Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KISIN SUSAMASANIZ DA BÖBREK SAGLIGINIZ IÇIN BOL SU IÇIN

Kis mevsiminde havalarin sogumasi ile birlikte gün içinde içtigimiz su miktari da azaliyor. Ancak uzmanlar suyun özellikle böbrek sagligina etkisine vurgu yaparak “susamasaniz da su için” uyarisinda bulunuyor.

Memorial Hizmet Hastanesi Nefroloji Bölümü’nden Yard. Doç. Bilal Görçin, böbrek sagliginin korunmasinda suyun önemi hakkinda bilgi verdi.

Vücudunuzdaki su dengesini koruyun

Insan vücudunda en fazla bulunan madde sudur. Vücudumuzdaki tüm metabolik olaylarin devaminda, besleyici maddelerin gerekli yerlere ulastirilmasinda (Gidalar, enerji maddeleri, kan ile tasinan oksijen) ve her gün olusan atik maddelerin vücuttan uzaklastirilmasinda (Gerek gidalarin, gerekse her türlü ilaç ve maddenin yikiminda olusan) su temel bir aracidir.

Insan vücudunun % 60`i sudur. (Kisinin yag dokusu miktarina göre su miktari vücut agirliginin % 55 ile % 77 arasindadir) Insanin vücut agirligi degismedikçe sivinin miktari da degismez. Fazla miktarda alinan su birkaç saat içerisinde böbreklerden atildigi gibi; su kaybi durumunda ise (Ter, kusma, ishal, su kisitlamasi vs...) yine böbrekler daha konsantre, yogun bir idrar çikararak suyu tutar ve bu dengeyi saglar. Insan vücudundaki suyun büyük kismi deride, kaslarda, iskelet sisteminde, kan hücrelerinde, en az ise yag dokusunda bulunur.

Vücudumuzdaki su iki ayri bölgede bulunur. % 35-40, hücre içersinde % 20-25` ise hücre disindaki sividir. Hücre disi sivi kan ve lenf sivisi ve “transellüler sivi” adi verilen beyin-omurilik sivisi, göz içi sivisi, akciger-karin zarlari arasindaki sivi, eklemler içersindeki sivi ve mide bagirsak sisteminde dolasan sividir.

Su vücuda mide-bagirsak sisteminden girer, cilt-akciger, mide-bagirsak ve asil böbrekler yoluyla atilir. Mide-bagirsak, cilt, akcigerler, bu organlardan kaybedilecek sivi ve elektrolitleri düzenlemek gibi bir fonksiyona sahip degildir. Halbuki böbrekler su ve elektrolitleri atilimini ve organizmanin ihtiyaci halinde tutulmasini, geri emilmesini gerçeklestirecek mekanizmalara sahiptirler. Su dengesini düzenleyici organ böbreklerdir.

Vücutta her gün 2 ton sivi isleniyor

Normalde kalbimiz bir dakikada 5 lt. kani vücuda pompalar. Bunun % 20 - 22`si direkt böbreklere gider. (Agirlik olarak vücudun 300`de biri olan böbreklere kanin % 22`si gidiyor) Bu da, dakikada 1200 ml; 24 saatte ise 1800 litre yapmaktadir. Günde böbreklere gelen 1800 litre sivinin % 10`u süzülür ve 180 litre olarak böbrek tüplerini geçer. Böbrekler bunu % 99.3’ünü geri emerek (Alinan siviya göre ihtiyaci belirleyerek) 1-1,5 lt. idrari olusturup disari atarlar. Yani her gün 2 ton suyu isleyip sonuçta 1,5 litre idrar ile vücudun su dengesini korurlar.

Az sivi alimi idrar yolu enfeksiyonu ve tas hastaligina neden olabilir

Böbrekler vücudumuzda her gün olusan zararli atik maddeleri (Üre, kreatinin, ürik asit gibi) su ile seyreltip atarlar. Günlük ihtiyacindan daha az sivi alan insanlarda idrar akimi yavaslayip duraganlastigi için kolayca idrar yolu iltihaplari ve taslari olusturacaktir. Bu nedenle böbrek sagliginin korunmasinda birincil sart bol su içmektir. Günümüzde tas olusmasinda atik gidalarin cinsinin önemli olmadigi tas olusumunun engellenmesinde ve tekrarlanmasinin önlenmesinde yeterli su içmenin temel sart oldugu benimsenmistir. ABD`de idrar yolu enfeksiyonlarinin tedavilerinde antibiyotik yerine galon galon su önerilmektedir.

Böbrek yetmezligi ve böbregin iltihabi olan nefrit hastaliginda böbreklerin fonksiyonlarinin kaybindan dolayi suyun süzülmesi ve atilmasi fonksiyonlarini yapamadiklari için su vücutta birikir. Göz kapaklari, bacaklar ve vücut siser.

Içtiginiz suyun kalitesine çok dikkat edin

Günde 2 ton suyun süzülüp, % 99,3’ ü tekrar emilerek su dengesinin ayarlandigi bu muazzam organlarn sagligina çok dikkat edilmesi gerekir. Içilen su ne kadar kaliteli olursa (sertligi az, iyon içerigi normal sinirlarda, tadi iyi) böbrek sagligi o kadar iyi korunacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası