Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOK SİGARA İÇMEK BY-PASS YAŞINI 30’A İNDİRDİ

Son yıllarda sigara içme oranlarının hem erkeklerde hem de kadınlarda artması, eskiden 60-65 yaşlarında sık yapılan by-pass (tıkanın damarların çıkarıp yenisiyle değişitirilmesi ameliyatı) ameliyatlarının, 40 lı hatta, 30’lu yaşlarındaki kişilere yapılmasına neden oluyor. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Başhekimi ve Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ali Özatik, “Son yıllarda 30-40’lı yaşlarında by-pass ameliyatı olanların sayısında artış görüyoruz. Bunda sigara içme oranlarının artması, genç yaşlarda sigaraya başlanılması ve beslenme alışkanlıklarının bozulmasının etkili olduğu biliniyor” diyor.

Kalp hastalıkları konusunda merak edilenler hakkında bilgiler veren Doç. Dr. Mehmet Ali Özatik, sık sorular soruları şöyle yanıtlıyor:

Kalp hastalığı gençlerde nasıl seyrediyor?

İnsanlar genç yaşlarda bu hastalığın kendilerinde olacağına inanmıyor, ‘gencim bana bir şey olmaz’ diye düşünüyor. Oysa gençlerde kalp hastalıkları görülüyor üstelik daha badireli ve ağır seyrediyor. Genç yaşlardaki krizlerde hasta kaybı daha fazla oluyor. Belli yaş grubundan sonra kan şekeri, tansiyon, kolesterol düzeylerini, ailesel risk faktörlerini, kilo faktörünü, sigara kullanımını dikkat almak gerekiyor. Bu sadece erkekler için değil kadınlar için de sözkonusu. Çünkü kadınlardaki sigara içme oranları da erkeklere yaklaştı.

Kalp hastalığının belirtileri nelerdir?

Hastaların yarısında hiçbir şikayet olmadan kalp krizi ortaya çıkabiliyor. Daha doğrusu bir belirti görülmüyor. Belli yaş gruplarında düzenli kontrollerin yapılması gerekiyor. Bu nedenle 35-40’lı yaşlarda kalbe yönelik genel sağlık kontrollerinin ayrıntılı bir şekilde yapılması büyük değer taşıyor. Bu kontrollerin içinde efor testi, kalp ultrasonografisi ve kan testlerinin mutlaka bulunması gerekiyor.

Stent mi, by-pass mı daha çok yapılıyor?

Bu iki yöntem birbirinin alternatifi değildir. Burada en değerli ve önemli olan hastaya özel yaklaşımda bulunulmasıdır. Kimi hasta stente uygundur ve uzun ömürlü bir şekilde stentten fayda görür, kimi stentten değil by-passtan fayda görür. Oysa ki topluma stent daha cazip ve etkin bir tedavi yöntemi sanılıyor ama önemli olan hastanın durumuna uygun, hastaya özel yaklaşımda bulunulmasıdır. Acıbadem Eskişehir Hastanesi’nde biz hastalarımızı iki kardiyolog, iki kalp cerrahından oluşan bir konsey ile değerlendirerek ortak karar alıyoruz, hangi hastaya hangi tedavinin uygun olduğuna karar veriyoruz.

Yaşlılarda ameliyat riskli midir?

Artık ileri yaşlardaki kalp hastalarını da rahatlıkla ameliyat ediyoruz. Eğer hastanın aktif bir hayatı varsa, ağır sağlık sorunları yoksa ameliyat olabilir. Yaşlılarda kalp hastalığına bazı başka hastalıklar da eşlik edebilir. Bu eşlik eden hastalıklarından dolayı o ameliyatın riskinin yükselmemesi lazım. Kişi ileri akciğer hastasıysa, damarları diyabetten dolayı tahrip olmuşsa, kalbi hasarlanmışsa bu hastanın ameliyatı daha riskli olmasına rağmen bu riskleri azaltıcı yöntemlerle örneğin hastayı uyutmadan veya kalbi durdurmadan ameliyat etmek mümkün. Hastanın akciğeri iyi durumdaysa, fizik yaşı iyiyse, damar yapısı kaliteliyse ve kalbi iyi durumdaysa bu hasta yaşına bakılmaksızın ameliyat edilebiliyor.

Kalp sağlığı için nasıl spor yapılmalıdır?

Ne yazıkki toplumumuzda düzenli spor alışkanlığı yok. Bu nedenle günlük yaşantımızdaki bazı anları bu anlamda iyi değerlendirmek gerekli. Bu amaçla,

• Bulabildiğiniz her an ve ortamda spor yapmaya özen gösterin.
• Bulunduğunuz bina çok katlı olsa bile inip çıkarken merdiven kullanın.
• Parkta yürüyün.
• Şehir içinde her yere araba kullanacağınız yerde, gideceğiniz yere biraz uzakta parkedip yürümeye özen gösterin.
• Yürüyüşü de sporu da belli tempoda yaparsanız faydasını görüyorsunuz. Yavaş yavaş ve temposuz yürümeniz, sporun sağladığı faydaları sağlamıyor…
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası