Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sabahlari Eklem Tutulmasiyla Belirti Veren Hastalik, Iç Organlari da Etkileyebilir

Çukurova Üniversitesi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Özbek, ''Sabahlari eklem tutulmasiyla belirti veren hastalik, iç organlari da etkileyebilir'' dedi.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Anabilim Dali Romatoloji Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Özbek, sabahlari eklem tutulmasiyla belirti veren hastaligin, Türkiye’de her 100 kisiden birinde görüldügünü, ancak yeterince önemsenmedigini belirtti.

Özbek, genelde birden fazla organi, daha çok el bilegi ve eklemlerini etkileyen, sakatliklara da yol açabilen hastaligin kadinlarda erkeklere oranla 3-4 kat daha fazla görüldügünü ve bunun nedeninin ise henüz bilinmedigini kaydetti.

Hastaliga 40-50 yaslarinda daha sik rastlandigina isaret eden Özbek, erken dönemde tedavi edilmediginde kalp, akciger, sinir sistemi ve böbreklere de zarar verebildigine dikkati çekti.

Özbek, hastaligin özellikle sabah hareket güçlügü, eklemlerde agri ve sisligin yani sira halsizlik, istah azalmasi, kilo kaybi ve bazen hafif atesle belirti verdigini anlatarak, sunlari kaydetti: “El bölgesi yaninda dirsek, omuz, boyun, çene, kalça, diz, ayak bileginde tutulmalara yol açan hastalik uzun sürelidir, ancak ataklar arasinda sessiz dönemler de görülebilir. Genellikle vücudun her iki yanindaki eklemler birlikte hastalanir. Sisme, hareket kisitligi birlikte gözlenir.”

Özbek, korunmanin en önemli yollarindan birinin eli dogru kullanmak oldugunu belirterek, “Is yaparken küçük eklemler degil büyük eklemler kullanilmali. Eklemleri en dogal pozisyonda kullanmaya çalismali, asiri bükme ve zorlanmalardan kaçinmali” uyarisinda bulundu.

Özbek, hastaligin tedavisinde kullanilan ilaçlarin yan etkilerinin çok dikkatli izlenmesi gerektigini belirterek, “Yaygin olarak kullanilan kortizonun çok ciddi yan etkileri bulunmaktadir. Bu nedenle doktor tarafindan önerilmedikçe kullanilmamalidir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası