Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelikte tiroid hastalıkları mutlaka kontrol altına alınmalı!

Hamile kalmaya karar verdikten sonra ya da hamile kaldığınızı öğrendiğinizde ilk olarak yaptırmanız gereken testlerden biri açlık kan şekeri, diğeri de tiroid hormonları ölçümüdür. VKV Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Senai Aksoy hamilelikte tiroid hastalıklarının nasıl kontrol ve tedavi edildiğini anlatıyor.

Testlerin sonucunda tiroid hormonlarında anormallik söz konusu ise guatr alanında uzman bir doktora görünmenizde var. Bu şekilde tiroid hormon bozukluğunun nedeni tespit edilir ve tedavisi yapılır. Hamileliğin bu tedaviden sonra planlanması daha doğru olur. Ancak devam eden bir hamilelik varsa en kısa sürede kadın doğum uzmanınızla görüşüp serbest T3, serbest T4 ve TSH isimli hormonlarınızın ölçülmesini talep etmelisiniz. Test sonuçlarında herhangi bir anormallik görüldüğü takdirde konunun uzmanı bir doktora görünmeniz gerekir.

Hamilelerde tiroid hastalığı

Kadınlarda daha önce varolan tiroid hastalıkları hamilelik sırasında daha belirgin bir hale gelir ve daha yoğun yaşanır. Bu durum hem adayının hem de bebeğin sağlığını ve bazı vakalarda hayatını tehdit edebilir. Bu nedenden dolayı tiroid hastalıkları hamilelik öncesinde mutlaka tedavi edilip kontrol altına alınma.

Bunun dışında tiroid hastalığı olduğu bilinen bir kadın hamile kaldığında kadın doğum uzmanı tarafından en kısa sürede deneyimli bir guatr uzmanına yönlendirilmeli. Anne adayı hamilelik boyunca guatr ve kadın doğum uzmanları tarafından yakından takip edilmeli. Daha herhangi bir tiroid rahatsızlığı olamayan hamilelerde de her türden tiroid hormon bozukluğu ortaya çıkabilir.

Hamilelerde zehirli guatr

Hamile bir kadında tiroid hormonlarının aşırı düzeyde üretilmesine zehirli guatr denir. Rahatsızlık hamileliğin erken evresinde ortaya çıkarsa bebeğin karında ölümü ve düşük görülebilir. Hastalık hamileliğin son aylarında ortaya çıkarsa bebekten ziyade annenin hayatı tehlikeye girer. Kadın rahatsızlığa rağmen doğum yaparsa, doğum sırasında jinekoloğun yanı sıra bir guatr uzmanı da hazır bulunmalı.

Bu tarz hamilelerde tedavi oldukça zor olduğu gibi, sonucu çoğunlukla hasta da hekimi de öngöremez. Çoğunlukla hastalarda ameliyat yapılmaz. Bunun nedeni yüksek tiroid hormonları varlığında anestezi vermenin çok riskli olması. Ayrıca bu hastalarda radyoaktif iyot (RAI) tedavisi kesinlikle uygulanmaz. Kullanılabilen tiroid karşıtı ilaçlar ise çok etkili olmaz ve de bebek üzerinde zararlı etkileri olur. Zehirli guatrı hafif düzeyde olan hamilelerde 'pasif takip' yani ilaçsız yakın takip yapmak ve gerektiğinde ilaçla müdahale etmek de mümkün.

Hamilelerde tiroid hormonu yetmezliği (Hipotiroidizm)

Bir anne adayında tehlike belirtilerinden biri tiroid hormonlarının düşük, TSH'ın yüksek olduğu durumlardır. Bu durum mutlaka yakından izlenmeli çünkü tiroid hormon yetersizliği yani hipotiroidizm belirtisidir. Ancak bazı vakalarda TSH normalken bile kandaki tiroid hormonları düşük olur. Bu vakalarda derhal tedaviye başlanmalı. Aksi takdirde annenin tiroid bezesi büyür, gereğinden fazla kilo alır, kabızlık başlar ve de anne rahmindeki bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi bozulabilir. Bu tip hamilelerde yeterli tiroid hormonu verildiğinde bebeğin normal zeka ve fiziksel gelişimi sağlanır. Tiroid hormon yetersizliği hamilelerde sanıldığından çok daha yaygındır.

Hamilelerde tiroid nodülü

Anne adaylarında her tür nodül ortaya çıkabilir. Ancak nodüllere yönelik tedavi doğum sonrasına ertelenmeli. Bunun nedeni hamilelerde tiroid kanserine çok nadir rastlanması. Hatta hamilelerde bütün kanserler tipleri çok nadir görülür. Bundan dolayı adaylarındaki nodüller ultrasonografi ile incelenir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası