Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“KULAKLARIMI TEMIZLEYEYIM” DERKEN KASINTIYA NEDEN OLMAYIN

Birçok insan banyodan çikar çikmaz kulak temizleme çubuguna sarilarak kulak içini temizlemeye çalisir. Aslinda kulak temizligi, bir vücut temizligi olmadigindan rutin olarak temizligi gerektirmez; ancak bünye dis kulak kiri yapiyorsa dis kulak yolu tikanabilir ve duyma azalir. Bu nedenle kulagi temizlettirmek gerekebilir. Ancak unutulmamali ki; bu temizligin de bir siniri olmali; çünkü kulak kirinin yoklugu kuru ve kasintili bir kulakla karsi karsiya kalmanizi saglayabilir. Memorial Atasehir Hastanesi Kulak Burun Bogaz Bölümü’nden Op. Dr. Sevilay Sönmez, kulak temizligi ile ilgili yapilan yanlisliklar ve olusabilecek sonuçlar hakkinda bilgi verdi.

Kulak kanali kendi kendini temizleme özelligine sahiptir

Kulak zarindan baslayip kulak kanali girisine dogru olan göç hareketi ile kulak kendi kendini temizleme özelligini saglamaktadir. Ayrica kulak içindeki serumen (Seruminöz ve sebase isimli iki çesit bez salgisi birbirine karistiginda orta çikan sari-kahve renkteki madde) içerigindeki yag asitleri sayesinde antibakteriyal bir etki saglar. Serumen normal miktarlarda bulundugunda kulak için nemlendirme, asit-baz dengesini saglama gibi fonksiyonlari olan bir salgidir, bariyer olusturarak sudan korur, dis ortamdan gelen tozun ve diger partiküllerin kulagin daha iç kisimlarina gitmesini önler. Kulak kiri, kulagi korumakla görevli normal bir salgi olarak kabul edilmeli ve temizlik isi kulaga birakilmalidir. Rahatsiz edici sekilde kulak kepçesinden görülen akinti var ise dis kulak kismi temiz bir bez ile silinebilmektedir.

Kulaklik kulagin kendini temizlemesini engeller

Sekresyonun asiri üretilmesi, tozlu ve kirli ortamlarda çalisma, dis kulak yolunda darlik nedeniyle busonun disari atilamamasi, denize girme veya banyo sirasinda dis kulak yolundaki az miktardaki salginin sismesi ve son olarak dis kulak yolunun kikirdak kisminda bulunan killarin serumen tuzagi olusturarak serumenin birikmesine neden olmasi kulak salgisin tikaç olusturarak rahatsizlik vermesine yol açabilmektedir. Isitme cihazi kullananlar ve çagri merkezi çalisanlari gibi sürekli kulaklik kullanmak zorunlulugu olan kisiler kulaklik ile mevcut serumeni daha ileri iterek kulagin kendi kendini temizlemesine engel olmaktadirlar, bu grup hastalarda tikayici kir olusma olasiligi daha fazladir.

Kulak çubugu gibi temizleme materyalleri dis kulak yolu enfeksiyonlarina sebep olabilir

Kulak temizligi için sivri ve uzun cisimleri kullanmak gibi yapilan yanlislar nedeniyle kulak zari delinebilmektedir. Kulak kanali çok hassas oldugundan Q-tips (pamuklu kulak temizleyicisi), saç tokasi, örgü sisi, tig, araba anahtari, bükülmüs kâgit, peçete parçalari gibi akla hayale gelmeyen daha pek çok maddelerle karistirilirsa kolayca zarar görebilir. Bunun için dirsekten küçük hiçbir sey asla kulaga sokulmamalidir. Dis kulak yolu enfeksiyonlarina meyil hazirlama ya da temizleme islemi sirasinda fazla çaba, kazayla birisinin çarpmasina bagli olusan kulak zari yirtiklari ve bunun yol açtigi kronik orta kulak enfeksiyonlari olusabilir. Bebek ve çocuklarin dis kulak yollari daha dar ve kulak kanallari daha hassas oldugu için bu tarz temizleme materyallerinden özellikle kaçinilmalidir.

Kulak temizligi için gliserin kullanilabilir

Kulaklari fazla kir üretmeye egilimli ya da isitme cihazi kullanan kisiler 6-12 aylik periyotlarla kulak burun bogaz doktorunuza muayene olup önerildigi takdirde kulak temizligi islemi yaptirabilirler. Uygun biçimde yapilacak temizlettirme islemlerinin aliskanliga yol açacagini düsünmek yanlistir. Bu ellerimi yikamayayim yoksa kirlenir düsüncesi ile ayni mantiktadir. Kulak zarinin yirtik, delik olmadigindan emin olan kisiler, serumenin yumusayip kolay bir sekilde atilmasi için haftada 1 kez banyo öncesi 3-4 damla gliserin kullanilabilir. Kulak kirleri siklikla KBB uzmani tarafindan mikroskop esliginde görülerek, aspiratör ve özel küçük aletlerle temizlenir. Irrigasyon denilen su ile yikama yöntemi ise siklikla kullanilan diger bir yöntemdir; ancak Irrigasyon ehil ellerde yapilmiyorsa komplikasyona açik bir girisimdir. Irrigasyon uygulayiciya kulak zarini görme olanagi saglamadigindan kulak zarinda delinme (perforasyon) riski tasir veya orta kulak içine döküntülerin kaçmasina neden olabilir. Hatta daha önce var olan deligi daha da büyütebilir; ciddi dis kulak yolu enfeksiyonu, travmatik kemikçik zincir ayrilmasina ve siddetli isitme kaybina neden olabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası