Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÖGRETMENLER VARIS VE NODÜLLERDEN DERTLI!

Acibadem Fulya Hastanesi, sosyal sorumluluk projesi kapsaminda 24 Kasim Ögretmenler Günü’nde kamu okullarinda çalisan 20 ögretmeni, saglik taramasindan geçirdi. Uzun saatler boyunca ayakta kalan ve yüksek sesle konusan ögretmenler arasinda varis, ses kisilmasi ile ses teli iltihaplanmasi sik görülen hastaliklari olusturuyor. 24 Kasim Ögretmenler Günü nedeniyle ögretmenlere, Acibadem Fulya Hastanesi uzmanlari tarafindan sik görülen hastaliklar açisindan saglik taramasi yapildi. Tarama, Acibadem Fulya Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmani Doç. Dr. Erdal Aslim, Kulak Burun Bogaz Hastaliklari bölümü uzman hekimleri Doç. Dr Arif Ulubil, Dr. Deniz Hanci ve Doç. Dr. Ilknur Haberal, tarafindan gerçeklestirildi. Gürsel Ilkögretim Okulu, Hamiyet Gerçek Ilkögretim Okulu, Dikilitas Mehmetçik Ilkögretim Okulu ve Büyük Esma Sultan Ilkögretim Okulu’nu kapsayan taramada, saglik sorunu tespit edilen ögretmenler tani ve tedavi konusunda bilgilendirildiler. Ayrica Sariyer Belediyesi Ögretmen Evi ve Lions Kulübü ile Acibadem Fulya Hastanesi’nin ortaklasa yaptiklari sosyal sorumluluk projesi kapsaminda yaklasik 30 ögretmen dis taramasindan geçti.

Her 4 ögretmenden 3’ünde varis var!

Acibadem Fulya Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmani Doç. Dr. Erdal Aslim, her 4 ögretmenden 3’ünde varis olduguna dikkat çekiyor. Ögretmenlerin uzun saatler sabit pozisyonda oturmalari veya ayakta kalmalari nedeniyle varislerin olustugunu belirten Doç. Dr. Erdal Aslim, bu hastaligin östrojen hormon seviyesinin daha yüksek olmasi nedeniyle özellikle kadin hastalarda daha fazla görüldügünü ifade ederek sunlari söylüyor: “Her varis ayni olmuyor. Örnegin bazi hastalarda sorun sadece kilcal damarlar ile sinirli kalirken, bazilarinda ise damarlar daha kalin bir sekilde kivrimlasarak ciltten kabarik hale gelebiliyor. Dolayisiyla tedavinin sekli de varisin evresine göre belirleniyor. Hasta yasam aliskanliklarina dikkat eder ve varis sikayetinde zaman kaybetmeden doktora basvurursa, sorun lazer veya enjeksiyon gibi basit yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Ancak geç kalindigi takdirde cerrahi yöntem tek seçenek oluyor.”

Sesini dogru kullanamayanlarin sorunu; nodüller

Acibadem Fulya Hastanesi’nden Kulak Burun Bogaz Uzmani Doç. Dr. Ilknur Haberal, ögretmenlerde solunum yolu enfeksiyonun yani sira, ses ile ilgili rahatsizliklarin sik görüldügünü belirtiyor. Özellikle sesini iyi kullanamayan ve çok yüksek ses kullanan ögretmenlerde ses tellerinde nodüllere oldukça fazla rastlandigina dikkat çeken Dr. Ilknur Haberal, “Nodüller, erken tani konuldugunda ses terapisi ile tedavi edilebilirken, geç kalindiginda ise çözüm ancak ameliyatla saglanabiliyor. Bu nedenle ögretmenlerin seslerini dogru kullanmalari ve herhangi bir sorun olustugunda da doktora basvurmalari çok önemli” diyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası