Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hareketsiz Çocuklari Bekleyen Tehlike: Obezite

Obezite yani sismanlik alinan enerji ile harcanan enerji arasindaki dengesizlik sonucu olusan ciddi bir hastaliktir. Bir baska ifadeyle vücut agirliginin olmasi gerekenden daha fazla olmasidir.

KadiköySifa Kadiköy Hastanesi Beslenme ve Diyet uzmani Dyt. Rabia Yurdagül hareketsiz yasamin çocuklarda neden obzetiye yol açtigini yazdi!

Obezite vücutta yag dokusu oraninin artmasi sonucu ortaya çikan diyabet ve kalp damar hastaliklari gibi yasam kalitesini ve süresini düsüren çok ciddi saglik problemlere neden olur. Fazla yeme, fiziksel aktivitenin yetersiz olusu, psikolojik bozukluklar, metabolik ve hormonal bozukluklar ve genetik yapi obeziteye neden olabilecek temel faktörlerdir.

Günümüzde optimal bir saglik için gerek çocuk gerekse yetiskinlerin büyük bir çogunlugunun yeteri kadar fiziksel aktivite yapmadiklari görülmektedir. Oysaki saglikli yasamin üç temel adimindan biri düzenli egzersiz yapmaktir.

Yeterli ve dengeli beslenme ve yeterli düzeyde uyku ile birlikte takip edilecek düzenli bir fiziksel aktivite programi sagligin iyilestirilmesi ve yasam kalitesinin yükseltilmesinde esastir.

Birçok ülkede fiziksel aktivite yetersizligi düzensiz beslenmenin önüne geçmis ve bu durumun özellikle obezite için önemli bir etken oldugu sonucuna varilmistir. Bir hastalik olarak kabul edilen obezite giderek artmakta ve koroner kalp hastaligi, diyabet, inme, artrit gibi pek çok hastaliga yakalanma riskini artirmaktadir. Hareketsiz yasam süren, bos zamanlarini bilgisayar veya televizyon basinda geçiren, spor ve egzersize zaman ayirmayan günümüz çocuklarinda obezite yüksek oranda görülmekte, bunun yaninda televizyon veya bilgisayar karsisinda atistirilan yüksek kalorili yiyecekler de bu orana ivme katmaktadir.

Fiziksel aktivitenin saglik ve zindelik için sagladigi yararlar giderek daha iyi anlasilmaya baslamistir. Düzenli fiziksel aktivite ve spor saglikli kilonun sürdürülmesi, dayaniklilik, güç ve esnekligin artirilmasi yaninda kronik hastaliklara yakalanma riskini de azaltir. Besin çesitliligini saglayan, yag ve sekerin sinirli oldugu, liften zengin besinleri içeren, vitamin ve mineralleri yeterli düzeyde bulunduran bir beslenme programi ile çocugun yeterli ve dengeli beslenmesini saglamak ve uygun miktarda fiziksel aktivite ile bu beslenme aliskanliklarini desteklemek saglikli büyüme ve gelismenin de temelini olusturur.

Çocuk ve gençleri (5 - 12 yas) düzenli fiziksel aktivite yapmaya cesaretlendirmek, olumlu saglik aliskanliklari gelistirmelerine yardimci olacagi gibi okul basarilarini gelistirmelerine yardimci olmaktadir. Yapilan arastirmalar bir spor daliyla ilgilenen çocuklarin okul basarilarinin daha yüksek oldugunu göstermektedir.

Özellikle ailelerin okul basarisini olumsuz etkileyecegi düsüncesiyle çocuklari hareketsiz yasama itmelerinin önüne geçilmelidir. Anaokulundaki oyunlar, okuldaki beden egitimi dersleri, haftasonu aile ile geçirilen zamanlardaki faaliyetler çocuklari harekete yönlendirmeli, aileler ve ögretmenler araciligiyla fiziksel aktivitenin yasam boyu sürdürülmesi gerektigi, her yasta ve her kosulda yararli oldugu mesaji sürekli tekrarla verilmeli, fiziksel aktivite ve spora katilim için gerekli motivasyon saglanmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası