Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anne Karninda Saglik Taramasi

Kadin Hastaliklari ve Dogum uzmani Operatör Dr. Cenk Kiper, 'amniosentez'in her anne adayina yapilmasinin sart olmadigini ifade ederek, "Ancak anne adayinin yasi 35 veya daha üstündeyse, önceki dogumlarinda sakat bebek dünyaya getirmisse, 'Amniosentez' gerekli olabilir" yorumunda bulundu.

Amniosentezi, "Anne karnindaki bebegin içinde bulundugu sividan örnekler alip, bu siviyi inceleyerek bebegin sagligi hakkinda bilgiler edinmek için uygulanan yöntem" seklinde özetleyen Operatör Dr. Cenk Kiper, bu test sayesinde bebegin sahip olabilecegi bazi anormalliklerin ve sakatliklarin saptanabilecegini söyledi.

Amniosentezin tüm gebelere yapilmadigini her anne adayina önerilmediginin altini çizen Dr. Cenk Kiper, "Bu testin sonunda düsük yapma riski veya mikrop kapma tehlikesi vardir. Bu çok küçük bir olasilik olmasina hatta ancak 200 gebede bir tane bu tip bir sikinti görülebilmesine ragmen yine de bu riskleri de göz önüne almak gerekir" dedi.

Dr. Kiper, 35 yas üzeri gebeliklerde sakat çocuk sahibi olma sansi artigi için anne adaylarina amniosentez önerildigini kaydederek, "Daha önceki gebeliklerinde sakat çocuk dünyaya getiren kadinlara da bu test yapilmalidir. Öte yandan üç veya daha fazla kendiliginden düsük yapan kadinlar da amniosentez yaptirmalidir" diye konustu.

Rahim içindeki mikrobik durumu anlamak için de bu testin yapilabilecegine dikkat çeken Operatör Dr. Cenk Kiper, "Bunun disinda yakin akraba evliliklerinde doktor gerekli görüyorsa, 16. gebelik haftasi civarinda yapilan kan testinde anormallik olma yüzdesi fazlaca varsa, kan uyusmazligini ve de seviyesini ögrenmek gerekiyorsa, amniosentez yaptirilmasi gerekir" dedi.

Dr. Cenk Kiper, bu testin çok düsük de olsa bir takim tehlikeleri olduguna deginerek, "Amniosentezin düsüklere sebep olma veya bir enfeksiyona neden olma olasiligi vardir. Bu gerçegi de gözardi etmemek gerekir. Ancak amniosentez yapilan hastalarin, çok az bir kesiminde problem bulunur. Birçok ülkede bu oran yüzde 1-3 seviyelerindedir. Amniosentez ile erken tani konan bazi hastaliklar anne karninda tedavi edilebilmektedir" açiklamasinda bulundu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası