Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DÜNYADA 34 MILYON KISI HIV VIRÜSÜ TASIYOR

1 Aralik Dünya AIDS Günü’nde dikkat!

Dünya Saglik Örgütü verilerine göre; 2009 yili itibariyle dünyada 34 milyon kisi HIV virüsünü tasiyor. Türkiye’de resmi verilere göre HIV tasiyicilarinin sayisi 1630. Ancak bu verilerin gerçek sayiyi yansitmadigi düsünülüyor.

Acibadem Maslak Hastanesi Enfeksiyon Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Ayse Sesin KOCAGÖZ, “Cinsel yolla bulasan hastaliklar bildirimi zorunlu hastaliklardir. Saglikli istatistikler olusturulamadigi için bu rakamlari en az 10 ile çarpmak gerekiyor. Üstelik ülkemize gelen yabanci turistlerin artmasi ve çok esliligin yayginlasmasi nedeniyle bu artisin her geçen gün daha hizli arttigi tahmin ediliyor. AIDS’ten korunmak da öncelikle her iliskide mutlaka prezervatif kullanmak ve tek esliligi benimsemekten geçiyor” diyor.

ASI ÇALISMALARI SÜRÜYOR

Uzun yillardir AIDS asisiyla ilgili çalismalar devam ediyor. Ancak henüz piyasaya sürülmüs bir asi bulunmuyor. Prof. Dr. Ayse Sesin KOCAGÖZ, yakin bir tarihte asinin çikabilecegini ümit ettiklerini belirterek, “Hastaligin tedavisinde çok yeni ilaçlar var. Bu ilaçlar sayesinde kronik bir hastaligi tedavi eder gibi, sürekli ilaç kullanilarak HIV tasiyicilarinin normal yasamlarini sürdürmeleri mümkün olabiliyor. Tek bir ilacin içinde farkli kombinasyonlar oldugu için eskisi gibi çok sayida ilaç kullanmak zorunda kalmadan tedavilerine devam edebiliyorlar. Ilaç tedavisiyle 30 yildir normal hayatini sürdürenler var” diye konusuyor.

Hastaligi ilaç tedavileriyle tasiyicilik döneminde tutmaya çalistiklarini vurgulayan Prof. KOCAGÖZ, tasiyiciliktan hastaliga gelinmesi halinde ise bagisiklik sisteminin çökmesi nedeniyle birtakim koruyucu destek tedavilerin verilmesinin zorunlu olduguna deginiyor. Bu durumda yan etkilerin arttigini ve tedavi maliyetinin de yükseldigini söyleyen Prof. KOCAGÖZ, sunlari söylüyor:

“AIDS hastaliginin tedavisinde kullanilan ilaçlar pahali. Bu bedeli ülkemizde devlet karsiliyor. Eskiden ilaçlar zor bulunurdu, artik daha kolay bulunabiliyor. Tasiyicilara ve hastalara kan ve organ nakli yaptirmamalarini, eger gebelik planliyorlarsa önce hekime basvurmalarini öneriyoruz.”

KADINLAR VE ÇOCUKLARDA RISK FAZLA

Hastaligin bulasmasinda kadinlarin erkeklere göre daha fazla risk altinda bulundugunu, özellikle de esi yurtdisinda ya da turizm sektöründe çalisan kadinlarin risk altinda olabileceginii anlatan Prof. Dr. Ayse Sesin KOCAGÖZ, su bilgileri veriyor:

“Birden fazla partneri bulunan erkekler hastaligi daha kolay bulastiriyor, çünkü risk fazla. Ne kadar çok partner degistiriliyorsa ve korunma önlemlerine dikkat edilmiyorsa risk artiyor. En kötüsü de fazla partneri olan erkekler bunu sadece kadinlara bulastirmakla kalmiyor çocuklarina da bulastirabiliyorlar. Dogum öncesi, dogum sirasinda ve anne sütüyle geçebiliyor, anne HIV tasiyicisiysa süt vermesini istemiyoruz.”

ABD VE AVRUPA ARTISI KONTROL ALTINA ALDI

Tasiyicilik ve hastalik oraninin artmasindan endise duyulan ABD’de egitim çalismalari sayesinde nüfusun yüksek olmasi, göçmen sayisinin fazlaligi gibi dezavantajlara ragmen son yillarda artisin kontrol altina alindigini ifade eden Prof. KOCAGÖZ, Avrupa’nin da egitim sayesinde AIDS sayilarinda artis bulunmadiginin bildirildigini söylüyor. Türkiye’de de egitim çalismalarinin hiz kesmeden devam etmesi gerektigini söyleyen Prof. KOCAGÖZ, hastaligin bulasma yollari hakkinda su bilgileri verdi:

CINSEL YOLLA BULASMA: HIV enfeksiyonunun en önemli bulas yolu cinsel temastir. HIV/AIDS her türlü cinsel temasla bulasabiliyor. Semen (meni) ya da kanla temasa neden olabilecek her türlü cinsel etkinlikte bulas riski bulunuyor. Bulas için HIV (+) kisi ile yapilan tek bir cinsel temas bile yeterli oluyor ve cinsel temas sayisi arttikça bulas riski artiyor. Cinsel aktiviteden bütünüyle kaçinarak ya da enfekte olmayan esle monogamik bir iliski sürdürerek HIV enfeksiyonunun bulasi önlenebiliyor. Cinsel temas sirasinda prezervatif (kondom, kilif) kullanilmasinin koruyuculugu, kondomun lateks olmasi, dogru ve sürekli kullanilmasi, yirtik ya da delik olmamasi kaydiyla kanitlanmistir. Kadinlar için hazirlanmis olan intravajinal kondomlar da dogru ve sürekli kullanimla etkili oluyor.

KAN VE KAN ÜRÜNLERI ILE BULASMA: Kanda virüsün yogun miktarda bulunmasi nedeni ile virüsü tasiyan kisilerden alinmis kan ve kan ürünleri ile hastalik bulasabiliyor. 1985 yilinda antikor testlerinin bulunmasi ile dünyanin her yerinde kan ve kan ürünlerinin hastaya verilmeden önce HIV yönünden test edilmesi zorunlu kilinmistir. Türkiye’de 1987 yilindan beri tüm kan ve kan ürünlerine ELISA yöntemi ile antikor saptandiktan sonra hastaya veriliyor, bu nedenle kan ve kan ürünleri ile olan bulas azalmis görünüyor. Ancak hastaligin pencere döneminin (Bulastiktan sonraki 3 ay) olmasi, acil durumlarda test yapilmadan kan ve kan ürünlerinin kullanilabilmesi nedenleri ile orani çok az da olsa bu yolla geçis bildirilmektedir. Damar içi madde kullanimi aliskanliginin önlenmesi, tedavi edilmesi, kullaniliyorsa ortak enjektör kullanimi risklerinin anlatilmasi bu grup hastalarda HIV bulas riskini azaltiyor. Bazi Avrupa ülkelerinde ve ABD’de devlet tarafindan temiz enjektör dagitim programlari uygulaniyor ve çalismalarda önemli ölçüde basari saglandigi bildiriliyor. Gelismis ülkelerde enjektör paylasiminin azaldigi, steril igne satin alinisinda ve igne temizleme islemlerinde artma gözlendigi saptandi.

ANNEDEN BEBEGE BULASMA: HIV gebelik süresince, dogum sirasinda ve dogum sonrasi dönemde emzirmekle yüzde 20-30 oraninda bebege geçebiliyor. Ancak HIV (+) anneye gebeliginin son üç ayinda, dogumdan sonra da bebege antiretroviral tedavi baslanir ve sezaryen uygulanirsa bu oran %8-10′lara düsebiliyor. HIV (+) ise ve gebe kalmissa, erken dönemde kürtaj yapilmasi pek çok ülke tarafindan kabul edilmis bir dogrudur. Eger anne adayi bebegi dogurmak istiyorsa gebeligin son üç ayinda anneye, dogumdan sonra da bebege antiretroviral tedavi baslanarak hasta yakin izlemeye aliniyor.

Hastaligin tüm bunlarin disinda saglik personeline de görevleri sirasinda bulasmasi sözkonusu olabiliyor. Saglik personeli öykü ve fizik inceleme ile enfekte hastalari ayirt etme olanagina sahip olamadiklarindan korunmak için tüm hastalarin kan ve diger vücut sivilarini potansiyel enfekte kabul ederek evrensel önlemlere uyarak çalismak zorundadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası