Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iyot Tüketiminize Dikkat Edin

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Dahiliye-Endokrin ve Metabolizma Bilimdali Poliklinigi kayitlarina göre, bir yil içinde basvuran yaklasik 15 bin kisiden 10 binden fazlasinin sorununu guatr ve tiroide bagli hastaliklar olusturuyor. Hastalarin yüzde 90’inin, öykülerinin incelenmesinde, büyük bölümünün daglik ve kirsal bölgelerde yasadigi, ilkögretim düzeyinde egitim aldiklari ve iyotlu olan yerine kaya tuzu kullandiklari belirlendi.

Dahiliye-Endokrin ve Metabolizma Bilimdali Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Sert, verilerle ilgili yasamsal önemi olan hormonlari salgilayan tiroit bezinin büyüme-gelisme, vücut isisi ve tüm hücreler için gerekli metabolizmanin faaliyetini düzenledigini ve bu açidan büyük bir öneme sahip oldugunu bildirdi.

Tiroit hormonu eksikliginin özellikle çocukluk çaginda kalici zeka geriligine, büyüme ve gelisme bozukluklarina yol açabildigine dikkati çeken Sert, hastaligin önlenmesinde ise iyotlu tuz kullaniminin önemli bir etken olmasina ragmen, halkin bu konuda yeterince bilgi sahibi olmadigini anlatti.

Tiroit bezinin gerekli hormonu salgilamamasi nedeniyle ortaya çikan guatrin Türkiye’de özellikle Güney, Güneydogu ve Iç Anadolu ile Karadeniz bölgelerinde yaygin görüldügünü, Adana’da ise Karaisali Ilçesi ve çevresinde yogunlastigini kaydetti.

Sert, iyotlu tuz kullanimi konusundaki uyarilara ragmen özellikle kirsal bölgelerde yasayanlarin yemeklerin yani sira tursu, salça ve peynir yapiminda ucuzlugu nedeniyle kaya tuzunu tercih ettiklerini, buralardaki kaynak sularinda da iyot içeriginin genelde düsük oldugunu, tüm bunlarin da hastaligin yayilmasinda etken olusturduguna isaret etti.

Doç. Dr. Murat Sert, gelismis ülkelerde, sorununun bölgelere göre içme sulari ve toprakta ölçümler yapilip ekmek ve içme sularina iyot ilavesine gidilerek çözümlendigini anlatarak, “Türkiye’de ise yasaklar konuluyor, ancak uygulanirliligi takip edilmiyor” dedi.

Sert, Saglik Bakanligi’nin, uzmanlar araciligiyla hastaligin yaygin görüldügü yerlerde egitim çalismalarina agirlik vermesi gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası