Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANNE BABALARIN BÜYÜK ENDISESI: ÇOCUGUMUN GENIZ ETI TEKRARLAR MI?

Burun tikanikligi, bitmeyen öksürükler, tikanan kulaklar ve geceleri gürültülü horlama… Çocugunuz geniz eti ameliyat oldu ancak saglik sorunlari halen devam ediyor. Oysa basta alerjik nezle olmak üzere çesitli hastaliklar bu durumun esas nedeni olarak karsimiza çikiyor. Bu gibi durumlarda geniz etinin alinmasi tek basina yeterli olmayabiliyor, örnegin alerji tedavisinin de yapilmasi gerekiyor. Ancak aileler bu gerçegi bilmediklerinden “geniz eti tekrarladi mi?” seklinde endiseye kapiliyorlar ve doktor doktor gezip bu soruna çare bulmaya çalisiyorlar. Memorial Etiler Tip Merkezi KBB Bölümü’nden Op. Dr. Atilla Sengör, “Geniz eti tekrarlar mi?” sorusunun yanitini verdi ve konu ile ilgili ailelere tavsiyelerde bulundu.

Geniz eti çocugunuzda gelisme geriligine neden olabilir

Geniz eti, çocuk kulak burun bogaz hastaliklarinin pek çoguyla iliskilidir ve siklikla ailelerin duymaktan hoslanmadigi bir durumdur. Tibbi adiyla “adenoid” olarak isimlendirilen geniz eti dokusu, burun boslugumuzun arka bölümünde, geniz bölgesinde yer alir. Ayni bademciklerde oldugu gibi, mikroplara karsi birincil yanitin verildigi bir bagisiklik sistemi elemanidir. Çesitli nedenlere bagli geniz eti büyüdügünde ve geniz boslugunu doldurdugunda baslica burun tikanikligi, uyku apne sendromu (Uykuda soluk durmasi) ve tekrarlayan kulak sorunlarina neden olabilir. Ayrica istah kaybi ve tekrarlayan enfeksiyonlar nedeniyle büyüme gelisme geriligine de yol açabilir. Bunlari ortadan kaldirmak amaciyla yapilan geniz eti ameliyatlarindan bir süre sonra, bazi çocuklarda sorunlarin geri döndügü veya basindan beri düzelmedigi gözlenir. Bu asamada ebeveynler, “acaba geniz eti tekrarladi mi?” ya da “geniz eti yeterli ölçüde alinmadi mi?” seklinde endiselere kapilirlar. Oysa geniz etinin tekrarlamasi oldukça nadirdir ve burun-geniz bölgesindeki tikanikligin devam ettigi çocuklarda aslinda geniz etine eslik eden, örnegin alerjik nezle gibi diger bir hastalik bu durumun sebebi olabilir. Geniz eti ameliyati ile beraber bunlarin da gerekli tedavileri yapildiginda, çocugun belirgin sekilde rahatlamasi olanakli olabilir.

Burun solumu çok önemli

Burun boslugu, bilinenin aksine aslinda bir bosluk degildir. Alinan soluk havasini akcigerlere temizlenmis, isitilmis ve nemlendirilmis olarak gönderen ve bu sirada havayi hisseden ve koklayan, son derece gelismis bir organimizdir. Burnumuzun aritma ve iklimlendirme islevlerinin akcigerlerimiz ve genel sagligimiz için de önemi büyüktür. Zira burun islevleri yetersiz çocuklarda görülen astimin da, örnegin geniz eti ameliyatindan sonra büyük ölçüde düzelmesi, bu kosullarla iliskilidir.

Burun içerisinde, solunum yoluyla giren çesitli mikroplari, tozlar ile alerjenleri yakalayan ve temizleyen “mukoza örtüsü” bulunur. Bu temizleme mekanizmasi burun islevleri için çok önemlidir. Buna ek olarak, sistikleri zaman “burnumuzun bir tarafinin sirayla açilip kapanmasi” seklinde hissettigimiz, halk arasinda “burun etleri” diye bilinen bazi olusumlar bulunur. Bizlerin “konka” adini verdigimiz bu yapilar burunun iklimlendirme islevlerini üstlenirler. Mukoza örtüsünün temizleyici özelligi çesitli nedenlerle bozuldugunda ve/veya burun etlerinin de sismesiyle burun tikandiginda, islevlerde aksamalar baslar. Bunu takiben solunum yollari ile ilgili diger hastaliklara da zemin saglanmis olur veya iyilesebilmeleri güçlesir. Diger bir deyisle kulak-burun-bogaz bölgesindeki pek çok hastaligin önlenmesi veya düzelmesi burun solunumunun ve islevlerinin düzgün olmasina baglidir.

Geniz eti burun tikanikligina neden oluyor

Geniz eti, çocuklarda genellikle tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlari nedeniyle büyür. Burun solunumunu engelleyecek boyuta geldiginde, burun islevlerinin de bozulmasina yol açar. Bir baska deyisle burnun temizlenme mekanizmasi etkilenince, içeride alerjenlerin ve birikintilerin kalis süreleri uzar. Çocugun öncesinde alerjik nezlesi olsun veya olmasin, mukozanin degisen derecelerde gösterdigi alerjik yanit artisi nedeniyle burun dokulari siser. Geniz etinin yarattigi tikanikliga ek olarak, bu sekilde gelisen mukoza sismesi de burun tikanikligi biraz daha arttirmis olur. Bundan sonra burun islevleri daha fazla bozulur, alerjenlerin kalis süreleri daha fazla uzar ve bu sekilde burun adeta kisirdöngüye girmis olur. Bu sekilde burun tamamen tikandiginda geniz etinin küçülmesi de zorlasir. Geniz eti alindiginda bazi çocuklar bu kisirdöngüyü atlatirlarken, bazilari atlatamazlar. Bu durumu önlemek için burun tikanikligina yol açan diger sorunlarin da belirlenerek tedavi edilmeye çalisilmasi gerekir.

Geniz eti ameliyatina ek olarak varsa alerjik nezle de tedavi edilmelidir

Geniz etine eslik eden diger hastaliklarin ameliyat öncesinde belirlenmis olmasi çok önemli. Örnegin çocugun alerjik nezlesinin varliginin ameliyat öncesinde belirlenmis olmasi ve geniz eti ameliyati sonrasinda bunun tedavisinin bir süre devam etmesi gerekebilecegi konusunda aileler mutlaka bilgilendirilmelidir. Aksi halde çocugun ebeveynleri belirtilerin sürdügünü ve bu nedenle geniz etinin tekrarladigini düsüneceklerdir. Iyi bir geniz eti ameliyati geçirdigi halde burun tikanikligi ve kulak ile ilgili belirtileri devam eden bir çocugun, ancak alerjik nezlesi de tedavi edildigi zaman sorunlarinin tekrarlama olasiligi azalabiliyor.

Çocuk kulak burun bogaz hastaliklarinda geniz eti varligini ve alerjik nezleyi, çocuklar için gelistirilmis pediatrik endoskoplarla dogrudan görerek belirleyebiliyoruz. Geniz eti olan bir çocukta beraberinde alerjik bulgular da varsa, mutlaka öncelikle tibbi tedavi uygulayarak alerjik nezlesini kontrol altina almaya çalisiyoruz. Burun solunumu yeterli ölçüde saglanabilirse, kisirdöngüden çikmasi ve geniz eti ile iliskili belirtilerinin gerilemesi de olanakli olabiliyor. Burada son yillarda, uygun özellikteki “burun yikama” sivilari sayesinde tibbi tedavide önemli bir asama kaydedebildik. Bu sivilarin burnu mekanik temizleme yoluyla alerjenlerden ve yogun salgilardan arindirabilmesi sayesinde, buruna islevlerini yeniden kazandirabilmemize ve burunu kisirdöngüden çikartabilmemize yardimci oldu. Burun islevlerinin kazandirilma çabasi, eger kosullar izin veriyorsa zaman içerisinde geniz etinin de küçülmesine yardimci olabiliyor. Ancak çok küçük yastaki çocuklar burun yikama tedavisine bazen uyum saglayamiyorlar.

Alerjik nezle disinda, geniz eti ameliyati sonrasinda belirtilerin sürmesine neden olabilecek diger durumlara örnek vermek gerekirse, çocuklarda sik rastlanmasa da burun egrilikleri (deviasyon), burun içi diger anatomik bozukluklar, geniz bölgesinde bazi gelisimsel kitleler, tümörler ve hatta basit görülen kabuklanmalar bile burun tikanikligina neden olabiliyor. Ancak bu durumlarin çogunda sorun endoskopik muayene ile belirlenebiliyor, gereken tedavi ve öneriler yapilarak önlemler alinabiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası