Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DISTASLARINA KARSI FIRÇALI IPLI SAVAS

Diseti hastaliklari bulasici olmayan hastaliklar sinifinda en yaygin hastalik olarak kabul ediliyor. Diseti hastaliklarinin sebebi agizda bulunan bakteriler. Bu bakteriler plak dedigimiz bir tabakayi meydana getiriyor. Plak iyi uzaklastirilmazsa dis tasina dönüsüyor. Günlük bakimlarda firçalama ve ip kullanarak bu plagin uzaklastirilmasi amaçlaniyor.

Agiz ve dis sagligini ilgilendiren en önemli hastalik gruplarindan birini olusturan diseti hastaliklari hakkinda bilgi veren Acibadem Atasehir Cerrahi Tip Merkezi’nden Diseti Hastaliklari Uzmani Dr. Becen Demir, bu konu hakkinda merak edilen sorulari yanitladi:

Diseti hastaliklarinin sebebi nedir ve dis kaybina neden olur mu?

Diseti hastaliklarinin esas nedeni plak tabakasi. Plak bakterilerin olusturdugu, dislere sikica yapisik bir tabakadir. Uzaklastirilmadigi takdirde diseti hastaliklarina neden oluyor. Baslangiçta hastalik disetinde sinirlidir ve bu asamada tedavi edilirse bireye zarar vermez. Ilerledigi durumlarda ise disi destekleyen ve çene kemigine baglantisini saglayan çevre dokularda hasar meydana geliyor ve kemik kaybi oluyor. Bu asamadan itibaren diste sallanmalar basliyor. Hastaligin ilerlemesine daha da izin verilirse dis kaybediliyor.

Diste plak olusmamasi için neler yapilmasi gerekiyor?

Agizda plak olusumunu tamamen engellemek mümkün degil. Ancak dislerin düzenli firçalanmasi ile plak uzaklastirilirsa diseti hastaligi engelleniyor. Bu nedenle dislerin günde en az iki defa firçalanmasi gerekiyor. Plak uzaklastirilmadigi zaman distasina dönüsüyor. Dis tasi olustugunda hastanin günlük bakim uygulamalari ile uzaklastirilmasi mümkün degildir. Dise sikica yapistigi için dishekimi tarafindan temizlenmesi gerekiyor. Distasi olusmamasi için evdeki günlük bakimi iyi yapmak ve plak birikimine izin vermemek çok önemlidir.

• Dis firçasi seçiminde orta sert firça kullanimini öneriyoruz. Yumusak firçalar özel durumlarda, hekim tarafindan tavsiye edilirse kullanilmalidir.

• Dis firçasinin bas kisminin küçük olmasi agzin arka bölümlerine daha kolay ulasilmasini saglar.

• Dis firçalarken, az miktardaki dis macununu firçanin içine sikmak gerekir. Macun firçanin üzerine sikilirsa ilk temasta macunun tamami dise bulasir ve agzin diger bölgelerine etkili biçimde ulasamaz.

• Firçayi islatmak killarin yumusamasina neden olur ve firçanin etkinligini azaltir. Firçanin kurumasi için sabah ve aksam ayri iki firça kullanilabilir.

• Ara yüzeylerin temizligi dislerin diger yüzeylerinin temizligi kadar önemlidir. Bu amaçla dis ipi ve ara yüz firçalari kullanilabilir.

• Protezi olan bireylerde uygun bakim araçlari kullanilmalidir. Bu amaçla köprü alti ipleri ve agiz duslari oldukça faydalidir.

• Dis firçalari belli araliklarla degistirilmelidir. Degisim zamani kisiden kisiye degismekle beraber firça killarinin seklinin bozulmasi önemli bir göstergedir.

Diseti kanamalari neden görülüyor?

Diseti kanamasi diseti hastaliginin ilk belirtisidir. Günlük bakim uygulamalari dikkatli bir sekilde yapilmazsa dis plagi birikiyor. Plak yogun olarak bakterilerden olustugundan hastanin savunma sistemi buna karsi bir cevap veriyor. Bu cevaba bagli meydana gelen doku degisiklikleri sonucunda diseti kanamasi oluyor. Diseti kanamasi toplumda çok yaygin görüldügü için normal kabul edilse de hiçbir sekilde saglikli degildir.

Hamilelikte diseti kanamalari artiyor mu?

Hamileligin basindan itibaren hormonal degisiklikler basliyor. Bu degisiklikler disetinin yapisinda bazi farkliliklarin olusmasina neden oluyor. Hormonal degisiklikler diseti hastaliklarina neden olan bazi bakterilerin sayisinin artmasina da yol açiyor. Bütün bu degisikliklerle beraber özellikle ilk aylardaki bulantilara bagli günlük hijyen aliskanliklarinin iyi uygulanmamasi diseti hastaliklarinin olusmasi için gerekli ortami yaratmis oluyor. Bir baska durum ise hamilelik öncesi var olan ancak hastanin farkinda olmadigi diseti hastaliklarinin yukarida bahsedilen nedenlerden dolayi açiga çikmasidir.

Son yillarda yapilan bazi çalismalarda hamilelerde mevcut diseti hastaliginin düsük dogum agirlikli bebeklere veya erken doguma neden olduguna dair bulgulara rastlanmistir. Bütün bu nedenlerden dolayi hamilelikte agiz bakimina çok dikkat etmek, mümkün ise hamilelik öncesinde tüm dis ve diseti hastaliklarini ortadan kaldirmak, hamilelik sürecinde ise ortaya çikan kanama ve benzeri bulgulara karsi dikkatli olmak gerekiyor.

Diseti büyümelerinin nedeni nedir?

Diseti hastaliklarinin bir baska grubunu diseti büyümeleri olusturuyor. Dis eti büyümelerinin nedenlerinden bazilari arasinda diseti hastaligi sonucunda olusan büyümeler, bazi ilaçlara bagli olanlar, genetik büyümeler, tümör nedeniyle olusan büyümeler sayilabiliyor. Bunun disinda sebebi bilinmeyen büyümeler de olabiliyor. Diseti büyümesinde dokunun formu bozuluyor, plak birikimi kolaylasiyor ve diseti travmalara açik hale geliyor. Diseti büyümelerinin tedavisinde öncelikle büyümeye neden olan durum kontrol altina aliniyor. Bunu takiben gerekli tedaviler uygulanarak diseti olmasi gereken sekle getiriliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası