Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARDA PARMAK EMMEK NE ZAMAN TEHLIKELI?

Hemen her anne baba çocuklari parmaklarini emdiklerinde ‘acaba bir sorun mu var?’ kaygisina kapiliyor. Toplumdaki yaygin kaninin aksine parmak emme uzmanlar tarafindan olagan bir durum olarak görülüyor. Ancak dikkatli olmakta fayda var, çünkü parmak emme bazi durumlarda psikolojik bir soruna da isaret edebiliyor!

Parmak emme çocuklarda psikolojik bir etken olmaksizin 3-4 yasina kadar görülen ve olagan kabul edilen bir durum. Yüksek oranda beslenmeye bagli olmuyor ve açliktan kaynaklanmiyor. Agizdan haz da alindigi için parmak emme, emme psikolojik doyum da sagliyor. Bu nedenle 1 yas civari çocuklarin hemen hemen yarisi parmaklarini emiyor. 18. ayda parmak emme siklasiyor ve 3-4 yasina normal kabul ediliyor. Acibadem Fulya Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Demet Matben, çocugunuz 4-5 yaslarina geldiginde parmak emme aliskanligi devam ettigi takdirde ona bu davranisinin çocukça oldugunu anlayabilecegi bir dille anlatmaniz gerektigini dikkat çekerek, “Çocuklar bu yaslarda büyükleri taklit etme egiliminde oluyor. Ancak eger 5-6 yas sonrasinda hala parmak emiyor veya hiç emmezken parmak emmeye basliyorsa, çocugunuzun hayatinda ne gibi kaygi etmenleri bulundugunu iyi arastirin ve gerekirse bir uzmandan yardim alin” uyarisinda bulunuyor. Çünkü ilgili uzmana basvurulmaz ve altta yatan etmen tespit edilemez ise ilerleyen dönemlerde çocukta daha ciddi psikolojik problemler ortaya çikabiliyor.

Aliskanlik anne karninda basliyor!

Bebekler en çok basparmak olmak üzere, diger parmaklarini, hatta ayak parmaklarini bile emebiliyor. Bu aliskanlik genellikle anne karninda basliyor. Bazi bebeklerin dogduklarinda parmak veya el bileklerinde görülen kabarciklar da parmak emme aliskanligindan kaynaklaniyor. Bebeklerin dogustan sahip olduklari en güçlü refleksin, emme refleksi oldugunu belirten Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Demet Matben, “Bebek yasamak için emmek zorunda kaliyor. Dogduktan sonra 4-5 aylik oluncaya kadar sadece emerek besleniyor. Emme ayni zamanda bebek için haz veren bir faaliyet ve psikolojik doyum sagliyor. Dolayisiyla zararli bir davranis olarak görülmüyor.” diyor. Beslenmeye bagli parmak emme 1. yilin sonunda kesilebiliyor ve 2.yildan sonra bu davranis duruyor. Ilk 3 yilda çocuk parmak emmenin farkinda bile olmuyor. Çok nadir olarak da 5-6 yasina kadar devam edebiliyor. Normal davranis ve iliskiler yoluyla da 1 yasin sonunda bu aliskanligini terk edilebiliyor. Ancak eger yürümeye basladiktan ve 1 yasindan sonra da parmagini emiyorsa, bu onun fazla yorgun, rahatsiz, mutsuz ve sikintili olduguna isaret ediyor. Ancak bu ciddi bir problem olarak görülmüyor, onu rahatlatan davranislardan biri olarak ifade ediliyor.

Ceza ile önlemeye kalkmayin!

Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Demet Matben, parmak emmenin çocuklukta uyumu etkileyen bir davranis olmadigina dikkat çekerek sunlari söylüyor: “Anne babalar da parmak emmenin bir hastalik olmadigini ve dis deformasyonuna yol açmadigini bilmeli. Çünkü buna inanan anne baba ve aile büyükleri, çocuklarini kötü bir aliskanlik olarak düsündükleri parmak emmeden vazgeçirmek için çok siddetli tedbirlere basvurabiliyor. Hatta parmaklarina aci biber sürerek, ellerini kollarini baglayarak veya dayak atarak onlara unutamayacaklari aci verecek cezalar uygulayabiliyor. Oysa bu aliskanligi terk etmek için alinan uygunsuz tedbir ve cezalar, çocukta uyum problemi yaratabiliyor.”

Çocuklar neden parmak emerler?

Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Demet Matben parmak emme nedenlerini söyle siraliyor:

• 1 yas civarindaki çocuklar uykuya geçerken,

• Dis çikarma zamaninda dis mineleri kasindigi için,

• Çevrelerinde parmak emen birilerini model aldiklari zaman,

• Ebeveynler arasi gerginliklerde,

• Yeni kardesin dünyaya gelmesi durumunda,

• Zorlukla karsilastiklarinda, utanma, sikilma, yorgunluk belirtisi olarak,

• Sevgi ve güven eksikligi varsa,

• Memeden erken koparilmissa,

• Ek besinlere zorlanmissa parmaklarini emebiliyor.

Parmak emmesini önlemek için…

• Çocugunuzu uygun pozisyonda besleyin. Bebeginizi emzirirken veya biberonla beslerken gögsünüzün sicakligini duyacak sekilde kendinize yaklastirin. Böylelikle bebeginiz kendisini güvende hissedecektir. Ayrica yemek verirken hirpalamaktan ve azarlamaktan da kaçinin.

• Memeden erken kesmemeye çalisin.

• Ona uygun çesitli faaliyet olanaklari ve oyun ortami yaratarak mesgul olmasini saglayin.

• Çocugunuzun psikolojisini olumsuz yönde etkileyecek davranislarinizi düzeltin. Siddet uygulamayin ve onu batil fikirlerle korkutmayin.

• Parmak emmesini terk etme arzusunu harekete geçirmek için onu ödüllendirin.

• Parmagini agzina götürdügü zaman zararsiz aci mayi sürülebilir veya ellerine eldiven takabilirsiniz

• Ona kendi kendini kontrol edebilmesi için isterse bu aliskanligi terk edecegi inancini kazandirin.

Agiz ve dis sagligina zarar verir mi?

Parmak emme henüz gelismekte olan kas ve kemik yapilari üzerine basinç uygulayarak dislerin yer degistirmesine yol açabiliyor. Bu durumda üst ön disler öne, alt ön disler geriye dogru egiliyor ve alt-üst ön disler arasinda açiklik meydana gelir. Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Demet Matben, çocugun bu aliskanligini 3 yasina kadar biraktigi takdirde disler arasindaki açikligin kapandigini belirterek sunlari söylüyor: “Ancak 3,5 yasindan sonra kalicilik artiyor. Parmak emme aliskanligi gece uyurken de devam ederse daha etkili oluyor ve bunun sonucunda üst çenede darlik, yani V seklinde çene kavisi olusuyor.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası