Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ayaklarin büyük derdi: Tirnak batigi

Tedavi için hangi evrede oldugunuza dikkat edin!

Tirnak sagligi kuskusuz ayak sagliginin vazgeçilmez bir parçasi. Sikça görülen veagri veren bir rahatsizlik olan tirnak batiklari ise yasam kalitesini dogrudanetkiliyor. Uzun süre spor yapmak, çok dar ayakkabi giymek, diyabet, fazla kilo, ayagin asiri terlemesi gibi sebeplere bagli olarak gelisen tirnak batiklarinin nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkinda Anadolu SaglikSuadiye Tip Merkezi Deri Hastaliklari Uzmani Dr. Figen Akin, önemli bilgiler verdi.

Tirnak batmasi, kisinin yürümesini ve is görmesini engelleyen oldukça agrili bir tablo. Tirnak batmalarina eslik eden enfeksiyonlar ise bu sikintiyi daha artirip günlük yasami çok olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Tirnak batmasinin en sik karsilasilan nedeninin yanlis tirnak kesimi oldugunu belirten Anadolu Saglik Suadiye Tip Merkezi Deri Hastaliklari Uzmani Dr. Figen Akin “Tirnagin serbest kenarlarinin deri içerisine girmesiyle meydana gelen tirnak batmalari bu bölgede yabanci cisim reaksiyonu ve iltihaplanma meydana gelmesine neden olmaktadir. Bu nedenle tirnak batiklarini önlemek için yapilmasi gereken ilk sey, ayak tirnaklarinin düz olarak kesilmesidir. Tirnak kenarlarini içeriye dogru çok kisa kesmek, en sik yapilan hatalardan biridir. Tirnak yan kisimlari kisa kesildiginde uzarken tirnaga batarak uzayacaktir.” dedi.

Tirnak batiklarinin en sik görülen belirtileri asiri agri, enfeksiyon, sislik, kizariklik ve akinti oldugunu da belirten Deri Hastaliklari Uzmani Dr. Figen Akin, “Enfeksiyon durumlarinda, yara yerinden bakteriyolojik sürüntü örnegi alinmasi ve tirnak altindaki kemik dokuda bir enfeksiyon olup olmadiginin arastirilmasi için radyolojik film çekilmesi uygundur.” diyerek sözlerine devam etti.

Tirnak batiklarinin tedavisinden de bahseden Dr. Figen Akin “Tirnak batmalarinda erken evrede sadece tirnagin yan kisimlarinda agri vardir. Daha sonra bu agriya ikinci evrede kizariklik eslik eder. Üçüncü evrede ise tirnak kenarlarindaki sislik artarak agrili bir kabariklik (granülasyon dokusu) olusur. Ilk iki evrede tirnagin batik kisminin altina destek konulmasi, antiseptik solüsyonlar, kurutucu ayak banyolari ve tablo gerileyene kadar ayagin yukari tutulmasi hastayi rahatlatabilmektedir“ dedi.

Üçüncü evrede ise mutlaka hastaya cerrahi tedavinin uygulanmasi gerektigini belirten Anadolu Saglik Suadiye Tip Merkezi Deri Hastaliklari Uzmani Dr. Figen Akin, “Cerrahi tedavi seçenekleri, tirnak çekimi veya wedgerezeksiyon (matrisektomi) dedigimiz tirnagin batan kisminin tirnak kökü ile birlikte çikarilarak, tirnagin bu bölümlerine dikis atilmasi esasina dayanan cerrahi uygulamadir. Son dönemde tercih edilen bir diger basit cerrahi yöntem ise, fenolle yapilan matrisektomi islemidir. Bu yöntemde tirnak batan kismi çikarilip bu bölüm fenol denilen alkali bir solüsyon ile koterize (kimyasal olarak yakma) edilir.” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası