Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tedavi edilmeyen alerji, astima neden olabilir

Alerji, çevredeki “alerjen” dedigimiz maddelere karsi asiri duyarlilik göstererek gelisen hastaliklar grubudur. Bu alerjenler, normalde genetik olarak alerjiye yatkinligi olmayan kisilerde hastaliga yani asiri duyarliliga neden olmaz.

Alerjinin gelisebilmesi için genetik yatkinlik olmasi gerekir. Özünde hastalik, immün sistemin (bagisiklik sisteminin) alerjik yanit biçiminde gelismesine neden olan IGE dedigimiz antikorlari yapmasiyla baslar. Alerjik kisinin maruz kaldigi alerjenler, dolasimda ve dokularda bulunan bu IGE antikorlari ile özel alerji hücrelerinin yüzeyinde birleserek hastalik tablosunu belirleyen molekül(maddecik)lerin açiga çikmasina neden olurlar. Histamin ve Lokotrien vb. gibi alerjideki en göze çarpan belirtiler ise hapsirik, burun tikanikligi, nefes darligi, hiriltili ve hisirtili solunum, kasinti, deri döküntüleri ve/veya egzama, ishal, kusma olarak siralanabilir.

Her bir alerjene özgün IGE vardir ve bu özgün IGE’ler gerek kan testleri, gerek deri testleri ile saptanabilir ve hastanin hangi alerjene asiri duyarli oldugu belirlenebilir. Buna karsin hiçbir zaman IGE özgün antikor saptanamayan durumlar olabilir. Yapilan çalismalar geç ve gecikmis tip asiri reaksiyon dedigimiz mekanizmalarla da asiri duyarliliklar olabildigini göstermistir.

Iyi bir öykü alimi ile anlasilmaya çalisilir. Bazen de akademik düzeyde arastirma gerekebilir.

Bebeklik çaginda en sik gördügümüz alerji, yiyeceklerle olur(süt, yumurta, soya vb. gibi). Klinik belirtiler çok farkli olabilir. Alerjik egzama veya “Atopik Dermatit”; kusmalar, ishaller, öksürük, hiriltili solunum, nefes darligi, astim gibi. Kimi bebeklerde bu belirtilerin biri ya da öteki olabildigi gibi, kimilerinde ise birden fazla belirti ve bulgu gelisebilir. Hastalarda yiyecek alerjileriyle, hafif kasinti, deri döküntüsü varken, özgün IGE düzeyleri arttikça astima kadar gelisen klinik tablolar ortaya çikar. Erken bebeklik çaginda en sik süt alerjisi görülür. Bebegin diyetinden süt ve süt ürünlerinin kaldirilmasiyla, bu bebegin süt proteinine maruz kalmasi önlenir. Böylece bebegin daha fazla süt özgün IGE yapmasi azalir. Yoksa yüksek IGE düzeylerine paralel olarak ciddi Atopik Dermatit ve/veya Astima kadar varan klinik tablolar ortaya çikar.

Bebeklik ve erken çocukluk çaglarinda hava yolu ile gelen alerjenlerden en sik hastaliga neden olanlar ev tozu akarlari(minik bitcikler), küf mantarlari, evcil hayvanlarin tüyleri ve salgilarindaki alerjik moleküllerdir. Bu alerjenlere karsi da gelisen asiri duyarlilik sonucu, önceleri hafif burun akintisi, hapsirik ve/veya göz kasintilari ile baslayan klinik belirtiler, erken tani konulup önlem alinmadigi durumlarda ilerleyerek astima kadar varabilir.

Yiyecek ve ev tozu akarlari ve evcil hayvanlar gibi alerjenler, yil boyunca hastaligi tetikler. Üç yas ve daha büyük çocuklarda ve eriskinlerde, yukarida sözü geçen alerjenlere “polen” dedigimiz, bitkilerin döllenmek için salgiladiklari tohumcuklar da eklenir ve mevsimsel yakinmalarda artma olur.

Mevsimsel “polen” alerjenlerine karsi asiri duyarliliklar yillar geçtikçe giderek artar ve örnegin her ilkbahar, yaz ya da sonbaharda (ya da her iki mevsimde de) çesitli bitki polenlerine karsi asiri duyarlilik belirti ve bulgularinin siddetinde artma olur. IGE düzeyleri arttikça mevsimsel astim olasiligi artar.

Bazen de hastada genetik olarak alerjiye yatkinlik vardir ama alerjik belirti ve bulgular pek belirgin degildir. Buna ragmen bu tip hastalar viral enfeksiyonlar, sinüzit, hava kirlilikleri, sigara dumani gibi ikincil faktörlere maruz kaldiklari zaman siddetli astim krizleri yasayabilirler. Bu nedenle, genetik olarak alerjiye yatkin çocuklari ve eriskinleri yakindan izlemek ve daha belirtiler baslamadan ya da belirtilerin en erken döneminde önlemlerin alinmasini saglamak gerekir.

Böylece hem alerjenlerle ve hem de ikincil faktörlerle astim gelismesini önlemeye çalismak gerekir. Örnegin grip asisi(Influnza A) her sonbaharda aile üyelerine uygulanmali, sigara içilmesi önlenmeli, hava kirliliklerini minimum düzeye indirecek önlemler alinmalidir. Ev içi alerjenlerin de ortadan kaldirilmasina yönelik temizlik yöntemleri uygulamalidir. Kedi – köpeye alerjisi olanlar, evlerinde hayvan beslememelidir. Sadece alerjiye yatkinligi olanlar ve henüz bu hayvanlara asiri duyarlilik gelistirmemis olanlar bile eve evcil hayvan almadan önce iki kez düsünmelidirler. Duygusal olarak ev hayvanlarindan ayrilmak zorlastikça asiri duyarlilik baslayabilmekte, zamanla duyarlilik artmakta, hastalik kronik astim boyutlarina varabilmektedir.

Ev tozu akarlari için de benzer önlemler geçerlidir. Özellikle yatak odalarindaki akarlardan kurtulma yöntemleri uygulanmalidir. Esyalar özel temizlik maddeleriyle temizlenmeli, yastik – yorgan ve yataklar özel alerjen koruyucu kiliflarla kaplanmalidir. Bütün bunlar ilk bakista “uç” önlemler gibi görünse de astima ilerleyisin önlenmesi açisindan çok önemlidir. Çünkü alerjenlere maruz kalmayi önlemekle, özgün IGE yapimi durdurulur veya yavaslatilir. Böylece asiri duyarlilik hali de azaltilabilir.

Tabii çok iyi ve modern ilaç tedavileri vardir ama ilaçlar astim bulgularini ortadan kaldirsa bile, alerjenlerden kaçinilmazsa alerjik reaktivite alttan alta giderek artabilir. Temizlik, alerjenlerden arinma yöntemleri ve ilaçlara ragmen bu sikayetler devam edebilir. Böyle durumlarda alerjen Immünoterapi’den(alerji asisi) söz edilebilir ama alerji asisina, astim baslamadan veya yerlesip, kroniklesmeden baslamak gerekir. Çünkü astim bir kez yerlesti mi alerji asisi, astimi tedavi etmez, edemez. Ayni sekilde yiyecek alerjileri de alerji asisi ile tedavi edilemez.

Ailelerinde alerji hikayesi bulunan kisilerin erken tani ve tedavi için doktorlari ile konusmasi ve ne gibi bir yol izlemeleri gerektigini ögrenmeleri tavsiye edilir.

Amerikan Hastanesi
Alerji Immünoloji Bölümü
Doç. Dr. Jale Göktan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası