigara bagimlisi olma riski tasiyor. Ne yazik ki, hayatindaki ilk iki sigarasini tamamen bitiren gençlerin % 85'i sigara bagimlisi oluyor.

Sigara bagimliliginin, madde bagimliligi ve psikolojik bagimlilik olarak iki bileseninin oldugunu belirten Anadolu Saglik Merkezi Sigara Birakma Klinigi’nden Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Esra Sönmez Duman, “Sigaranin içerdigi nikotin, tipki alkol, amfetamin, kokain, eroin gibi, zihni ve ruh halini degisiklige ugratan, bagimlilik yapan bir maddedir. Beynin haz yollarini etkileyerek 'dopamin' salgilatir. Dopamin kisiye yalanci bir keyif verir. Kisi bu keyfi tekrar yasamak için giderek artan miktarlarda sigara içer. Kisa bir süre sonra da beyin nikotine bagimlilik kazanir. Hergün bir adet sigara tüketen kisiyi sigara bagimlisi kabul ediyoruz” dedi.

Dr. Esra Sönmez Duman sözlerine söyle devam etti; “Sigara birakma sürecinde yasanan yoksunluk etkileri sigaraya geri dönüslerdeki en önemli bir sorundur. Sigara birakildiktan sonraki ilk 2 haftada hastalarda nikotin yoksunlugu etkileri belirgindir. Sikinti hissi, sinir bozuklugu, kizginlik, hassasiyet, uyuma güçlügü, konsantrasyon bozuklugu, bas agrisi, yorgunluk, istah artisi sikça görülen sikayetlerdir. Tibbi yardim alarak sigarayi birakmayi deneyenlerde yakinmalar daha hafif seyretmektedir ve basari sansi artmaktadir.”

Anadolu Saglik Merkezi Sigara Birakma Kliniginde bagimliliga son vermek için hastaya özel, farmakolojik ve psikolojik destek programi planladiklarini belirten Dr. Esra Sönmez Duman “Farmakolojik tedavi, nikotin yerine koyma tedavisi ve santral sinir sistemi üzerine etkili ilaçlardan olusuyor. Nikotin yerine koyma tedavisi ile vucudun ihtiyaç duydugu günlük nikotin dozunu 24 saatte sabit sekilde yayacak nikotin bantlar kullanilarak yoksunluk etkilerinin azaltilmasi hedeflenmektedir” dedi

Santral sinir sistemi üzerine etkili ilaçlarin ise beyindeki degisik tipteki reseptörlere baglanarak sigara içme ihtiyacini azalttigini belirten Dr. Esra Sönmez Duman, “Tek tek veya kombine sekilde hastanin ihtiyacina uygun dozlardan tedavi baslanarak, yakin takiple (yüz yüze görüsme, telefonla görüsme) destek verilerek hastanin 6-8 haftalik zorlu süreci zorluk yasamadan atlatmasi hedeflenmektedir” dedi.

Dr. Esra Sönmez Duman sözlerine söyle devam etti; “Bir kisiye sigarayi birakti diyebilmek için kisinin bir yil boyunca bir adet bile sigara tüketmemis olmasi kuraldir. Sigara birakma klinigi basarisi, hastalarinin ne kadarinin bir yilin sonunda tütünden uzak kalabildigi ile belirlenir. Dünya standartlarina paralel olarak Anadolu Saglik Merkezi Sigara Birakma Kliniginin basarisi %35 düzeyindedir. Anadolu Saglik Merkezi Sigara Birakma Klinigi’nde hastalar öncelikli gögüs hastaliklari uzmani ile görüserek sigaranin zararlari konusunda egitim almaktadir. Nikotin bagimliligi degerlendirilerek madde bagimliligina yönelik tedavi planlanmaktadir. Hasta daha sonra sigara birakma konusunda uzman psikologca degerlendirilmekte ve psikolojik bagimlilik düzeyi belirlenmektedir. Akciger grafisi, solunum fonksiyon testi ve EKG yapilarak hastanin akciger ve kalp sagligi degerlendirilmekte ve kisiye özel en uygun tedavi seçilmektedir. Program 6-8 hafta sürmekte kontroller ve telefon görüsmeleri ile hastalar yakindan izlenerek gerekli destek verilmektedir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası