Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mevsimsel Depresyon (SAD) Eylül Ayinda Baslayip Nisan Ayinda Bitiyor

Eylül ayi sonu gibi baslayip Nisan ayinda biten Mevsimsel Depresyon (Seasonal Affective Disorder), erkeklere oranla daha çok kadinlarda görülüyor. Ekvatordan uzaklastikça semptomlarinin arttigi görülen SAD, 17 – 25 yas araliginda daha çok görülüyor.

Yapilan arastirmalar ABD’de 10 milyondan fazla kisinin her sene bu rahatsizlikla karsilastigini Mevsimsel Depresyon’un farkli kentlerde, farkli iklimlerde yasayan milyonlarca insani etkiledigine isaret ediyor. Yine yapilan arastirmalar kadinlarin erkeklere oranla daha fazla SAD tanisi aldigini ve ekvatordan uzaklasildikça semptomlarin arttigini gösteriyor. 17 – 25 yas arasi görülme sikliginin daha fazla oldugu biliniyor. Her ne kadar SAD deneyimleyen hastalarin çogu unipolar(tek uçlu) depresyon tanisinda iseler de 20% sinin bipolar(iki uçlu) mizaç bozukluguna sahip olduklari ve manik/hipomanik ataklarinin da bulundugu gözlemleniyor.

Mevsimsel depresyonun belirtileri arasinda; mutsuzluk, ümitsizlik, isteksizlik, degersizlik hissi, uyku düzensizligi, enerjisizlik ve çabuk yorulma, istah degisikligi(azalmasi veya artmasi), gerginlik, karamsarlik ve hatta ölme istegi sayilabilir. ABD’de yapilan bir arastirma SAD tehsisi konulan hastalarinin 6% ile – 35% arasinin hastane yatisina ihtiyaç duyuldugunu belirtiyor.

Mevsimsel Depresyon’un her ne kadar tam sebebi bilinmiyorsa da çesitli hipotezler öne sürülmektedir.

Bunlar:

Melatonin: Beyindeki epifiz bezi melatonin hormonu üretir. Hormon üretimi karanlik oratamlarda artmaktadir. Melatonin hormonu insanin fiziki hareketlerini yavaslatan, uykulu ve bitkin yapan dogal bir sakinlestiricidir. Günlerin kisalmasi ve günes isiginin azalmasi melatonin üretimin arttirarak kisiyi daha az enerjik, yorgun, ve isteksiz yapar. Bu da Mevsimsel Depresyona yol açabilir.

Seratonin: Kis aylari ile birlikte vücuttaki seratonin üretiminin azalmasinin mevsimsel depresyona sebep olabilecegi öne sürülmektedir.

Genetik Faktörler: Mevsimsel depresyonun genetik köklerinin olabilecegi kisinin ebeveynlerinden birinde mevsimsel depresyonun olmasinin kisinin de SAD yasama oraninin 7 de 1 kadar arttirdigini gösteren çalismalar vardir.

Mevsimsel depresyonunun önüne geçebilmek için özellikle çalisma ortamlarinda gerekli isik ihtiyacinin karsilanmasi, ortamin isi ayarinin kontrol altinda tutulmasi, kisinin gün boyu günes isigiyla temasinin maksimumda olabilecegi aktivitelerde bulunmasi (sabah saatlerinde yapilacak yürüyüsler gibi), uyku saatlerinin mümkün oldugunca düzenli tutulmasi vb. Tüm bunlara ragmen semptomlarin devam etmesi ve/veya artmasi halinde ise bir uzmandan yardim alinmasi önerilir.

Amerikan Hastanesi
Psikoloji Bölümü
Uzman Psikolog Asli AKKAN
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası