Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“KISIN DA BRONZ KALAYIM” DERKEN KANSER TEHLIKESINI GÖZARDI ETMEYIN

Havuz ve deniz sezonunun ülkemizin büyük bir bölümünde sona ermesi ile birlikte bronzlugunu korumak isteyenler tarafindan solaryuma olan talep yeniden artti. Ancak uzmanlar solaryumun cilt sagligina zararli etkilerini saymakla bitiremiyor. Memorial Sisli Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Tugba Yüzüak Türe, solaryum hakkinda dogru bilinen yanlislar ve solaryumun vücudumuzdaki etkileri hakkinda bilgi verdi.

Yeryüzüne ulasan UV günes isinlari A ve B isinlarini birlikte içerir. UVB daha yüzeysel olarak derimize etki ederken UVA cildimizde derinlere kadar inebilen dalga boyundaki isinlardir. Solaryum ile ise sadece UVA ya maruz kaliriz. Günes isinlari, ozon tabakasinda yer alan katmanlardan bir filitrasyon geçirdikten sonra yeryüzüne ulasir. Bulutlu havalar, günese maruz kaldigimiz saatler, bulundugumuz yükseklik gibi etkenler de günesin üzerimizdeki etkisini degistirebilir. Halbuki solaryum ile UVA isinina direk filtre edilmemis hali ile maruz kalinmaktadir.

Sonucunda ise;

Yaslilik süreci hizlanir.

Yasa bagli gelisen yaslilik belirtilerinde cildimizde ince kirisikliklar görülür; solaryum nedeni ile de cildimiz kalinlasir çünkü cildimizin altindaki destek dokusunun azalmasina ve kalinlasmasina sebep olur. Cilt su, nem ve dolgunlugunu kaybeder.

Ciltte lekelenmeler baslar.

Solaryuma girmeden önce kolonya, islak mendil, parfüm vs gibi kozmetikler kullanildiginda o bölgelerde lekelenmeler görülebilir. Bazi ilaçlar vardir kisiye normal sartlarda alerji yapmiyorken UV isinlari ile birlikte alerjik etki gösterebilirler. Özellikle sürülerek uygulanan ilaçlari gün isiginda kullanmaktan kaçinmaliyiz.

Cilt kanserine yakalanma riskini artirir.

Solaryuma giren kisilerde, genelde küçük kirmizi pullanmalar seklinde kendini gösteren ve çok hizli ilerleyen “Melanom” adini verdigimiz cilt kanseri son yillarda çok fazla görülmeye basladi. Cildinizde kasinmayan bir lezyon fark ettiyseniz ve uzun süredir iyilesmiyor, sikayete de yol açmiyorsa mutlaka bir hekime danismalisiniz. Çünkü zamanla masum gibi görülen bu tablo hizlanma sürecine girebilir ve üzerinde yara, ülser olusumu gözlenebilir. Cilt kanserini olusumunda benlerimizin durumu da büyük rol oynuyor. Melanom kanseri kendini var olan bir bende degisiklige yol açarak da gösterebilir. Benimizin seklinde, boyutunda renginde bir degisiklige yola açabilir. Genelde kasinti vs bulgular görülmez. Bizim yapmamiz gereken benlerimizi iyi takip edip degisiklikleri gözlemlememiz. Çocukluk dönemlerinde yogun günese maruz kalmis, ailesinde cilt kanseri görülen, açik tenli ve ben sayisi fazla olan kisilerin düzenli olarak ben muayenesi yaptirmalari gerekir.

Vücut bugüne kadar maruz kalinan tüm zararli isinlari depolar

Çocuklugumuzdan beri aldigimiz tüm zararli isinlar vücudumuzda birikir ve zamanla yan etkileri ortaya çikmaya baslar. Günesli bir ülkede yasiyoruz ve yaz aylarinda istemesek de atmosferde yasanan degisimler yüzünden günesin zararli etkilerine maruz kaliyoruz. Kis mevsiminde de solaryum ile aldigimiz zararli isinlar ile gereginden fazla risk almis oluyoruz.

Solaryumum sivilcelere iyi geldigi yönündeki inanis yanlis

Solaryumla ilgili bilinen bir diger yanlis inanç da sivilcelere iyi geldigini düsünmek. Solaryum yag dengenizi bozdugu için cildinizde kuruluga sebep oluyor ve sonrasinda bu kurulugu ortadan kaldirmak için cevaben çok daha fazla sayida yag salgisi üretiyor ve bu yag salgisiyla birlikte gözeneklerimiz açiliyor, cildimiz daha da yagli sivilceli bir hale geliyor. Sivilcesi olmayanlarda sivilce, olanlarda ise artis gözlemliyoruz.

Solaryumun bu kadar fazla tercih edilmesinin sebebi ciltte kizarikliga sebep olmadan bronzluk saglamasidir. Ancak bu durum solaryum ile sadece UVA isininin alinmasi ile ilgilidir. En büyük yanilgilardan biri de beyaz tenlilerin güneste kizarmamalari için günes öncesinde solaryuma girmeleri. Halbuki günes isinlari karsisinda tenimizin kizarmasinin sebebi cildin kendini koruma sürecidir. Günes isigina maruz kaldiktan sonra cilt daha koyu bir renk elde ederek diger hücreleri korumak için pigmentler olusturur.

UV isinlarinin cilde verdigi zarari minimize etmek için;

• Bol antioksidanli meyve sebze agirlikli beslenmek
• Çay, kahve tüketimini azaltmak
• Solaryumu tercih etmemek
• Sigara kullanimini azaltmak yardimci olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası