Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TÜRKLERİN KALBİ ERKEN TEKLİYOR

26. Ulusal Kardiyoloji Kongresi’nde bir ilke imza atıldı. 24 Ekim’e kadar sürecek kongrede 4 bin kardiyoloğun izlediği canlı ameliyatla Türkiye’de ilk kez akciğer kalp kapakcığı ameliyatı bıcaksız olarak gerçekleştirildi. Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof.Dr. Oktay Ergene’nin, “Artık neştersiz kalp ameliyatları başlıyor” açıklaması kongreye damgasını vurdu.

Türk Kardiyoloji Derneği tarafından düzenlenen Türkiye’nin en büyük tıp kongresi26. Ulusal Kardiyoloji Kongresi’nde bir ilk yaşandı. 4 bin kardiyoloğun izlediği canlı ameliyatla Türkiye’de ilk kez bıçaksız olarak akciğer kalp kapakçığı ameliyatı gerçekleştirildi. 22-24 Ekim 2010 tarihinde İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde başlayan kongrenin açılışı gününde konuşan Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof.Dr. Oktay Ergene, tıbbın geldiği nokta itibariyle artık neştersiz kalp ameliyatlarını konuştuğunu bildirdi. Kongrenin bir diğer önemli tebliğini yapan Prof.Dr. Mehmet Aksoy da, Türklerin yaşam biçimi dolayısıyla özellikle Avrupalı toplumlara göre kalbinin daha erken yaşlandığını tespit ettiklerini vurguladı.

“Global Interventional Summit(GIS) ile 7.Türk Dünyası Kardiyoloji Birliği Kongresi’nin de aynı tarihlerde yapılması nedeniyle ayrı bir önem kazanan Ulusal Kardiyoloji Kongresi bu yıl yerli ve yabancı 4 bin katılımcıya ev sahipliği yaptı. Giderek uluslararası boyut kazanan kongreye başta Balkan ülkeleri ve Ortadoğu’dan olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarındaki kardiyoloji uzmanları da büyük ilgi gösterdi.

GECENİN TEMASI AŞK, MÜZİK, RİTİM VE DANSTI

Avrupa Kardiyoloji Derneği Başkanı Michel Komajda ‘nın da konuşmacı olarak katıldığı kongrenin bu yılki teması da oldukça ilgi çekiciydi. “Kalp-Aşk-Tasavvuf” olarak belirlenen tema kapsamında Mercan Dede “kalp ritmi üzerine kurgulanmış" bestesini Ulusal Kardiyoloji Kongresi’nin açılış günü için yeniden düzenledi. Mercan Dede’nin kareografisini Modern Dans Topluluğu Kareografı Beyhan Murphy hazırladığı kalp ve aşk temalı Modern Dans Topluluğu dans gösterisi eşliğinde sunduğu performans göz doldurdu. Gece Mercan Dede’nin ‘Secret Tribe’ projesi ve semazen gösterisi ile devam etti.

TÜRKİYE’DE KALP HASTALIKLARI ARTIYOR

Kardiyoloji alanında son tedavi yöntemlerinin masaya yatırıldığı kongrede Türkiye’nin kalp haritası da çıkarıldı. Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Klinik Şefi Prof. Oktay Ergene, Türk toplumunun giderek yaşlanmasıyla tüm dünyada olduğu gibiL Türkiye’de de yaşa bağlı kalp hastalıklarının görülme oranı arttığına dikkat çekti. Ergene şöyle konuştu: “Son nüfus sayımına göre 71 milyon olarak belirlenen Türkiye nüfusunun yaklaşık beş milyonunun 65 yaş ve üstünde. Nüfusun iki milyonunu ise 75 yaş ve üzerinde. Şu anda Türkiye’de ortalama yaşama süresi erkeklerde 71, kadınlarda ise 76. Ancak gelecek on yılda bu yaş ortalamasının kadınlarda 79, erkeklerde 73 olması bekleniyor. Türk toplumu yaşlanıyor. Buna bağlı olarak da tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaşa bağlı kalp hastalıklarının sıklığı da giderek artacak” dedi.

KALP AMELİYATLARINDA NEŞTERSİZ DÖNEM

Türkiye’de ve dünyada kardiyoloji alanında büyük gelişmeler yaşandığını söyleyen Ergene’ye göre önümüzdeki yıllarda kalp ameliyatlarında neştersiz yöntemler giderek artacak. Ameliyatsız, anjiyo ile uygulanan yapay kalp kapakları ve mandallama (clips) gibi yeni yöntemlerin önümüzdeki 5 yıla damgasını vuracağını belirten Ergene şöyle konuştu: “Klasik yöntemlerle göğüs kafesi açılarak yapılan ve yüksek risk taşıyan ameliyatlar yavaş yavaş tarihe karışacak. Son on yıldır geliştirilen ancak yaygın olarak 2007 yılında uygulanmaya başlanan ameliyatsız, anjiyo ile uygulanan yapay kalp kapakları ve mandallama (clips) gibi yeni yöntemler gelecek 5 yıla damgasını vuracak. Önümüzdeki yıllarda yüksek riskli hastalarda ameliyatsız yöntemler açık kalp ameliyatının yerine geçecek ve bu yöntemler yüksek risk taşıyan hastalarda hayat kurtarıcı olacak.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası