Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘GEÇ GELEN’ SIVILCELERE DIKKAT!

Ergenlik döneminin dogal bir sorunu olarak görülen sivilceler, aslinda ergenlik sonrasinda da aniden ortaya çikabiliyor ve hayli bas agritabiliyor! ‘Geç baslayan akneler’in özellikle kadinlarin korkulu rüyasi olduguna dikkat çeken Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Gökhan Okan uyariyor:

Akne, uzun süreli ve sabir isteyen bir tedavi süreci gerektirir. Ilaçlar aknelerin siddetine ve nedenine göre düzenlenir. Aknelerden kalan izler ise cilt soyma islemi yani peeling’le silinir. Peeling islemi sonrasinda akne izleri azalirken, ayni zamanda cildiniz solgun görünümden kurtulur, daha parlak ve saglikli bir görünüm kazanir

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Gökhan Okan; ergenlik sonrasi baslayan akneler, neden gelistikleri ve nasil tedavi edildikleri konusunda bilgiler verdi:

• Akne yani halk arasindaki söylenisiyle sivilce; ergenlik çaginin dogal bir sorunu gibi düsünülse de aslinda ergenlik sonrasinda da ortaya çikabilir ve hayli bas agritabilir! Nitekim son yillarda cilt hastaliklari hekimlerine ergenlik sonrasi baslayan akne nedeniyle basvuran hasta sayisi giderek artmaktadir. Ergenlik akneleri, bazen ileri yaslara kadar devam ederken, 20’li yaslarin ortasinda ani baslayan akne sikayetleriyle de karsilasilabiliyor. Dermatologlar bu tip akneleri ‘geç baslangiçli akne’ olarak kabul etmektedir.

• Geç baslayan akneler, kadin hastalarda daha sik görülür. Çogunlukla derin yerlesimli ve agrili nodüller seklinde kendilerini belli ederler. Genellikle agiz çevresi, yanaklar, çene alti ve boyunda yerlesir. Geç baslayan aknelerin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hormonal bozukluklar, yanlis kullanilan kozmetikler, stres, gidalar ve bazi ilaçlar, aknelerin ortaya çikmasina neden olabilecek sebeplerdir.

SU BAZLI KOZMETIKLER KULLANIN

• Ani baslangiçli akne, bazen hormonal bir bozuklugun bulgusu olabilir. Özellikle geç ortaya çikan akneleri olan kadin hastalarda, yumurtalik, böbrek üstü bezi ve tiroit bezi hastaliklari buna sebebiyet verebilir. Bazen kullanilan bazi ilaçlar (steroidler, sadece progesteron içeren dogum kontrol haplari, bazi psikiyatrik ilaçlar), cildin yag dengesini bozarak geç baslayan akne gelismesine neden olabilir.

• Kozmetikler de geç baslangiçli aknelerin olusmasina neden olabilecek bir diger sebeptir. Özellikle yagli kozmetik ürünler, gözenekleri tikayarak, akne gelismesine neden olmaktadir. Yagli saç kozmetikleri; saçlarda ve alin hattinda akne gelismesine sebebiyet verebilir. Akneli cilde sahip olan kisilerin yagsiz, su bazli, non-komedojenik ibaresi bulunan kozmetik ürünleri tercih etmeleri gerekir. Makyaj mümkün oldugunca az yapilmali, gece yatmadan önce çikarilmalidir.

SIVILCE IZLERINI PEELING’LE SILIN

• Aknelerin sikilmasi, o bölgelerde leke ve iz kalmasina neden olabilir. Lekelerin ve izlerin düzelmesi, aknelere göre çok daha zordur. Akne izleri iki çesittir. Hipertrofik skar dedigimiz akne izleri; deride kasintili, kirmizi ve deri yüzeyinden kabarik lezyonlar seklinde görülür. Deriden çökük, çukur seklindeki akne izleri ise atrofik skar olarak isimlendirilir.

• Cilt soyma islemi (peeling); akne izlerinin silinmesinde uygulanan etkili bir yöntemdir. Izin derinligine göre yüzeysel ya da derin peeling islemi yapilir. Meyve asitleriyle yapilan peeling yüzeysel akne izlerinde tercih edilir. Daha derin izlerde orta peeling islemi faydalidir. Yara iyilesme süresi yüzeysel peeling yöntemine göre daha uzundur. Kisinin peeling sonrasi günesten kaçinmasi gerekir. Üçer haftalik ara periyotlarda meyve asitli peeling islemi tekrarlanir. Daha derin izlerde uygulanan orta peeling islemi alti ayda bir tekrarlanabilir. Peeling islemi sonrasi akne izlerinde azalmanin yaninda ciltte parlak bir görünüm kazanilmis ve aknelerden kalan lekelerde de hafifleme saglanmis olur.

AKNENIN SIDDETINE GÖRE ILAÇ

• Akne, uzun süreli tedavi gerektiren bir hastaliktir. Kullanilacak ilaçlar aknenin siddetine göre düzenlenir. Ilaçlar etkisini en erken 2-3 ay sonra göstermeye baslar, bu yüzden hastalarin bu konuda sabirli olmasi gerekir. Hafif siddetteki akneler distan sürülen antibiyotik içeren kremlerle tedavi edilirken, orta siddetteki akneler ise agizdan kullanilan antibiyotikler ve hormon dengesini düzenleyici özelligi olan dogum kontrol haplari önerilir. Özellikle mens (adet) dönemlerinde aknelerinde artma tarif eden hastalarda dogum kontrol haplari en etkili tedavi seçenegidir.

• Siddetli aknelerde ise yüksek doz A vitamini tedavisi önerilir. Bu tedavi, gebe kalma riski olan kadin hastalarda önerilmez. Dermatoloji uzmaninin kontrolünde tedavi yapilmalidir. Periyodik kan tetkikleriyle ilaç dozu düzenlenmektedir.

MAKYAJLA UYUMAYIN YAGLI SÜT IÇMEYIN

• AKNELERI SIKMAYIN: Kesinlikle aknelerinizi sikmayin! Aknelerin sikilmasi, o bölgelerde leke ve iz kalmasina neden olacaktir.

• MAKYAJLA UYUMAYIN: Mümkün oldugunca az makyaj yapin, gece yatmadan önce mutlaka temizleyin.

• HORMONLARINIZA BAKTIRIN: Akne sikayetlerine ilaveten adette düzensizlik ve tüylenme artisi yakinmaniz varsa, hormonal kökenli akneleriniz olabilecegini unutmayin.

• TONIK KULLANIN: Cildinizi akneli ciltler için uygun olan temizleyicilerle günde iki defa temizleyin. Cildi çok yagli olanlar, temizlemenin ardindan, yaglanma baskilayici özelligi olan toniklerle tedaviyi devam ettirmeli.

• YEDIKLERINIZE DIKKAT EDIN: Beslenmenize dikkat edin! Gidalar aknenin tek nedeni olmasa da akneyi alevlendirici sebep olabilmektedir. Akneli hastalar yüksek glisemik indeksli gidalardan uzak durup, düsük glisemik indeksli gidalari tercih etmeli.

• DOGRU YAGI KULLANIN: Omega 3, omega 6 tüketimini arttirin. Balik, yesil yaprakli sebzeler, soya yagi, deniz ürünleri bu açidan yogun gidalardir.

• YAGLI SÜTTEN UZAK DURUN: Akne üzerinde diger etkili olan gida çesidi yagli süt ürünleridir. Yagli süt ürünleri hormon içeriklerinden dolayi akneleri alevlendirebilir. Süt ürünlerinin yarim yagli olanlarini tüketmeye özen gösterin.

• SÜPHELI GIDALARI KESIN: Süpheli gidalarla aknelerinde artma tarif eden hastalar o gidalardan uzak durmali.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası