Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DİLEDİĞİNİZ GÜLÜMSEMEYE, “GÜLÜŞ TASARIMI” İLE KAVUŞUN!

Anadolu Sağlık Merkezi’nde yeni bir estetik diş hekimliği çalışması olan “gülüş tasarımı”na özellikle erkek hastalardan büyük ilgi…

Yakın zamana kadar kişiler dişlerindeki çürük, ağrı veya travmaya bağlı kırık gibi problemler nedeniyle diş hekimine başvururken; artık günümüzde kişiler daha güzel görünmek ve daha etkili gülebilmek için de diş hekimine başvuruyor.

Peki insanların nasıl bir gülüşe veya estetik tasarıma ihtiyacı olduğu nasıl belirleniyor? Bu işlem için hangi yaş grubu diş hekimlerine daha sıklıkla başvuruyor? Anadolu Sağlık Merkezinden Diş Hekimi Alper Çıldır, bu sorulara yanıt verdi.

Dişler yüzünden özgürce gülümseyememek tarihe karışıyor! Artık gülüşünüzü tasarlatarak daha güzel gülüşlere ulaşmanız mümkün. Güzel bir gülüş için öncelikle yüz biçiminizle, dudak yapınızla uyumlu dişlere sahip olmanız gerekiyor. Gülüş tasarımı da işte bu noktada devreye giriyor.

Daha çok hangi yaş aralığında başvuru yapılıyor?

Gülüş tasarımı için başvuran hasta yaşı 18 yaş civarında başlayıp, yaşama sevincini yitirene kadar devam ediyor. Gülüş tasarımı yapılabilmesi için diş ve dişetlerinin büyüme ve gelişme süreçlerini bitirmiş olması gerekiyor. Bu da yaklaşık olarak kızlarda 16-17, erkeklerde ise 17-18 yaşa denk geliyor. Türkiye’de genellikle 30-40 yaş grubu kadınlar ve 45-60 yaş grubu erkekler estetik problemler için başvuruyor.

Gülüş tasarımı işlemi nasıl yapılmalıdır?

Dişlere uygulanan standart diş hekimliği uygulamaları kişiye özgü bir tasarımdan çok uzak olur ve kişinin dişlerinin son derece yapay görünmesine ve en önemlisi kişinin kendi karakterini ve doğallığını yansıtamamasına neden olacaktır. Bu nedenle dişlerinde problem olsun ya da olmasın yeni bir gülüşe sahip olmak isteyen kişilere özgü bir tasarım planlanmalıdır.

Yapılan ve yapılması planlanan tüm çalışmalar kayıt altına alınmalıdır. Fotoğraf, video ve alınan ölçü modelleri kaydedilir ve bu kayıtlar üzerinden yorumlar yapılıp ihtiyaçlar belirlenir. Bazen kişilerin eski hallerini daha iyi görebilmek amacıyla kişinin daha önceki yıllara ait resimleri kullanılabilir. Bu resimler günümüz teknolojisi ile kişinin şu andaki yüzüne digital olarak uygulanıp sonuç değerlendirilir ve yapılacak olan değişiklikler kişinin beklentilerini de göz önünde bulundurarak yine öncelikle digital ortamda hazırlanıp sunulur.

Erkeklerin en çok şikâyet ettiği durumlar nelerdir?

• Dişlerinin formu,
• Dişlerindeki asimetrisi,
• Dişlerinin şekli ile yüz arasındaki uyumsuzluk,
• Çapraşık dişlerin görüntüsü.

Diş beyazlatma konusunda nelere dikkat edilmelidir?

Diş beyazlatma işleminde en önemli konu mevcut diş renginin karakteri ve türünü iyi saptamak ve rengin ne kadar açılabileceğini tespit etmektir. Uygun bir beyazlatma materyali ve doğru bir uygulama yöntemi ile istenilen sonuca kolaylıkla ulaşılabilinir. Ancak beyazlatmanın kalıcılığı en çok hastanın kendisine bağlıdır. Bu nedenle beyazlatma işlemi sonrasında hasta eğitimi büyük önem taşır.

Dişlerdeki form bozukluğunun giderilmesinde nasıl bir yöntem uygulanmalıdır?

Dişlerdeki form bozukluğunun giderilmesi işleminde ise yüz analizinin çok iyi yapılması gerekir. Kişinin yüz formunun iyi belirlenmesi ve buna göre kişinin karakter analizi ile mesleki konumunun birlikte değerlendirilmesi çok önemlidir.

Gülüş tasarımı yapılarak, yapılacak olan form, şekil ve renk değişiklikleri için kullanılacak olan materyal ve teknik seçeneklerine diş hekimi, hasta ve diş teknisyeni beraber karar vermelidir.

Estetik Diş hekimliğinde gülüş tasarımı yapılırken kullanılan tekniklerden en moderni ve dolayısıyla en iyi sonucun elde edildiği teknik porselen laminate (yaprak porselen) uygulamalarıdır. Bu teknik günümüzde çok daha geliştirilerek, üzerinde birçok yenilikler yapılmış ve bu sayede dişler üzerinde neredeyse hiçbir kesme ya da aşındırma işlemi yapılmadan uygulanabilmektedir.

Bazen dişin ön yüzeyini tamamen kapatan bazen de sadece dişin uzatılması gereken kısmına dolgu gibi yapıştırılarak küçük porselen parçacıklar şeklinde uygulanabilmektedir.

Yaprak porselenler 0,3 mm gibi çok çok ince yapılar olup, bu sayede kişinin son derece estetik ve doğal bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadırlar. Bu işlemin en büyük avantajı doğal dişe en yakın sonuçların elde edilebiliyor olmasıdır. Bu uygulamaya yakın bir takım başka yöntemler de vardır. Örneğin zirconium kaplamalar gibi. Zirconium içerikli kaplamalar da doğal dişi en iyi taklit edebilen yapılardır. Bu nedenle günümüzde artık standart metal içerikli kaplamalardan uzaklaşılmaktadır.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası