Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Çocuktur, Yapar” Demeyin Alt Islatmalarini Tedavi Ettirin

Çocuklarda alt islatma, birçok hastaligin habercisi olabiliyor. Diyabet ya da tiroid bozuklugu gibi bedensel hastaliklar, dikkat eksikligi, depresyon gibi ruhsal hastaliklar çocuklarin geceleri altlarini islatmalarinda baslica sebepler arasinda...

Dr. Nese Karaaslan Biyikli ISTANBUL, 08 Ekim 2010 /Sirket Haberleri/ -- Anadolu Saglik Merkezi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Nese Karaaslan Biyikli ve Çocuk ve Ergen Ruh Sagligi Uzmani Dr. Zafer Atasoy, tipta “enürezis” olarak bilinen alt islatmalari hakkinda merak edilen sorulari yanitladi.

Alt islatma nedir?

Enürezis hastaligi, çocuklarin gece veya gündüz elbiselerini ya da yatagini istemsiz olarak islatmasi olarak tanimlaniyor. Bes yasindan büyük bir çocuk, dogumsal ya da kazanilmis merkezi sinir sistemine ait bir sorun olmaksizin üç aydan uzun süre, haftada en az iki kez uykuda idrar kaçiriyorsa enürezisin varligindan söz edilebiliyor.

Hastaligin nedenleri nelerdir?

Hastaligin ortaya çikisinda farkli etmenlerin rolü bulunuyor. Uyanma güçlügü, düsük mesane kapasitesi, gece idrar üretiminin artmasi ve genetik egilim bu etmenler arasinda yer aliyor. Çesitli enfeksiyonlar, idrar torbasinin hastaliklari, üriner sistemin yapisal bozukluklari, idrar konsantrasyon bozukluklari, diyabet ve tiroid bozukluklari, dikkat eksikligi ile hiperaktivite sendromu, okul ve aile sorunlari da çocuklarin geceleri altlarini islatmalarina neden olabiliyor.

Primer enürezis olarak adlandirilan durumun sabit bir nedeni bulunmuyor ancak çok derin uykunun, bu durumuna neden oldugu düsünülüyor.

Diger yandan sekonder enürezis, her türlü ruhsal ve bedensel olumsuz süreç sonrasinda ortaya çikabiliyor. Yapilan çalismalar da sekonder enürezisin ortaya çikmasinda bedensel sorunlar kadar, özellikle uyum sorunlari, davranis sorunlari, özgüven yetersizlikleri, sosyal geri çekilme, ceza görme, reddedilme ve ana - baba tutumlarindaki olumsuzluklarin etkili oldugunu gösteriyor.

En çok kimlerde görülüyor?

Enürezis daha çok erkek çocuklarda görülüyor. Hastaligin erkek çocuklarinda daha sik görülmesinin altinda yatan nedenin genetik faktörler oldugu düsünülüyor. Diger yandan erkek çocuklarina karsi toplumda daha toleransli bir yaklasimin hâkim olmasi ve buna bagli olarak da tuvalet egitiminde yeterli sonuç alinamamasinin da hastaliga neden oldugunu aklimizda tutmaliyiz.

Tuvalet egitiminin çocuga ne zaman verilmesi gerekiyor?

Tuvalet aliskanliginin 2,5 - 3 yasinda kazanilmasi gerekiyor. Çocuk, yürümeden bu konuda çaba sarf etmek basarili sonuç alinmasini engelliyor. Ebeveynlerin çocugu korkutmaya yönelik yaklasimlari ise tedavi sürecini olumsuz etkiliyor.

Hastaligin tedavisi nasil yapiliyor? Anne ve babalarin alabilecekleri önlemler nelerdir?

Tedavinin etkin olmasinda basta anne olmak üzere, ailenin çocuklariyla ve tedaviyi yürüten ekiple kurdugu isbirligi önem tasiyor. Ancak tedaviyi tam özümsemeyen ve isbirligine yatkin olmayan ailelerde bu tedavi basarisiz olabiliyor. Anne ve babalarin her zaman çocuklarina karsi besledikleri sevgilerini sergilemeleri gerekiyor. Bunun yani sira öncelikle bu sorunu asmak için almis olduklari tibbi ve psikolojik desteklerden yararlanmalari önemli. Bunu geçici bir durum olarak görüp bir girisimde bulunmamalari, en olumsuz davranislarin basinda geliyor.

Tedavi baslamadan önce olasi organik nedenlerin ayirt edilmesi gerekiyor. Ayrica tedavi süreci içine çocugun da etkili bir biçimde katilmasi, basarisinin somutlastirilmasi ve basarisini paylasmasina olanak saglanmasi için çocuklardan bir takvim hazirlamalari ve o gün nasil kalktiklarini “islak - kuru” biçiminde yazmalari isteniyor. Okuma yazma bilmeyen çocuklara ise “günes - semsiye” gibi resimler çizdiriliyor. Ayrica çocugun sivi aliminin düzenlenmesi ve çocuga gazli ya da kafeinli içecekler verilmemesi ya da kisitlanmasi öneriliyor.

Çocugun yatmadan önce tuvalete çikmasini saglamak, gece uyandirmak ve altina yapmadigi zaman ödüllendirmek de enürezis hastaliginin önüne geçilmesinde faydali oluyor. Bazi olgularda bu tedaviye alarm tedavisi de eklenebiliyor. En etkin tedaviyi anne basta olmak üzere, ailenin çocuklariyla birlikte bu tedavi planini yürüten ekiple kurdugu isbirligi olusturuyor. Ancak tedaviyi tam özümsemeyen ve isbirligine yatkin olmayan ailelerde bu tedavi basarisiz olabiliyor. Davranis ve alarm tedavilerinde basari orani %90’larin üzerine çikiyor ve yineleme riski azaliyor. Alarm tedavisinin basarisizligi ya da kullanilamamasi halinde Desmopressin tedavisi gibi degisik ilaçlarin kullanilmasi gündeme gelebiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası