Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÖĞRETMENLERİMİZİ, EN ÇOK SES BOZUKLUKLARI ZORLUYOR!

Bizi ilkokul sıralarından itibaren hayata hazırlayan öğretmenlerimiz ne tür sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor?

Her gün saatler boyunca konuşmak durumunda kalan öğretmenlerin sıkça karşılaştığı ses bozukluklarının nedenlerini Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Murat Şirin anlattı.

Öğretmenler Günü nedeniyle her yıl bir kez daha hatırladığımız ve değerinin farkına vardığımız öğretmenlerimiz, işleri gereği çeşitli sağlık sorunları yaşıyorlar. Uzun saatler boyunca konuşmak durumda kalan öğretmenlerimizin yaşadığı ses telleri iltihaplanması ve ses kısıklığı gibi rahatsızlıkların nedenlerini Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Murat Şirin anlattı. Dr. Murat Şirin, öğretmenlerin yaşadığı bu sıkıntının uzun süre yüksek sesle konuşmak ve sesi kötü kullanmaktan kaynaklandığını belirtti.

KBB Uzmanı Dr. Murat Şirin ”En önemli iletişim aracımız olan ses tellerinde zaman içinde gelişebilecek sorunlar, ses kalitesinde bozukluklara neden olmaktadır” dedi.

Ses bozukluklarının en sık nedeninin larenjit adı verilen ses teli iltihapları olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Murat Şirin sözlerine “Akut larenjit dediğimiz ses iltihaplanmaları, üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında ortaya çıkan bir enfeksiyon hali olabileceği gibi, ses tellerinin aşırı yüksek sesle konuşmak ve bağırmak gibi kötü kullanımı sonucunda ortaya çıkabilecek ödem hali de olabilir” diyerek devam etti.

Sesin kötü kullanımının uzun sürmesi halinde ses tellerinde nodül ve polip gibi kitlelerin de gelişebileceğini ekleyen Dr. Murat Şirin, “Bu kitleler, medikal tedavi ve ses istirahatine cevap vermezse cerrahi çözüme gidilmesini gerektiren sorunlardır” dedi.

Ses bozukluğunun bir diğer önemli nedenin de reflü hastalığı olduğunu belirten KBB Uzmanı Dr. Murat Şirin “Normal şartlarda mide içinde sınırlı kalması gereken mide asidi, çeşitli sebeplerden dolayı yemek borusuna sızarsa, gırtlak bölgesine kadar ulaşabilir. Mide asidi ses tellerini tahriş ederek ödeme ve ses bozukluğuna sebep olabilir. Beraberinde öksürük, boğazda takılma hissi gibi bulgular da görülür.” dedi.

Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenlere önerilerde bulunan Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Murat Şirin, seslerini çok dikkatli kullanmaları, üst solunum yolu enfeksiyonları için önlem almaları ve reflü sorunu yaşayan öğretmenlerin de düzenli olarak uzman hekim kontrolünde olmaları gerektiğini belirtti. Dr. Murat Şirin, sözlerini “Ses bozukluklarında yapılması gereken, mutlaka bir Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanına başvurmaktır. Enfeksiyon halinde tedavi, ödem halinde ise ses istirahati büyük önem taşır” diyerek tamamladı.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası