Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEYIN SAGLIGINIZ IÇIN IÇTIGINIZ SUYA DIKKAT EDIN!

Vücudumuzdaki su dolasimi, özellikle beyin ve böbrekler için çok önemlidir. 24 saat içinde beyinden geçen su miktari 1,4 litre böbreklerden geçen ise 2 litre gibi oldukça büyük miktarlardadir. Beynimizin su eksikliginden en önce zarar gören organlarimizdan biri olmasinin nedeni de budur. Içilen su miktarinin beyin üzerindeki etkisi üzerine açiklamalarda bulunan Prof. Dr. M. Zeki Karagülle, beyindeki su dolasiminin bozulmasinin, beyin sulanmasi ya da beyin kurumasina yol açtigini belirtti. Önemli açiklamalarda bulunan Prof. Dr. M. Zeki Karagülle konu ile ilgili sunlari söyledi;

“Yasam su ile baslamistir ve susuz yasam olanaksizdir. Insan besinsiz kaldiginda 50 gün kadar yasamini sürdürebilir, ama su içmeden ancak birkaç gün canli kalabilir. Insan vücudunun ortalama % 60 kadari sudur ve vücut agirliginda olusan % 15-20 kadar bir su kaybi ölümcül olabilir. Vücudumuzdaki suyun dolasimina göz atarsak, özellikle beyin için suyun önemi ortaya çikar. 24 saat içinde beyinden geçen su miktari 1400 litre, gibi oldukça büyük bir miktardir. Beynimizin su eksikliginden en önce zarar gören organlarimizdan biri olmasinin nedeni de budur. Beyindeki su dolasiminin bozulmasi insan bedenine, beyin sulanmasi, ya da beyin kurumasi olarak yansir.”

Insan organizmasi günde 2,5 litre kadar suyu degisik yollardan disariya attigini belirten Prof. Dr. M. Zeki Karagülle; “Normal yasamsal vücut fonksiyonlarinin sürmesi için vücuttaki su rezervlerine ihtiyaç duyulmadan, bu miktarin yerine konmasi gerekir. Dolayisiyla bir insanin günde en az 2,5 litre suyu bir sekilde geri almasi gerekmektedir.” açiklamasinda bulundu.

Ne kadar dogal mineralli su tüketmeliyiz?

Günlük su gereksinimi basta cinsiyet ve yas olmak üzere birçok etkene göre degiskenlik gösterdigini ifade eden Prof. Dr. M. Zeki Karagülle, su tüketiminde; fiziksel aktivite ve egzersiz, yüksek hava sicakligi, düsük nem, lifli besin tüketiminin önemli ölçüde yer aldigini belirtti. Karagülle; “Bir erkek ortalama 2,9 litre/gün, bir kadin ise 2,2 litre/gün kadar su almalidir. Günlük su gereksinimi en basta içme suyundan karsilanir. Bu sebeple içme suyu alirken öncelikle pH degeri ve içerigindeki dogal minerallere dikkat edilmelidir. Ayrica, kafeinsiz, alkolsüz içeceklerden ve çorba gibi sulu ve diger günlük kati besinlerden bir miktar su vücuda alinir. Bir miktar su da yas, karbonhidrat ve protein metabolizmasina bagli süreçlerde vücutta olusur. Su kaybi ise en basta idrarla olur. Ayrica, terleme, solunum ve diski ile de su kaybedilir.” dedi.

Dogal mineralli su ile günlük alinmasi gereken mineraller belli düzeylerde karsilanmis olur

Prof. Dr. M. Zeki Karagülle; “Günlük içilmesi gereken suyun dogal mineralli su olarak alinmasi birçok avantajlar saglar Öncelikle, saglikli bir su metabolizmanin saglikli bir vücutta sürdürülmesi garantiye alinmis olur. Ayrica, günlük alinmasi gereken minerallerin bir kismi belli düzeylerde karsilanmis olur. Bunun da ötesinde, kiside var olan bazi fonksiyonel rahatsizliklar (mide yanmasi, böbrek tasi olusumuna egilim gibi) üzerinde yararli etki elde edilir. Bunun da ötesinde bazi hastaliklarin (örnegin osteoporoz gibi) dogrudan veya dolayli tedavisi de saglanabilir. Günde en az 2 sise (400-500-660ml) dogal mineralli ve pH degeri yüksek suyun içilmesini öneriyoruz. Böylelikle, bir yandan günlük su gereksinimimizin bir kismi karsilanmis olurken, diger yandan da yukarida siraladigimiz olumlu etkiler de saglanmis olur. Ayrica belirtmek gerekir ki, ülkemizde dengeli mineral yapisini bulunduran 1-2 su markasi ve kaynagi bulunmaktadir. Tüketicilerin bunlari önemsemeleri kendi sagliklari açisindan daha olumlu olacaktir.”dedi.

Mineral gereksiniminin karsilanmasi için dogal mineralli sular tüketilmeli!

“Mineralli sularda en sik bulunan elementler, kalsiyum, magnezyum. Sodyum ve klordur. Daha az bulunanlar potasyum ve flor, bazen de iyottur. Ayrica, mineralli sularda sik olarak bikarbonat ve daha az da sülfat anyonlari bulunur. Mineralli su içilmesi ile öncelikle minerallere olan günlük gereksinim bir oranda karsilanmis olur. Söz konusu minerallere olan gereksinim yasamin bazi dönemlerinde örnegin gençlik, çocukluk, yaslilik gibi, özellikle artar. Bu dönemlerde mineralli sularin "içilmesi" daha çok önem kazanir.” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası