Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sismanlik Ömrü Kisaltiyor

Ege Üniversitesi (EÜ) Tip Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Mehmet Tüzün, halk arasinda sismanlik olarak bilinen obezitenin ömrü kisalttigini söyledi.

Prof. Dr. Mehmet Tüzün, obezitenin gelismis ülkelerin orta ve az gelirli kesimlerinde, gelismekte olan ülkelerin ise orta ve yüksek gelir düzeyli tabakalarinda daha fazla görüldügünü belirtti.

Türkiye'de ise hastaligin varlikli ailelerin çocuklarinda daha fazla görüldügünü kaydeden Tüzün, "Ayrica sismanliga orta tabaka insanlarda ve kasaba halkinda daha sik rastlanmaktadir. ABD ve diger gelismis Avrupa ülkelerinde yoksul sayilan siniflarda sismanlik iyice yaygindir. Türkiye için bu geçerli degildir. Çünkü gelismis ülkelerin yoksul siniflari bizim orta tabaka gibi besleniyor. Sismanlik ayrica isadami, yüksek düzey bürokrat, yöneticiler ve is çevrelerinde de siktir. Hemen bütün dünyada böyledir. Is geregi ögle, aksam yemegi bulusmalari, oturgan yasam, sürekli is ve karar vermenin yarattigi stres ve islerin yogunlugundan diyet planlamalarina, dinlence-eglence seklindeki sporlara vakit ayiramama ve alkol bu tip sismanlik sebepleridir" dedi.

OBEZITENIN ÖLÇÜMÜ VE TANISI

Obeziteye kisa ve orta boylularda, uzun boylulara göre daha fazla rastlandigini ifade eden Prof. Tüzün söyle devam etti: "Kisinin sisman olup olmadigina, yalnizca bakarak da karar verilebilir. Yani aliskin bir göz sadece inspeksiyonla tani koyabilir. Ancak taninin objektif ölçülerle kanitlanmasi gerekir. Sismanlik, vücuttaki yag miktari oraninin artisi olduguna göre bu miktarin ve tüm vücut agirligina göre yag oraninin ne derece arttigini göstermek için çesitli yöntemler uygulanmaktadir. Bunlardan en fazla kullanilan boy ve agirliga dayanan yöntemlerden göreceli agirliktir. Yasa, cinse, vücut yapisina göre degismek üzere her boy uzunlugu için en uzun ömür beklentisi veren ideal kilolar saptanmistir. Bu ideal kilolar uzun yillarin arastirmalari sonucu ABD'deki hayat sigorta sirketleri tarafindan saptanmistir. Hatta zamanla degisiklige ugramistir. Yani zaman içinde ideal kilo degerleri degismistir. Örnegin; 150 santimetre boyundaki erkek 46 kilogram, kadin ise 44 kilogram olmaladir. 150 santimetrenin üzerindeki boy rakamlari erkekte 0.9, kadinda 1.1 ile çarpilarak agirliga eklenmelidir. Buna göre 170 santimetre boyundaki erkek 64 kilogram olmali, 160 santimetre boyundaki kadin ise 55 kilogram olmalidir."

Prof. Dr. Mehmet Tüzün, ayrica sismanligin kisinin aldigi kalorinin gereksiniminden veya harcadigindan fazla olmasindan kaynaklandigini ifade ederek, sismanligin ömrü kisalttigini kaydetti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası