Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ruh sagligi hastanelerinde güvenlik için sürekli egitim sart!...

Türkiye’nin 9 ruh sagligi hastanesini bir araya getiren ‘Ruh Sagligi Hastaneleri Sempozyumu 2010’ 2-5 Aralik tarihleri arasinda Titanic Otel’de yapildi.

BRSHH Bashekimi Doç. Dr. Erhan Kurt, saglik çalisanlarinin zaman zaman çesitli derecelerde siddet olaylari ile karsi karsiya kaldigini belirterek, hastaya zarar vermeden siddetin önlenmesi gerektiginin altini çizdi.

Bu yil ilk kez sempozyum formatinda düzenlenen ‘Ruh Sagligi Hastaneleri Sempozyumu 2010’ Istanbul’da Titanic Otel’de yapildi. Sempozyuma Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E. A. Hastanesi (BRSHH) ile birlikte Türkiye’nin önde gelen 8 ruh sagligi hastanesinin bashekim ve personeli katildi. Iki gün boyunca çesitli panel ve toplantilarin yapildigi sempozyumla ilk kez psikiyatrlar, psikiyatri hemsireleri, psikologlar ve sosyal hizmet uzmanlari bir araya geldi.

“Ruh Sagligi Hastaneleri’nde Güvenlik” konulu panelin moderatörlügünü yürüten Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E. A. Hastanesi (BRSHH) Bashekimi Doç. Dr. Erhan Kurt, saglik çalisanlarinin zaman zaman çesitli derecelerde siddet olaylari ile karsi karsiya kaldigini belirterek, hastaya zarar vermeden siddetin önlenmesi gerektiginin altini çizdi.

Her kurumun güvenlik planinin olmasi gerektigini vurgulayan Doç. Dr. Erhan Kurt, ruh sagligi hastanelerinde güvenlik için sürekli egitimin sart oldugunu ifade etti.

Dr. Kurt, ruh sagligi hastanelerinde siddetin önlenmesini yönelik alinmasi gereken önemler hakkinda su bilgileri verdi: “Egitici ögretici dökümanlara ihtiyaç duyuyoruz. Kurumlarimizin güvenlik planlari olmalidir. Kayit sistemi mutlaka yapilmalidir. Güvenlik birimi kurulmalidir. Iyi bir koordinasyon gerekiyor. Sistemimiz her zaman bir saat gibi islemesi gerekiyor. Daha eylem olmadan tespit etmek ve önlemek gerekiyor. Egiticinin egitimi önemli. Biz BRSHH’de çalisanlari egittik. Teknoloji birçok hatayi kusuru ortadan kaldiriyor. Teknolojiden güvenlik için yararlanmak gerekiyor. Telsiz ve kritik noktalara kamera sistemi kurulmalidir. Servislerde tedbirler almak gerekiyor. Yeterli saglik çalisaninin olmasi ve iyi bir ekip çalismasi sart. Siddeti azaltan her türlü önlem alinmalidir. Saglik egitimi almamis kisilerin hastayla mümkün oldugu kadar temasini kesmemiz gerekiyor. Servis disinda hastalarin degisik ortamlardan faydalandirilmasi gerekmektedir.”

Uzman Dr. Kürsat Altinbas ise saglik çalisanlarinin yüzde 20’sinin bir sekilde siddete maruz kaldigini söyledi. Siddet olaylarinin daha çok muayene odasi ve acil servislerde yasandigini belirten Altinbas, “Derecesi ne olursa olsun siddet olaylarinin kayih altina alinmasi gerekiyor. Siddete karsi çalisan güvenliginin daha artirilmasi gerekmektedir” diye konustu.

Dr. Ahmet Türkcan da psikiyatride siddetle basa çikma stratejisi hakkinda bilgiler verdi. Siddet konusuna çok boyutlu bakilmasi gerektiginin altini çizen Türkcan, çalisanlarin is yükünün azaltilmasi gerektigini hatirlatti. Kurum yöneticilerinin güvenlik konularindan sorumlu oldugunu aktaran Türkcan, yöneticilerin bilinçli davranislar sergilemesi gerektigini söyledi. “Siddet olaylarinin düzenli bir sekilde kayit altina alinmasi gerekiyor” diyen Türkcan, çalisanlara uygulanan siddetin hiçbir zaman tolere edilemeyecegini ifade etti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası