Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANI VE GÜÇLÜ HAVA DEGISIKLERI KALP KRIZINE DAVET ÇIKARIYOR

Havalarin 10 derece kadar alçalip yükseldigi su günlerde özellikle kronik kalp rahatsizligi olanlarin son derece dikkatli olmasi gerekiyor. Kalp krizlerinin ani ve güçlü hava degisikliklerinde arttigini ve bahar aylarinda kendilerine en fazla gelen vakalarin kalp rahatsizliklarina bagli oldugunu belirten Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Baris Mutluer, dikkatli beslenerek ve vücut direncini artirarak bu riskin azaltilabilecegini söylüyor.

Ani hava degisikliklerinin saglik açisindan riskine isaret eden Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Baris Mutluer, havalarin bir isinip bir soguyarak kisa hazirlandigi su dönemde, sik degisen sicaklik degerlerinden en fazla kalp hastalarinin etkilendigini belirtiyor. Son zamanlarda konuyla ilgili vaka sayilarinda artis gözlemlediklerini belirten Mutluer, ani hava degisimlerinin neden olabilecegi tehlikelere, kalp krizinin belirtilerine ve alinacak önlemlere deginiyor.

Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Baris Mutluer’e göre güçlü hava degisiklikleri, vücudumuzdaki isi düzenleme bölgelerini daha vücudumuz yeni kosullara adapte olamadan yakaliyor ve bu durum, vücut direncimizin düsmesine neden oluyor. Sonbahar ve ilkbahar aylarinda geceyle gündüz arasindaki isi, nem ve basinç farkliliklari uyum saglamaya çalisan vücudu, özellikle de kalp problemi olanlari ciddi ölçüde tehdit ediyor.

Kalp krizi belirtilerini önceden anlamanin bilinçli bir sekilde ve gecikmeden en yakin saglik kurumuna ulasmak için önemli oldugunu belirten Dr. Baris Mutluer belirtileri ise söyle siraliyor; gögüste ya da sirta vuran agri, çarpinti ve gögüste basi hissi, nefes darligi, terleme, bulanti ve bilinç farkliligi.

Türkiye’de kalp problemlerinin en büyük sebeplerinin kalp damarlarindaki tikanikliklar ve hipertansiyon oldugunun altini çizen Dr. Baris Mutluer, önlem olarak, ailesinde kalp problemi ve kolesterol sorunu olan, hipertansiyon problemi yasayan, sigara içen ve/veya seker hastaligi olan 40 yas üzeri erkeklerin yilda bir kez mutlaka tetkik yaptirmalarini öneriyor.

Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Baris Mutluer’e göre, güçlü hava degisimlerine karsi vücut direncini artirmak için alinabilecek önlemler sunlar:

- Check-up kontrolünden geçmek.

- Saglikli beslenmek. Kolesterol kontrolü için sebze-meyve ve doymamis yaglardan olusan bir diyeti takip edip, tansiyonu artiracak fazla tuzlu gidalardan uzak durmak.

- Sigarayi tamamen birakamasaniz bile azaltmak.

- Özellikle açik havada spor yaparak fiziksel aktiviteyi artirmak.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası