Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


INME KADER DEGIL ÖNLENEBILIR BIR HASTALIK

Beyin krizi” yani inme, eriskinlerde kalp hastaligi ve kanserden sonra en yaygin ölüm ve sakatlik nedeni olarak tanimlaniyor. Ailesel yatkinlik, kronik hastaliklar ve yaslanma inme için baslica risklerin basinda geliyor ancak düzensiz yasam tarzi ve kontrolsüz beslenme de inmeye zemin hazirlayacak önemli faktörler olarak gösteriliyor.

Memorial Atasehir Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Sevin Balkan, inme ve tedavisi hakkinda bilgi verdi.

Beyin krizi damarlarda tikanma ve yirtilma ile gerçeklesiyor

Inme, beynin bir bölgesinde kan akiminin engellenmesi ya da beyin damarindan kanin disari sizmasi sonucu beyin dokusunda olusan bir harabiyettir. Inme olgularinin %80’i iskemiktir (Beyne kan akimini saglayan damarlardan biri aniden pihti ile tikanir), geri kalani ise hemorajikdir (Beyin damarlarindan biri ani sekilde yirtilir ve kan beyin dokusu içine sizar; buna halk arasinda beyin kanamasi denir.) Bunlarin sonucunda hastada 24 saatten uzun süren bir fonksiyon kaybi olusur.

Vücudun bir yarisinda yüz, kol veya bacakta olusan uyusukluk, kuvvetsizlik, konusma ve/veya anlama sorunu, bir veya iki gözde görme sorunu, denge bozuklugu, yürüyememe, bas dönmesi, bulanti, kusma, siddetli bas agrisi, bilinç degisikligi inmenin sik görülen belirtileridir. Bazi kisilerde bu belirtiler çok kisa sürer (Birkaç dakika veya saat) ve sonra tamamen geçer. Bu duruma ‘Geçici iskemik atak’ denir. Rahatsizlik ihmal edilmemelidir çünkü bu kisilerin %40- 50’sinde bir yil içinde inme geçirme riski vardir.

Risk altinda olabilirsiniz

Inme her yasta olabilirse de 40 yasin altinda oldukça seyrektir. Hastalarin ¾’ü 65 yas üzerindedir. Erkeklerde kadinlara göre daha sik görülür. Yaslanma ile birlikte sik görülen problemler ile kisinin yasam tarzi ve aliskanliklari inme için risktir. Kontrolsüz hipertansiyon, seker ve kalp hastaligi, sigara kullanimi, yüksek kolesterol düzeyi, hareketsiz yasam tarzi, karotis arterinde (sah damari) hastaligi, önceden geçici iskemik atak geçirmek inme riskine yatkinligi artirir.

Boyun ve beyin damarlari da görüntülenmelidir

Ilk olarak nörolog tarafindan hastanin nörolojik muayenesi yapilir. Bilgisayarli tomografi (BT), Manyetik Rezonans (MR) gibi görüntüleme yöntemleri ile beyin degerlendirilir. Elektrokardiyografi (EKG) ile kalp degerlendirmesi yapilir. Ekokardiyografi ve Holter incelemeleri de kalp kaynakli pihtilarin arastirilmasinda önemli ölçüde yardimcidir. DUS (Doppler ultrasonografi veya BTA (BT anjiyografi), MRA (MR anjiyografi), DSA (dijital substraksiyon anjiyografi) gibi yöntemlerle boyun ve beyin damarlarinin ayrintili görüntülenmesi mümkün olabilmektedir. Kan tahlili incelemeleri de inme nedenini arastirmak amaciyla yapilir.

Tedavide ilk 3 saat çok önemli

Inmede ‘Ne Kadar Erken Müdahale = O Kadar Az Beyin Hasari’dir. Belirtilerin baslamasini izleyen ilk 3 saat içinde, hastanin tibbi durumu uygunsa, damardan uygulanan ‘damar açici tedavi (Trombolitik tedavi) yapilabilmektedir. Bu tedavinin mutlaka uygun kosullari saglayabilen merkezlerde ve egitimli bir inme ekibinin kontrolünde yapilmasi gerekir. Bu uygulama disinda; klasik olarak, inme tedavisi ‘agizdan ilaç tedavisi’ ve ‘rehabilitasyon tedavisi’ basliklari altinda toplanir. Bu tedavilerin sürekliligi ve kontrolleri çok önemlidir.

Bunlarin disinda bir diger tedavi de cerrahi/ girisimsel tedavi yöntemidir. Yapilan incelemeler sonucu damarda yüzde 70’in üzerinde darlik tespit edilirse, darlik kateter yardimiyla damar içine girilerek stent konulmasi ile veya endarterektomi denen cerrahi yolla açilir.

Inme riskini azaltmak için kalp sagliginizi da koruyun

Hiç inme geçirmemis, ancak risk faktörlerini tasiyan kisilerde, birincil korunma tedavisi olarak tansiyon, kan sekeri ve yaglar kontrol altinda tutulmali, egzersiz yapmaya dikkat edilmeli, bilinen kalp hastaligi varsa tedavi edilmeli, sigara ve alkolden uzak durulmalidir. Bunlarin disinda karotis damari darligi varsa dikkatle izlenmeli ve gerekiyorsa darlik giderilmelidir. Sonuç olarak; inmeden korunmanin esasini yukarida tanimlanan risk faktörlerinin giderilmesi olusturmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası