Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anne Karninda Bebegin Kalbini Yoran 5 Hastalik

Anne Karni

Kalp rahatsizligi, henüz anne karnindayken bile görülebiliyor. Minik kalplerdeki hastaliklarin basariyla tedavi edilebilmesi için gelistirilen erken tani yöntemleri ise büyük önem tasiyor.

Iste daha yasama gözlerini açmadan bebekleri yakalayan baslica kalp rahatsizliklari ve bunlar arasindan öne çikan ilk bes hastalik…

Atriyoventriküler Septal Defekt

Anne karnindaki bebegin kalp kulakçiklari ve karinciklari arasinda büyük bir delik, kulakçiklarla karinciklar arasinda iki ayri kapak yerine tek bir kapagin bulunmasina Atriyoventriküler Septal Defekt deniyor. Bu rahatsizlik, daha çok mongol ya da Down sendromlu çocuklarda görülüyor. Bu nedenle, henüz anne karnindayken “Kromozom Analizi” adi verilen testin yapilmasi gerekiyor. Rahatsizlik fark edildiginde anne karninda tedavi yapilamiyor. Bu rahatsizligi tasiyan bebekler doguma kadar problemsiz gelisiyor. Müdahaleleri dogumdan sonra yapilabiliyor. Ancak test sonucunda Down sendromu tespit edildiyse, hamileligin sonlandirilmasi yoluna gidilebiliyor.

Pulmoner Atrezi

Bebegin kalpten çikan akciger atardamar kapaginin kapali olmasi, akciger atardamarinin kismen veya tamamen olmamasina Pulmoner Atrezi deniyor. Pulmoner atrezi tek basina olabilecegi gibi, diger kalp problemleri ile birlikte olabiliyor. Dogum öncesi genellikle sorun yaratmiyor olsa da, dogumla birlikte morarma ile ciddi sorunlar ortaya çikiyor. Acilen ilaç tedavisi ve ameliyat gerektiginden dogumun çocuk kardiyolojisi ve kalp cerrahisinin bulundugu bir merkezde planlanmasi gerekiyor.

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu

Kalbin sol karinciginin gelismeyip çok küçük kalmasina Hipoplastik Sol Kalp Sendromu deniyor. Rahatsizlik, kalpten çikan temiz kani bütün vücuda tasiyan aort damarinin kapali olmasi ya da bu damarin ince olmasi durumunda da olusabiliyor. Bu rahatsizligi tasidigi tespit edilen bebeklerin dogumdan sonra bir dizi operasyondan geçmesi gerekebiliyor. Bu nedenle hastaligin anne karnindayken teshis edilmesi önem tasiyor.

Büyük Arterlerin Transpozisyonu

Vücutta, sag karinciktan akcigerlere giden akciger atardamari, sol karinciktan da bütün vücuda temiz kani götüren aort damari çikiyor. Büyük Arterlerin Transpozisyonu’nda, bunun tam tersi bir damar yapilanmasi görülüyor. Yani sol karinciktan akciger atardamari, sag karinciktan da aort damari çikiyor ve bunun sonucunda vücutta kanin tasinmasi islemi tersine dönmüs oluyor. Bu bebeklerde doguma kadar bir problem yasanmiyor ancak bebek dogar dogmaz morariyor ve hemen müdahale edilmesi gerekiyor. Bazen anne karninda da sorun olabiliyor ve erken dogum gerekebiliyor, bu nedenle hamilelik boyunca kalp açisindan yakin takibi gerekiyor. Bu bebeklere yapilan müdahaleyle damarlarin yerleri degistirilerek tamamen normal bir dolasim sistemi ve dolayisiyla normal bir yasam saglanmis oluyor. Bebek dogar dogmaz müdahale gerektigi için dogumun (bebek nerede dogacak, müdahale nerede yapilacak gibi) önceden planlanmasi hayati önem tasiyor.

Fallot Tetralojiisi

Bu rahatsizlikta, kalple ilgili dört bozukluk bir arada görülüyor. Bebegin kalbinde karinciklar arasinda çok genis bir delik bulunuyor, kalpten çikip akcigere giden atardamar kapaginda veya kapagin altinda darlik oluyor ya da akciger atardamari kismen veya tamamen olmayabiliyor. Bazi durumlarda ise küçük ya da ince olabiliyor. Ayrica aort atardamari hem sag karinciktan hem sol karinciktan kan alir sekilde saga kaymis oluyor. Bunlarla birlikte, sag karincik duvarinda kalinlasma ortaya çikiyor. Fallot Tetralojisi olan bebekler doguma kadar sorunsuz yasayabiliyor. Ama bebek dogduktan sonra dolasimin normale dönmesiyle birlikte ‘Duktus’ adi verilen damar kapaniyor. Bu yüzden bebekte agir morarma ortaya çikiyor ve acil müdahale gerekebiliyor. Genel olarak Fallot Tetralojisi’ne sahip bebekler dogumdan sonra cerrahi tedavi ile normal veya normale yakin yasam kalitesine ve yasam süresine sahip olabiliyorlar. Bunun için yine anne karninda erken teshis önem kazaniyor.

Fetal Ekokardiyografi ile kalp hastaliklari anne karninda teshis ediliyor

Son birkaç yildir, anne karnindaki bebegin kalp problemleri çok erken dönemlerde tespit edilebiliyor. Fetustaki (anne karnindaki bebek) kompleks kalp hastaliklarinin tamamina yakininin dogru tespit edilebildigi Fetal Ekokardiyografi yöntemi, son derece güvenilir sonuçlar veriyor. Bebege ya da anneye herhangi bir zarari olmuyor. Anneye ait problem olusturabilecek durumlar (dogumsal kalp hastaligi olmasi, bazi ilaçlara maruz kalma, sigara ve alkol alimi, hamilelikte geçirilen bazi enfeksiyonlar, diyabet gibi kronik hastaliklar vb.), bebege ait rahatsizliklar (kromozom anomalisi, kalp ritim düzensizlikleri, normal USG incelemesinde kalp hastaligindan süphelenilmesi gibi) ve aileye ait, bebegi etkileyebilecek durumlar (ailede dogumsal kalp hastaligi, akraba evliligi ya da bazi özel durumlarin bulunmasi vb.) ayri ayri degerlendiriliyor. Bu degerlendirmelerden sonra dogumsal kalp hastaligi risklerine göre, 14-16. haftadan itibaren fetal ekokardiyografi ile tani konabiliyor. Böylece dogacak bebegin tedavisi önceden planlanabiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası